Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

io am fost la mate-fizica, da' aveam strunguri. cred ca am pe undeva o diploma care atesta ca-s sculer-matriter [:-)))]

 

si chiar mi-a placut sa lucrez la strung. varianta cealalta era sa joc carti sau sa chibitez, care m-a plictisit crunt la un moment dat. prima data cand m-au lasat sa fac o piesa, nu mai stiu ce era, da' era rotunda (sau cel putin avea o parte rotunda), cu diametrul de 25 mm. mi-a iesit de 23, si nu intelegeam care-i problema, ca pentru mine se incadra in marja de eroare [batcap]

 

am fost o eleva cuminte, n-am avut niciodata nota scazuta la purtare (cred c-ar fi fost o mare tragedie in familie daca se intampla asta [:)]  ). cu colegii de liceu m-am inteles bine si am tinut cat de cat legatura - spun cat de cat pentru ca se pare ca baietii au ramas mai uniti, noi, fetele, nu prea, dar tot reusim sa ne intalnim o data la 5 ani. adica speram sa se intample si in continuare [:)]  anul asta trebuia sa ne intalnim in mai, dar avand in vedere conditiile, se amana pe octombrie - inca nu stim nimic sigur, vom vedea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Miana, și colegii de la secția de mecanica, de aveau strunguri, tot la liceul de mate-fizica erau. Noi ăștia cu pilele in mâna (la propriu, dădeam la pila de numa!) eram la secția mate-fizica :). 
 

Cand am fost la întâlnire, am trecut pe lângă cladirea unde fusese atelierul. Acum sunt toalete acolo :). Și toți ne-am adus aminte de “plăcerea” orelor de atelier, când ne pregăteam sa devenim vajnici lacatusi-mecanici :)). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miana, și colegii de la secția de mecanica, de aveau strunguri, tot la liceul de mate-fizica erau. Noi ăștia cu pilele in mâna (la propriu, dădeam la pila de numa!) eram la secția mate-fizica :). 

 

Cand am fost la întâlnire, am trecut pe lângă cladirea unde fusese atelierul. Acum sunt toalete acolo :). Și toți ne-am adus aminte de “plăcerea” orelor de atelier, când ne pregăteam sa devenim vajnici lacatusi-mecanici :)). 

 

pai de sectie vorbesc. ca liceul se numea liceu industrial [:)]  mate-fizica era prima clasa (daca tot suntem la amintiri, m-am laudat vreodata ca am intrat prima, cu 10? [:I] ), iar celelalte clase erau de mecanica. toti faceam practica la strunguri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah și s-a întâmplat o chestie, o colega dintr-o clasa Paralela, a rămas însărcinată. A ascuns sarcina pana in mai, era in luna a 7-a, in Iunie aveam bacalaureatul. A fost scandal mare, ca nu știau ce sa facă, discuții cu inspectoratul ca trebuiau sa o exmatriculeze. Fata era buna, ar fi fost păcat, cred ca s-au pus ceva pile in mișcare (nu din alea cu care lucram noi in atelier :))) ) și au trecut-o la seral, in clasa a 13-a și a dat bacul cu noi. Între bacalaureat și examenele la facultate a născut :). 
A dat un an mai târziu și a intrat. 
 

Sa specific ca eu am terminat in anul de gratie 1989 liceul. Am prins armata in facultate, in primul trimestru. O zi pe săptămâna îmbrăcăm hainele militare de iarna, grele ca naiba, manta scurta și manta lunga, pantaloni se stofa, șosete kaki și ghete militare. Și aveam ore teoretice și practice. La staaaanga! La dreaaaaaapta! Din astea :)). Sa va spun ca mie mi-a plăcut? Mi-a părut rău ca nu am apucat vara, era tabăra de o luna, in care trăgeam cu arma. Colegii n-ai mari spuneau ca era distracție. Locuiau in corturi, se distrau. 
 

Cu arma am tras însă in liceu. La ieșirile de PTAP. Pregătirea tineretului pentru apărarea patriei. Am tras cu pușca cu aer comprimat și vreo doua zile abia mi-am simțit umărul stâng. Ne-au avertizat ca are recul, dar cine sa știe cum trebuie sa tina arma? Ei, a fost prima și ultima data. Nu mai știu, eram a 9-a sau a 11-a, an fără treapta sau bac. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, la noi a fost discriminare cu strungurile. Lăcătușii mecanici dădeau numai la pila :))). 

In clasa a 4-a am câștigat un aparat foto rusesc, la un concurs din acela de completam toți pe niște foi, erau întrebări despre partid, pionieri, etc. Toată lumea completa și se trăgea la sorti. Am făcut poze, primisem un film, am dus filmul la developat și nu era folosit. S-a dovedit ca primisem un aparat stricat, probabil cel nou ajunsese la altcineva, in schimbul celui vechi. Am fost foarte suparata, îmi dorisem un aparat foto de când aveam 7-8 ani, aveam o carte acasa despre cum funcționează aparatul foto, cum se developează in camera obscura și ma fascina. 
Abia când am avut 24 de ani am primit un aparat foto, cadou de la sora mea. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, am uitat sa va întreb. A mai avut cineva serenade? Parca numai in Ardeal se făceau. Mianna? 

Nu  am avut si nici nu stiu ce ar insemna.

Pentru mine serenada e aia de se canta sub geamurile cuiva.

 

Noi ne imbracam la fel si mergeam cu totii pe strada cantand.

 

Eu am fost la liceu  de mate-fizica, Mate-Fizica mecanica - aveam materia lacatuserie si la practica asta faceam. Strunguri, menghine, sudura. Fceam scaune in atelier. Pilem sudura de la incheieturile scaunelor. Si faceam concursuri de scuipat.

Dupa clasa X s-a desfiintat sectia de mecanica si am fost la electronica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, mergeam și cântam sub geamuri la profesori. La început cântam jos, pe strada. Ei ieșeau la geam/balcon. Ii întrebam dinainte dacă ne primesc, nu toți voiau. Unii ne chemau in casa, ne serveau cu prăjituri și suc. Aveam câte 2-3 profesori pe seara, apoi se făcea prea târziu. Mergeam sa petrecem apoi in parc :). 
 

Ah, cântam Gaudeamus sau alte melodii despre cum e sa termini liceul, Ani de liceu era desigur favorita. Dar mai erau și altele. 
 

Una din cele mai frumoase perioade. Tinerețe, fără griji :) 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...