Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu am ratat armata la mustata, ca am picat in primul an, 1989, dar m-am bucurat ca in Bucuresti auzisem povesti urate de la fete mai mari. In schimb am fost nevoita sa ma angajez, ca pe vremea lui Ceasca nu puteai sa dai la facultate anul urmator daca nu te angajai. Asa am facut cunostinta cu pilitura de fier si cu strungul. Indirect, ca lucram intr-un birou intr-o sectie de nu stiu ce piese, care tinea transporturi.

Nu am trait nimic spectaculos in scoala, am fost timida, chiar fraiera pe alocuri si cu o frica mare de ce pateam acasa daca veneam cu note mici.

Cand am intrat la facultate i-am spus maica-mii "pana aici! Nu te mai intereseaza ce fac eu cu examenele mele!"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu ne povestesti? [fri] [:D]

 

Ba da, desigur! N-as rata ocazia! (Credeam ca nu mai intreaba nimeni :))))) )

 

Aveam in sala de clasa o tabla de lemn vopsita in verde, care se dadea la o parte si in spatele ei era un fel de debara. Era nefolosita, dar prima mea isprava din clasa a noua a fost sa dau cu mult sapun pe tabla aia. Nu se mai putea scrie pe ea. [:D] A fost nevoie sa fie revopsita dar a durat muuuult. La prima sedinta cu parintii m-am ascuns dupa tabla si am ascultat-o pe diriga cum ma facea albie de porci. M-au prins.... Mi-am jurat razbunare. Cand au adus materialele am incendiat o banca cu diluantul.

 

Avea diriga mea un panou mare si frumos cu realizarile ei ca antrenor al diferitelor echipe ale liceului (era profa de sport). O chema NEGOITA. Am dezlipit de pe panou literele N si E si liniuta de la G. :)))))) A trecut o vreme pe langa panou fara sa observe, dar la un momentdat a sesizat ca ne hlizeam prea tare cand treceam pe langa panoul cu COITA (T-ul avea si virgulita, era tz, da?) :))))) S-a suparat fleasca. A tipat rau, dar ne obisnuisem deja, ca ea vorbea oricum foarte tare, fiind, de obicei, nevoita fiind sa se auda in sala de sport.

 

Apoi era chiulul. Nu puteam lipsi dupa cum ne doream noi, era destul de puscarie, dar reuseam sa mai evadam ocazional. A fost data aia cu pixul rosu. Mi-am scuipat in palma pasta dintr-o mina de pix rosu si m-am prefacut ca fug spre clasa cand vine proful de istorie. M-am "impiedicat" si am dat cu capul de calorifer. M-am pus pe gemut si m-am tinut de cap. Cand am luat mana de acolo... a lesinat profu'. Am ras... Doamne, cat am ras. Am turnat niste apa pe el. Mai multa decat era nevoie. :))) Erau niste scaune pe hol, si el zacea ciuciulete si alb ca varul pe unul din ele si ma implora sa ma duc la cabinetul medical. Eu faceam pe aia care nu se tine bine pe picioare, asa ca a rugat si prietenele mele sa ma insoteasca. :))))) Am plecat glont la baie ca sa scap de pasta rosie din cap (seara era sedinta cu parintii, si noi nu terminam orele pana atunci, m-ar fi vazut mama) Ei, a naibii pasta, nu s-a luat decat cu un strat de piele... Am umblat jupuita vreo doua saptamani, si ne-a prins si diriga in baie asa ca am avut si absenta la Istorie.

 

Alta data stransesem o gasca si cantam la chitara in curtea unui bloc vecin cu liceul. Au inceput sa cada carofi si cepe stricate (cred ca unii oameni le lasa special sa se strice, ca sa aiba munitie in cazuri de-astea...). Noi le-am ignorat, dar cand au inceput sa arunce in noi cu sticle care se spargeau in multe cioburi, ne-am formalizat. Am inceput sa cantam mai abitir. Si mai tare, si mai porcos. Au chemat politia. Ne-au fugarit vreo doua ore prin cartier, si avem pe unde, parc mare, un strand cu gardurile ferfenitite pe vremea aia (acum e boboc, am fost cu copiii vara trecuta :) ). Ne-au adus de mana la scoala, cate unul, cate doi. Maaaaare scandal. Politia, in liceul lor cu pretentii...?!?!

 

O data m-am dus cu rolele la liceu. Erau deja role faine, nu din alea metalice cu roti pereche care se incaltau peste gheata. Un coleg de la a 13-a de la peda a vrut sa le incerce. Eram pe hol. I le-am dat. Apoi m-a rugat sa-l ajut. Ce era sa fac? Sa zic nu? Am inceput sa-l trag. Mai tare. Si mai tare. Si maaaaai tare! Si la un moment dat i-am zis sa se tina biiiine si i-am dat drumul. Ce e vina mea ca a spart vitrina cu trofee a dirigai si geamul de 2 x 2 de la intrarea profesorilor? :)))) Omul n-a avut nici o vanataie! Si a chiuit cand s-a ridicat. Adica... cred ca era un chiuit. Dar era a 13-a si stiam ca ar fi devastat daca i-ar fi fost scazuta nota la purtare, era biiiig no-no pentru viitorii invatatori. Asa ca am luat totul asupra mea. Nu-l puteam lasa balta dupa ce tocmai il proiectasem printre cupele dirigai... 

 

Profu' de romana merita ceva mai multe detalii. Omul este cel mai bun pedagog pe care l-am avut. Pacat ca am realizat asta dupa... La orele lui raspundeam mult, mi-a placut mereu literatura (nu toata, dar ce imi placea imi placea...) insa o faceam in... felul meu. De exemplu la "Floare-albastra":

- Ce inseamna gestul prin care ea isi pune pletele pe fata lui? intreaba profu'.

Eu de colo:

- Taci deaq din gura si treci la treaba!

Proful, cu o sila imensa pe fata:

- Da, Urdareanu, asa e, dar exprima-te si tu ca un om, nu ca un cimpanzeu!

 

Pe Luceafar nu l-am scos din "sleit" (doar era nemuritor si rece, nu?)

 

La teza cu Psalmii lui Arghezi, dupa ce am terminat ce stiam eu despre Psalmi, i-am scris ca nu mai stiu ce sa scriu, dar ca sa fiu in ton: "Tatal nostru carele esti in ceruri...."

L-am scris pe tot. Am crezut ca-mi da 2 sau ceva in teza aia. Surpriza, vine teza cu 7. Si comentariul profului: "Meritai 8 pentru Psalmi. Dar te-am depunctat pentru ca ai uitat un vers din Tatal nostru". Am si acum in cutia cu amintiri teza aia. Uitasem "Faca-se voia Ta!" Sigur Freud ar avea ceva de comentat aici, bine ca nu citeste pe DC.

 

Umbla destul de neglijent imbracat si i se desfacea slitul pe jumatate. Intr-o ora i-am zis:

- Don' profesor slitul, ca evadeaza mititelul si e nasol!

Doamne... s-a inrosit a facut o pirueta si a incercat sa rezolve problema in drum spre catedra, n-a reusit si s-a bagat sub catedra si se tot uita, si se tot chinuia, si clasa bubuia de rasul colegilor. Eu il tintuiam serioasa si clatinam din cap soptindu-i:

- Mai trebuie, inca putin! 

Era ataaaaat de rosu!

 

Imprumutasem pentru cateva pauze o chitara de la o colega mai mare si dupa ora de romana a venit la usa sa mi-o ceara inapoi. Tocmai adusese profu niste extemporale si era buluc la catedra. Colega mea se grabea, eu n-aveam pe unde sa trec, asa ca am ridicat chitara deasupra capului, sperand sa ma pot strecura mai usor. Ghinion. Am spart cu chitara globul ala de lampa de era clasic prin toate scolile, si o halca uriasa din el a cazut milimetric pe langa capul profului, atingandu-i in treacat nasul (care era maaaaare, dar asta nu-i vina mea, nu?). Mi-a tras un catalog in cap si a inceput sa urle ca era sa-l omor. I-am zis ca a fost o greseala, si ca daca chiar vroiam, probabil l-as fi nimerit mai bine. 

 

Jucam Lapte gros langa usa, eu si cei 7 baieti (atatia aveam in clasa). M-am facut ca nu vad ca s-a deschis usa si cand am sarit mi-am facut vant si i-am aterizat profului in brate. In prima faza m-a prins, apoi a realizat si m-a aruncat pe jos. :)))) 

 

Avea un coleg de-al meu prea mute absente si urma sa primeasca preaviz. Ii era frica de bataie acasa, asa ca i-am zis ca incerc sa-l ajut, dar ca am nevoie sa-l tina pe prof ocupat o vreme. Asa ca la sfarsitul unei ore ei s-au bulucit la catedra, si eu m-am urcat direct pe ea, lasand catalogul la spate. Stateam de vorba cu proful si la spate l-am deschis  si i-am motivat absente. Nu stiu cate, vreo 10, pana si-a luat proful catalogul. Nu s-a prins ce faceam, ca apucasem sa-l inchid. Ghinionul a fost ca--- motivasem si o nota. La fizica. De la asta mi s-a tras acel 6. Au crezut ca el a facut-o si am fost nevoita sa recunosc, pentru ca vroiau sa-l exmatriculeze.

 

Profa de fizica s-a pensionat in clasa a 10-a. Si bine a facut, ca era o nesuferita. Am lipit-o cu super-glue de scaun si i-am incuiat laboratorul. Cu noi pe dinauntru. I-am mazgalit clanta cu vopsea pe dedesubt si i-am bagat o soparla in buzunarul paltonului.

 

Si clasicele fumat in toalete, introdus alcool (sub forma de crema de whisky ... mmm mneam-mneam) in incinta liceului, limbaj sub-uman... De-astea...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

e o jignire daca spun ca pana acum pareai normala? [:D]

 

nu ni le-ai povestit niciodata pe viu din cauza ca pe urma orice am mai fi spus noi era de-a dreptu' banal? [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

e o jignire daca spun ca pana acum pareai normala? [:D]

 

nu ni le-ai povestit niciodata pe viu din cauza ca pe urma orice am mai fi spus noi era de-a dreptu' banal? [:)]

 

Nuuu, asta ncercam, sa par normala!!! ... acum ca stiti cu cine aveti de-a face... abia astept urmatoarea invitatie la pinguineala. Sau... ? :))))

 

Da... eu chiar eram acel copil cu care nici un parinte nu si-ar lasa odrasla sa aiba ceva de-a face... iar biata mama, care a detestat mereu sa iasa in evidenta a fost vedeta sedintelor cu parintii...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

 

aoleu, Black  [:-)))]  io vad si simt tot ce-ai scris subiectiv rau  [:D]  din ce-ai scris pana acum, nu as fi crezut  [:D]

 

velvet  [flo2]  ajuta daca zic ca mi-am invatat lectia? :)

 

 

 

amnnnn intr-un fel... adica mi-am ales singura meserie in care injuratul e in fisa postului... 

 

adica sunt tot eu, dar nu ma mai pun in slujba raului ci a... binelui ... :))) ? :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black, [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

 

Io am fost cuminte inseamna, cand ma prefacem ca copiez si a venit profu sa ma caute in banca si acolo erau felii de paine unse cu margarina.

 

=====

Si pentru ca tot suntem la povestiri din liceu ma tot gandesc la o chestie si nu  imi  dau sema cum am putut sa fiu atat de proasta cum am putut sa  faca sa  ceva.

 

Nu mi-a placut  niciodata istoria pe care o studiam. Rareori invatam.  Iata ca a  venit si timpul tezei. Am chiulit. Nu m-am dus.

Am dat teza  separat. Pe vremea aia aveam caiete de teza. Am invatat o singur lectie.

Profa a intrat in clasa m-a mutat in prima banca si mi-a dictat subiectul.

In timp  ce ea  imi  dicta subiectul ei eu scriam subiectul meu din unica lectie invatata.

 

A venit si timpul cand dupa o saptamana mi-a adus teza.  Tinea caietul ala in mana si imi explica ca ea nu mi-a dat subiectul ala. Eu ziceam ca ba da, ca ala e subiectul ca altfel nu il dezvoltam.  Ea ba nu, eu ba da.

Pana cand furioasa a intrebat clasa.  Ce subiect i-am dat eu lui Popeasca, asta sau asta?

Juma de clasa a zis ca mine, juma ca ea.

Mi-a dat pana la urma 5.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai Viviana, nici mie nu mi-a plăcut Istoria, dar la așa ceva zau ca nu m-am gândit niciodată. 
 

Black, ești de pomina! 
 

Nu știu cum sa va spun dar eu nu am putut sa copiez. Am făcut-o însă, foarte rar. Și m-am simțit atât de vinovata! Pt mine însemna un furt. 
Eram prietena cea mai buna cu prima din clasa, mi-ar fi fost ușor sa o întreb pe ea unde nu știam, sa copiez de la ea. N-am putut niciodată. Ea lua 10, eu 9 sau 8. O data la geometrie plana, eu nu prea știam. Am pierdut startul in clasa a 6-a, am avut hepatita și am stat in spital 3 săptămâni, n-am putit recupera niciodată. Și am avut o problema la un extemporal pe care nu am știut sa o rezolv. Am scris eu acolo ce mi-a trecut prin cap ca sa vadă proful ca totuși știu ceva chiar dacă nu la subiect. Prietena mea făcuse perfect problema, rapid. As fi putut sa ii cer sa îmi șoptească și mie cum sa fac. Ea chiar voia, cred ca ii era mila de mine. Am refuzat. Proful a văzut, mi-a dat extemporalul înapoi cu nota 7 (deși meritam 4) și a scris ca apreciază ca nu am copiat deși as fi putut.

Dar nici sa sicanez profesori nu am putut. Mereu eram eu cea care taceam. Eh, așa sunt eu :). 
 

In liceu, profesoara noastră de romană era surda. Băieții râdeau mult de ea, mie îmi era mila. Mereu ma puneam in locul ei, sau o vedeam pe mama in locul ei. 
Băieții însă erau urâți de ea și ca atare și ea de băieți. Când îl ridica pe unul sa răspundă, cel din spate ii citea răspunsul din carte. Sau câte o colega ii spunea cu voce tare și el repeta. Uneori auzea profa, nu știa exact ce se aude, dar câteodată chiar auzea ca cineva din fete spunea răspunsul și ne certa. 
O teza însă a fost de pomina. Unul din băieți a învățat și a dictat toată teza celorlalți. A fost cam deranjant in clasa ca nu ne puteam concentra dar am mai uat și noi câte o idee :). Însă profa s-a prins, când a corectat. Avea vreo 10-12 teze cu exact același conținut, cuvânt cu cuvânt. Au refăcut tezele băieții. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...