Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Unul din hotelurile Best Western din oraș au o oferta pana in 31 mai, pentru gotlandezi numai. O cina Pt doua persoane (2 feluri), o noapte la hotel, mic dejun bufet și acces gratuit la Spa și piscina. La un preț redus, sub prețul normal de o noapte pentru doua persoane cu mic dejun (fără cina). Numai cina costa cât toată suma. Am rezervat și eu Pt sâmbăta viitoare, mergem sa ne relaxam :). Eu lucrez dimineața așa ca va fi perfect o relaxare in piscina și Spa, apoi cina și somn fără câine și pisici și adolescenți :)). 
 

Cred ca așa ceva vom face și in concediu. Dar nu in oraș ci pe insula in diverse locații. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Black, valeleu...nu stiu ce sa zic, sunt bouche bée.

 

Eu am fost o eleva (prea) cuminte, bleaga ma vad acum cum eram atunci. Am suferit si bullying din partea " golanilor" clasei, o gasca de pilosi, baieti, in frunte cu baiatul prim secretarului de partid de atunci. Erau si fete cu parinti mari activisti, dar erau mai la locul lor si bune la invatatura. Baietii de care va zic aveau note de 5-6 cu pile si ii urau pe tocilari din care, de, faceam si eu parte.

 

Eram foarte buna la limbi straine, olimpica nationala la franceza din a 7a pana intr- a 12a. Ma impacam bine si cu fizica, cu matematica asa si asa dar am avut un prof remarcabil ( Sebastian Anitei, autor de manuale) si invatam de dragul lui. Profa de franceza bineinteles mi a fost mentor, si ea remarcabila, severa si gingasa si dragalasa in acelasi timp. Am pastrat legatura cu ea si dupa liceu, chiar am facut vacante impreuna la Varatec, am fost la sustinerea tezei ei de doctorat. Profa de engleza si ea foarte buna, tin minte ca faceam traduceri de poezie la orele ei si am invatat solid gramatica.

 

Profii neplacuti erau cea de constitutie sau cum se mai chema, cel de geografie...cam atat. Dar asta de constitutie era spaima liceului. Avea " cabinet" in care intram numai cu papuci de casa, printre altele.

 

M- a ridicat odata in picioare, vorbeam cu colega de banca: Ia scoala-te, B. ( numele de familie bineinteles) si zi toata lectia, ca esti la scoala aici, nu la Corso! Eram rosie ca focul si nu mai stiam nimic, mi a pus un 3.

 

De precizat ca liceul meu, Colegiul National ( fost Sadoveanu) din Iasi era situat intre doua cinematografe si trei crasme, dintre care terasa Corso. Crasmele mai exista, si unul din cinema uri, celalalt a fost daramat.

 

Am fost o figura stearsa si in liceu si in facultate.

 

Ca anecdota la facultate...m- am indragostit din prima zi de un coleg de grupa...si nu am fost in stare sa i spun sau sa i dau de inteles timp de 5 ani.

 

Am corespondat insa cu el peste ani, dupa aparitia Internetului. El era profesor deja renumit in cercetare in Boston, facuse biofizica sau fizica medicala in ultimul an de facultate, de specializare, eu eram profa de fizica la liceu in Iasi. Eram amandoi singuri la acel moment dar datorita distantei ne am pierdut din vedere pana la urma.

 

Ca fapt divers fiu- miu are numele lui ca al doilea prenume si ii seamana foarte bine...

 

Pe iubirea mea din facultate nu l am mai vazut niciodata dupa.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma prefacem ca copiez si a venit profu sa ma caute in banca si acolo erau felii de paine unse cu margarina.

 

 

Am facut-o si eu, dar cu gem de prune. Si pusesem pe felii si pipa profului de romana (era fumator de pipa, ni se parea deosebit de interesant...) pe care i-o furasem inainte. S-a suparat, mi-a tras un catalog in cap.

 

Profului asta ii pastrez o amintire deosebita. El mi-a tinut spatele mereu, indiferent cate ii faceam. Cand venea mama de la sedintele cu parintii, dupa ce termina cu bataia, imi povestea ca proful se certa cu diriga si ii spunea: "Nu intelegeti ca daca o dati afara distrugeti copilul asta?!?!" Nu stiu de unde atata forta interioara, chiar ma purtam ca un drac cu el... Iar la final m-am dus sa-i spun ca imi va fi dor de el. A tacut mult, s-a uitat la mine, a inceput sa lacrimeze, mi-a spus gatuit "Si mie" si apoi mi-a mai tras un ultim catalog in cap. :) 

La banchet am mers la munte, iar el a fost cu fiica lui, o draguta. Mie mi-a dat-o in grija, nu stiu daca drept razbunare sau din incredere, dar asa a facut.

 

Profa de mate imi tinea partea si ea, desi cu ea n-am indraznit niciodata sa ma.... manifest in plenitudinea... calitatilor mele... m-a avertizat sa nu indraznesc vreodata ceva cu ea, ca se ocupa sa gasesc pioneze pe locul meu pe toata durata liceului. Ma intreba mereu daca sunt adevarate povestile din cancelarie si ma punea sa i le zic in varianta mea. Se amuza. Fata ei mi-a fost cea mai buna prietena primii doi ani de liceu, pana cand s-a intamplat o chestie... A murit tatal ei, sotul profei, iar profa... s-a schimbat in relatia cu noi. Se purta o perioada urat de tot. Nu stiam eu pe atunci ce inseamna o depresie. Vreo juma' de an nu ne-a scos din prosti, tampiti, idioti, nota 2. La un moment dat clasa a facut o cerere la directoare, sa o schimbe. Am semnat toti, mai putin fiica ei. Ea nu a stiut. S-a suparat pe mine pentru ca nu i-am spus. Nu ne-am certat sau ceva, dar a intervenit o distanta, si o alta colega... va zic mai incolo. A urmat o sedinta cu colectivul clasei, parintii si conducerea scolii. Cand ne-a intrebat directoarea care este problema, nimeni nu s-a ridicat sa zica. Eram penibili. Cand a pus a treia oara intrebarea, m-am ridicat eu, desi cu mine nu se purtase niciodata urat... Si am zis ca problema e pe undeva pe la mijloc, ca nici noi nu ne faceam temele si nu ne dam silinta, dar ca doamna ar trebui totusi sa adopte un alt comportament in relatia cu noi. Apoi a devenit rece cu clasa noastra, pe mine totusi m-a pastrat intre prieteni, apreciindu-mi poate curajul de atunci, sau stiind ca ii salvasem de la inec fiica mai mica. Am pastrat relatia cu ea, chiar si dupa moartea colegei mele, era bolnavioara de inima, intr-un final a murit in bratele mamei ei, la 25 de ani, dupa ce ajunsese profa la Oxford. A trait in vietisoara ei scurta cat altii nu apuca intr-una intreaga... Anul trecut profa chiar a mers in cantonament cu grupul meu de QiGong.

 

Apoi in clasa a 11-a am facut iarasi valva cu o alta colega. Fata asta.... sora ei se imbolnavise de HIV cand era la gradi si au primit mancare ranceda. Ea si colegii ei au fost spitalizati cu toxiinfectie alimentara si din 12, 9 au plecat cu SIDA. Mama ei a facut apoi un alt copil pe care l-a ingrijit colega mea, iar la cateva luni l-a vandut unor italieni. Pleca de acasa cate doua saptamani, lasandu-le mancare de doua zile. Pe atunci mama stia ca ma apucasem de fumat si, nesuportand ideea de a cersi tigari (avea ea un fix cu asta) imi dadea bani de tigari. Eu din banii aia cumparam in fiecare zi doua kile de cartofi pe care mergeam apoi la colega mea acasa si ii facea (ea, ca eu de cratita nu ma apropiam nici pe atunci) in toate felurile posibile. Mancam impreuna cu fratele ei mai mare si cu surioara ei cea bolnava. Apoi am salvat un pisic dintr-un copac si doamna care l-a adoptat ne dadea cate doua croissante in fiecare zi, pe care le imparteam si cu fratii ei, asa ca am avut si desert o lunga perioada. Ei, in clasa a 11-a mama ei nu a mai venit acasa cateva luni, tocmai plecase cu un iubit care se daduse si la colega mea... Si au venit vecinii peste ei si le-au zis ca au datorii uriase la intretinere si ca o sa-i dea afara din bloc. Fratele ei a plecat la o matusa, sora ei la o bunica iar colega mea a ramas de izbeiste. M-am dus cu ea de mana la mama si i-am povestit tot. Ea a zis ca nu lasa un copil pe drumuri, asa ca colega mea s-a mutat la noi, a stat pana prin anul II de facultate. Nu mai retin exact cum, cred ca mama a zis la o sedinta cu parintii, dar s-a aflat toata tarasenia la scoala, si atunci am capatat un dram de simpatie din partea celorlalti profesori, dar a venit faza cu nota motivata si le-a trecut destul de repede. Legat de colega mea, acum sunt ok toti, chiar si sora ei, care ar fi trebuit sa fie moarta de mult, acum are chiar si doi copii, nascuti sanatosi.

 

Tot la capitolul "bune" intra faptul ca scriam la revista liceului, dar fara sa semnez, ca aveam o reputatie si ma gandeam ca nimeni nu ar vrea sa citeasca ceva scris de mine. Insa cand am primit premiul pentru debut literar de la Octavian Paler, toata scoala a aflat cine scria chestiile alea. :))) 

 

Profa de franceza iarasi m-a apreciat, dar este cumva invers, ea era o tipa care impunea un respect deosebit. Ne-a invatat eleganta, si asortatul culorilor, modul de comportament al unei "doamne", nu ridica vocea, doar se stramba simpatic, iar franceza am invatat-o cand m-a prins aducand un casetofon la scoala. Se terminase pauza si cand a intrat ea casetofonul tot mergea. Ea a iesit, noi am crezut ca am imbulinat-o dar s-a intors in cateva minute cu o caseta cu Joe Dassin. Asa am invatat noi franceza, cu muzica ei. Ne punea melodiile si apoi le analizam structura gramaticala a versurilor. :)) O tipa deosebita. Ei chiar nu i-am facut niciodata nimica, ei si profei de mate, dupa cum va ziceam...

 

Nu stiu ce-i cu dispozitia asta melancolica pe capul meu... Ar trebui sa lucrez la disertatii, dar asa nu-mi vine.... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black, ce se naste din pisica....Abia astept sa inceapa fiica-ta scoala, prevad ca o sa ai  noi povesti de data asta din postura de parinte.

 

Eu m-am amintiri deosebite din liceu, o singura data am facut greva deoarece aveam un profesor execrabil la mate si-l doream schimbat. S-au gasit 2-3 sa se duca la ora iar noi ceilalti am luat absenta. Profesorul nu s-a schimbat, binenteles.

Am fost ultima generatie care a dat treapta a II-a si prima care a dat bacalaureat modificat.

Anii de facultate au fost de milioane. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...