Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Nu prea inteleg mentalitatea de atunci, daca o eleva a ramas insarcinata, e exmatriculata si gata cu scoala pt ea? Ce are una cu alta? Ok, este adevarat ca nu este un moment bun sa ramai gravida, e cam devreme, nu esti pe picioarele tale, mai mult ca sigur partenerul nu te sustine (in cele mai multe cazuri baiatul, mai ales daca e cam de aceeasi varsta, isi ia traista la spinare si fata e de vina, sa se descurce). Este foarte probabil sa fii nevoita sa intrerupi scoala, pana te refaci dupa nastere, daca nu ai ajutor in cresterea copilului...e f greu, repet, e un moment total nepotrivit pt un copil.

Dar totusi... daca ai facut o greseala, poate are cine sa te ajute... de ce sa-ti dea scoala un sut un fund in loc sa te lase sa inveti, sa incerci sa-ti faci un rost?

Ca prietena ta, Mihaela... Banuiesc ca au sustinut-o si au ajutat-o parintii/rudele ei. Tatal copilului a fost responsabil si i-a ramas alaturi? (scuze ca intreb, poti sa nu raspunzi...)

Ah și s-a întâmplat o chestie, o colega dintr-o clasa Paralela, a rămas însărcinată. A ascuns sarcina pana in mai, era in luna a 7-a, in Iunie aveam bacalaureatul. A fost scandal mare, ca nu știau ce sa facă, discuții cu inspectoratul ca trebuiau sa o exmatriculeze. Fata era buna, ar fi fost păcat, cred ca s-au pus ceva pile in mișcare (nu din alea cu care lucram noi in atelier :))) ) și au trecut-o la seral, in clasa a 13-a și a dat bacul cu noi. Între bacalaureat și examenele la facultate a născut :). 
A dat un an mai târziu și a intrat. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Intr-a IV-a ne-a prins revolutia si cand am reinceput scoala tovarasa :))) ne-a scult la imn ca de obicei si a inceput sa cante Trei culori. Si eu am inceput sa urlu Desteapta-te, Romane! ca sa-i acopar pe toti. S-a albit, nu m-a pedepsit dar nici nu mi-a mai vorbit pana la final. A fost... eerie..

 

Cand am inceput clasa a 9-a, m-am decis sa-mi schimb viata, sa devin o fata buna, o eleva silitoare, nah, ca un boboc sadea. Am intrat la clasa de info de la Peda. In prima zi de scoala, cand a strigat diriga catalogul si a ajuns la numele meu s-a albit. A tipat: "Cine e Urdareanu?" Si m-am ridicat incet, aproape timid. A tipat atunci de am zis ca face apoplexie: "Domnisoara, sa stii, cat sunt eu aici nu termini liceul asta, n-ai ce sa cauti aici!" si atunci i-am zis "Mai vedem noi." Si asa a inceput un nou razboi pe 4 ani. Proful de romana le-a zis tuturor ca "Urdareanu e nebuna, nu tampita." si practic nu ma puteau atinge la notele pentru invatatura. Dar la purtare? 6, 7 si 8. Pe merit, adica am facut toate prostiile posibile, si nu glumitze, cataclisme...

 

Am scapat de scoala si la facultate am inflorit. Am avut bursa in toti cei 5 ani, eram incurajata sa-mi sustin ideile si am terminat cu 10. Asa. :))

Aoleu... chiar a fost nasol la tine.

Erai in clasa a 4-aa cand a fost revolutia? Pai si in ianuarie 1990, cand s-a reinceput scoala (mi se pare cu ceva intarziere, de vreo 2 saptamani fata de cand ar fi trebuit normal sa inceapa) v-a pus iar la Tre culori, cu toate ca se inslalase democratia lui noi in tara (aia originala a lui nea Iliescu)? Se schimbase si imnul, devenise oficial "Desteapta-te romane!", care era problema? Era nostalgica invatatoarea si il voia pe tovarasu' inapoi?

 

Si la liceu, in a 9a ce facusei? Cum de te stia noua diriga, asa de la inceputul anului?

 

La noi asta e nasol, erau apreciati doar elevii f cuminti, un elev care avea idei, de punea intrebari, intra in vreun schimb de idei, era considerat un elev incomod. Si acum e oarecum cam la fel, desi cei mai tineri sunt ceva mai deschisi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, era in perioada comunista, nu puteai avea copil fiind la liceu. Nu știu ce legi erau, dar așa a fost.

 

Nu îmi era prietena, era in clasa Paralela. O știam din vedere doar. Atunci știu ca s-a căsătorit cu tatăl copilului, ca era musai :). El era mai mare, terminase la noi la liceu cu 2 sau 3 ani înainte, lucra, nu intrase la facultate. Nu știu dacă au rămas împreuna, nu mai știu nimic despre ea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am avut colega în clasa, care a rămas însărcinată în clasa a 12-a. În iunie burtica era vizibila, conducerea scolii, dirigintele au discutat cu ea, nu a dat bacalaureatul în vara, ca noi toți, l-a dat în sesiunea din toamna, după ce a născut. La revederea de 20 de ani de la terminarea liceului, ea avea cel mai mare copil dintre toți, din păcate nu a mai dat la facultate, deși era bună la învățătură. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, asa era legea partidului.

Fata ce ramanea inasarcinata era considerata un mar stricat ce trebuia trebuia indeprtata din colectiv, drept urmare era trimisa sa-si continue scoala, liceul la seral. Nu era sustinuta.

 

Am avut si eu o colega si un coleg. Colega a reusit sa termine o data cu  noi, gravida fiind in  4 luni. Am ajutat-o sa ascunda. in vara aceea s-a si casatorit.

 

Colegul a iubit o fata  de la alt liceu. El a ramas la zi dupa ce a fost mustrat, ea  fost exmatriculata si a continuat la seral. Ei sunt si acum impreuna

 

Nu inteleg de ce atata mirare. Si imi dau seama ca ororile comunismului nu au fost destul mediatizate. si acolo  unde au fost spuse multe povesti  horror nu au fost crezute si s-a trecut peste...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu... chiar a fost nasol la tine.

Erai in clasa a 4-aa cand a fost revolutia? Pai si in ianuarie 1990, cand s-a reinceput scoala (mi se pare cu ceva intarziere, de vreo 2 saptamani fata de cand ar fi trebuit normal sa inceapa) v-a pus iar la Tre culori, cu toate ca se inslalase democratia lui noi in tara (aia originala a lui nea Iliescu)? Se schimbase si imnul, devenise oficial "Desteapta-te romane!", care era problema? Era nostalgica invatatoarea si il voia pe tovarasu' inapoi?

 

Si la liceu, in a 9a ce facusei? Cum de te stia noua diriga, asa de la inceputul anului?

 

La noi asta e nasol, erau apreciati doar elevii f cuminti, un elev care avea idei, de punea intrebari, intra in vreun schimb de idei, era considerat un elev incomod. Si acum e oarecum cam la fel, desi cei mai tineri sunt ceva mai deschisi...

 

Da, invatatoarea mea era un produs al Epocii de aur. Dupa faza cu Desteapta-te, romane! nu mi-a mai vorbit pana nu am terminat clasa a 4-a, in iunie. Deloc.

 

Iar diriga venea in practica cu fetele de la pedagogic la noi in scoala, eram scoala lor de practica, si a aflat de spaima scolii, mica... eu. Cand mi-a vazut numele in catalogul clasei ei... a luat-o rara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, asa era legea partidului.

Fata ce ramanea inasarcinata era considerata un mar stricat ce trebuia trebuia indeprtata din colectiv, drept urmare era trimisa sa-si continue scoala, liceul la seral. Nu era sustinuta.

 

Am avut si eu o colega si un coleg. Colega a reusit sa termine o data cu  noi, gravida fiind in  4 luni. Am ajutat-o sa ascunda. in vara aceea s-a si casatorit.

 

Colegul a iubit o fata  de la alt liceu. El a ramas la zi dupa ce a fost mustrat, ea  fost exmatriculata si a continuat la seral. Ei sunt si acum impreuna

 

Nu inteleg de ce atata mirare. Si imi dau seama ca ororile comunismului nu au fost destul mediatizate. si acolo  unde au fost spuse multe povesti  horror nu au fost crezute si s-a trecut peste...

Ma gandeam ca totusi, avand in vedere ca partidul sustinea politica de natalitate cu inflacarare, era un plus pt ei o fata care ramanea de f tanara insarcinata. Ca nastea un copil lucru agreat de ei. Si poate devenea vreo mama eroina in viitor, avand in vedere ca primul copil il avea f devreme (16-17-18 ani). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam ca totusi, avand in vedere ca partidul sustinea politica de natalitate cu inflacarare, era un plus pt ei o fata care ramanea de f tanara insarcinata. Ca nastea un copil lucru agreat de ei. Si poate devenea vreo mama eroina in viitor, avand in vedere ca primul copil il avea f devreme (16-17-18 ani). 

da' nu asa oricum. familia, celula de baza a societatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, invatatoarea mea era un produs al Epocii de aur. Dupa faza cu Desteapta-te, romane! nu mi-a mai vorbit pana nu am terminat clasa a 4-a, in iunie. Deloc.

 

Iar diriga venea in practica cu fetele de la pedagogic la noi in scoala, eram scoala lor de practica, si a aflat de spaima scolii, mica... eu. Cand mi-a vazut numele in catalogul clasei ei... a luat-o rara.

Acum am citit toate pataniile tale, care nu au fost putine :)))

Ai fost o combinatie de revolta, teribilism, inteligenta, suflet bun... Oricum, ai avut fond bun, si asta a contat. Ai invatat, ti-ai facut un rost.  [flo2]

 

Probabil cine te-a cunoscut in anii aia, ar fi zis ca vei ajunge rau de tot in viata  [fri]

 

Jos palaria pt mama ta, ca a stiut sa te indrume, sa aiba rabdare cu tine, eu cred ca as fi facut infarct la cate facusei tu  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da' nu asa oricum. familia, celula de baza a societatii.

Da, e adevarat, era o problema cu casatoria cu tatal copilului, care nu intotdeauna voia. Sau daca era facut sa vrea, familia putea sa nu functioneze si sa apara abuzuri...

Si stiu ca acei copii din flori nu erau deloc bine vazuti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...