Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Hello,

 

mi-a inghetat nasu` stand pe prag si degetele pe cana si m-am bagat in casa sa imi termin de baut cafeaua pe canapea. [cit] 

E soare cu dinti, cred ca-s vreo 4-5 grade si bate vantul si se simt si mai putine. Brrrrr ... o sa tina asa inca vreo doua zile, abia in weekend se mai incalzeste. Ma bucur ca nu mi-au inghetat florile, ca as fi fost foarte suparata. Am visat azi noapte ca m-am trezit si m-am dus sa imi beau cafeaua pe prag si nu mai aveam nu stiu cate ghivece cu flori. Se vede ca-s putin obsedata cu gradinita mea, daca am si ajuns sa visez flori  [alcool]  [:-)))]  De azi se redeschid serele, yuhuu!! Precum eu nu conduc si serele-s departe mai spre iesirea din Londra trebuie sa astept dupa Mr. cand e liber. Precum el in ultimele luni a muncit aproape non stop si in weekenduri, nu cred ca pup nici o sera prea curand, chit ca de azi oficial s-a mai slabit putintel lockdown ul.  [8D]

 

Aseara pe la 5 suna postasul, deschid usa iau teancul cu scrisori. Una pe numele Sophiei cu stampile din Ro. [il] Vai ce a chiut de bucurie si ce curioasa era sa vada ce e si de la cine. M-a rugat sa i-o deschid repede, sa las tot si sa o ajut ca nu mai avea rabdare. Ce s-a bucurat sa citeasca scrisorile, silvi8! [pup] Ce frumos a scris Crina si ce surpriza i-a facut mandrei! [olala] Multumim mult mult!!  [flo]  A spus ca abia asteapta sa ii raspunda. Azi are treaba, si-a facut planul ce ii deseneaza si scrie  [inbaita]  

 

Velvet, multumesc de intrebare  [flo2]  la fel sunt cu sanatatea, am fost foarte rau cateva zile si de aia nu am dat pe aici ca sigur v-ati saturat de vaicarelile mele  [:I]  Am mai bagat un ochi pe forum ici si colo dar nu am avut stare de scris, ca nu-mi vine nici de forum cand imi vine sa mor. Precum se vede din emoticoane si culori, azi mi-s mai bine  [:D]  [:-)))]  back to (ab)normal  [batcap]

 

Parca ma mai intrebasera cateva pinguine cate ceva da` nu-mi mai aduc aminte ce. Va rog sa repetati ca la cat ati scris, cam multe pagini de dat in urma  [soricel]

 

Weekendul trecut mi-a ajuns noua [bicla] si a montat-o Mr. luni si i-am facut proba putin dar numai cat sa imi seteze saua si restul. Whoa... ce mastodont! E nemteasca, bine facuta si grea!! Sper sa fie si eficienta si sa ma ajute sa ma tin pe linia de plutire cu durerile mele. E foarte inalta si desi mi-s inaltoaga si am picioarele lungi, scaunul setat la cel mai jos nivel, parca tot e prea inalta. Trebuie sa mai cresc nitel  [clo]  Nu i-am dat batai ca am fost prinsa cu ceva treburi zilele astea, poate azi, dar precum e 13, o las pe maine. Gasesc scuze, stiu! Fac orice numai sa aman [:-)))]

 

Apropo de scuze, deunazi pe 11, google mi-a adus aminte de pozele de pe 11 Mai din anii trecuti. Erau doar vreo 4 de la un pub de anul trecut, 2 dintre ele erau si cu moaca mea. Pozele astea 2 mi-au umplut paharul anul trecut cand am spus stop, trebuie sa fac ceva cu sanatatea mea si m-am apucat de sport si dieta. Nu-s poze cu care sa ma mandresc, deci nu asteptati sa le si vedeti!  [ups]  [:-)))]   Ii arat pozele lui Mr:

- look at me how I was exactly one year ago! I don`t recognize myself! What if I put on the same dress? 

- you could go camping in it!  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  

 

E imensa deci am destul sa fac un cort!  [alcool]  [:-)))]

 

Aseara am gatit finger food si Nick cu Miss aseaza masa. (stia ce gatesc si nu e prima oara cand fac mancarea asta)

- do we need knives and forks? 

- I don`t, but you`re a brit and you do need them! 

El si David Cameron mananca tot cu furculita si cutit! [:-)))]  [:-)))]

 

Mi-a luat cativa ani sa ma obisnuiesc dupa ce m-am mutat aici cu modul lor de a apuca mancarea cu furculita, ba acum chiar mi se pare putin aiurea daca o apuc invers.  [alcool]  [:-)))]

 

Cat gatesc eu ei imi tin companie si ascultam radio, povestim, vorbim, hahaim... incepe la radio un cantec ceva cu "pain in my fingers, pain in my toes".... Nick la Sophia:

- do you think they talk about arthritis?!  [fri]  [:-)))]

 

Asa ma distrez eu zilnic cu ai mei, mereu zic ca le scriu prostiile undeva sa le am amintire, dar nu apuc in afara de forum, bineintels  [:D]  [:I]

 

Ahh... aseara se facea tarziu si precum mandra e night owl si numai la ore imposibile vrea sa se culce, o fugaresc sus la baie sa se spele sa intre in pijamale. Abiaaaa se ridica de pe canapea, isi culege papuselele si da sa urce:

- hai Sophia, sus!!! Misca-te odata! ( cand ma supara ii spun pe romaneste  [ascuns] )

- but I`m susing and miscateing!  [dan]  [:-)))]  [:-)))] 

 

Azi trebuie sa imi ajunga pantofii de i-am comandat in weekend. Sophia tot insista ca vrea garden party de ziua mea. Da Doamne o ploaie sa scap de purtat rochie si pantofi cu toc  in gradina ca la vreun restaurant nu am nici o sansa sa ajung pan` la anu` [:-)))] Sper astia sa fie ok, ca-s acelasi model de am comandat acum vreo 2 sapt in urma, dar erau putin cam mari, marimea 41. Acum marimea 40 sper sa nu fie prea mari si sa se aseze ok. O sa mearga perfect cu rochita cumparata de Mr.  [biz]

 

Olaalaaa... s-a trezit si mandra si eu tot butonez. Daca va era dor de trancaneala mea ati primit din plin!  [:p]

 

O zi frumoasa!  [pup]

 

[fuga]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumphi, care o fi explicația sau logica folosirii furculiței invers fata de cum o facem noi? Am observat și eu acest mod ciudat de a folosi furculița și zău dacă înțeleg, dacă ar fi sa extrapolam, atunci și lingura ar trebui folosita cu dosul, dar nu mai reușești sa mănânci supa/sos nici în 10 ani.

Dacă vorbim de chestii făcute altfel decât la noi, am observat ce ciudat țin mulți americani stiloul/pixul cu degetele, aproape de baza degetului mare, cu mana făcută aproape pumn și instrumentul de scris perpendicular pe hârtie, precum și felul diferit în care fac unele cifre sau scriu fără a lega literele una de alta în cuvânt.

Câte nații, atâtea obiceiuri... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ahh... aseara se facea tarziu si precum mandra e night owl si numai la ore imposibile vrea sa se culce, o fugaresc sus la baie sa se spele sa intre in pijamale. Abiaaaa se ridica de pe canapea, isi culege papuselele si da sa urce:

- hai Sophia, sus!!! Misca-te odata! ( cand ma supara ii spun pe romaneste  [ascuns] )

- but I`m susing and miscateing!  [dan]  [:-)))]  [:-)))] 

[:-)))]  [:-)))]

 

Îmi pare bine că ai mai scris, îmi pare rău că tot n-ai fost ok   [pup]

 

Cu amânarea mă înscriu și eu pe listă, în ultimul timp zici că-s mai rău decât un student în facultate care zice că se apucă mâine de treabă  [:D]  (am tot felul de deadline-uri și nu știu cum fac că tot întârzii la ele).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

 

Am fost la o eco de rinichi/ vezica la spital si la intoarcere m-am infipt direct in dush. Totul arata ok, nimic inflamat dar ma ustura la pishu de 5-6 luni  [batcap]  [batcap]

 

Strumph, imi pare rau sa aud de dureri. Tare Sophia cu susing. [:-)))] Si Julia vorbeste romgleza, ultima este I like mogaliga. Sau It'a a tiny bubitza.

Sa folosesti cu placere bicicleta.

 

Laura, frumosi tare copii tai!  [il]  [il]  [il]  [il]

 

La mine la munca s-a aglomerat de numa'. Am vb sa imi iau o zi de concediu/ sapt si sa o folosesc fractionat 2.12 ore liber marti, joi si vineri ca sa ma descurc cu P c scoala 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shtrumphita, Ioana, sanatate multa!  

 

Da, mai, sunt frumosi (eu i-am facut!) si trebuie sa zic ca sunt si tare la locul lor, silitori , cuminti,  desi cu temperamente si caractere foarte diferite, amandoi sunt buni ca painea calda. Acu, realist vorbind, nu stiu cat o sa-i  mai tina  [:-)))] . Eu tot sper ca inteligenta si bunul simt sa nu dispara in negura odata cu inaintarea in adolescenta. 

 

Multumesc de complimente! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, care o fi explicația sau logica folosirii furculiței invers fata de cum o facem noi? Am observat și eu acest mod ciudat de a folosi furculița și zău dacă înțeleg, dacă ar fi sa extrapolam, atunci și lingura ar trebui folosita cu dosul, dar nu mai reușești sa mănânci supa/sos nici în 10 ani.

 

Furculița se ține și se folosește cu dinții în jos doar dacă ai un cuțit în cealaltă mână. Dacă n-ai cuțit și folosești doar furculița să mănânci, atunci o ții cu dinții în sus (ca pe lingură) și mănânci normal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Aseara pe la 5 suna postasul, deschid usa iau teancul cu scrisori. Una pe numele Sophiei cu stampile din Ro. [il] Vai ce a chiut de bucurie si ce curioasa era sa vada ce e si de la cine. M-a rugat sa i-o deschid repede, sa las tot si sa o ajut ca nu mai avea rabdare. Ce s-a bucurat sa citeasca scrisorile, silvi8! [pup] Ce frumos a scris Crina si ce surpriza i-a facut mandrei! [olala] Multumim mult mult!!  [flo]  A spus ca abia asteapta sa ii raspunda. Azi are treaba, si-a facut planul ce ii deseneaza si scrie  [inbaita]  

 

 

hei, ce ma bucur ca a ajuns. Crina ma tot intreba daca a ajuns scrisoarea ei, se tot temea ca din cauza covid-ului s-a ratacit. 

si nici nu o sa ii spun ca a ajuns, ca sa fie surpriza cand va primi raspunsul [:)]

 

spor la biciclit! sper sa se potriveasca si pantofii, sa ai gata outfitul de party in gradina [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

astazi tot ii scriam fiica mii si nu raspundea nimic. si la 12 mi-a scris sa imi faca morala ca era la "scoala" si sa nu o mai deranjez inainte de 12.00 [batcap]

 

Laura, foarte frumosi copiii tai, deja adolescenti. ce fel de album vreti sa faceti? ca si noi cautam o idee de a face ceva la despartirea de invatatoare si de scoala primara...mai ales ca multi pleaca la alte scoli.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

v-am citit si povestile cu pionierii, utcistii... dar sunt chestiuni pe care le stiu doar din auzite si din ce am citit. eu am implinit 7 ani la revolutie, eram clasa I si nu imi aduc aminte mai nimic concret din perioada de dinainte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...