Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

din martie si pana acum:

 

- zero dezinfectant (nici nu posed asa ceva - ba mint, am o sticluta miiiica in poseta, in caz ca se dovedeste obligatoriu pe undeva)

 

- zero spirt (din cate tin minte am o sticla inceputa in dulapul din baie, nici nu m-am ostenit s-o verific)

 

- minus 9.5 kile (in pofida a ceea ce voi scrie mai jos)

 

- o placinta cu mere devorata in 2-3 zile

 

- un tort profiterol dat gata in 2 zile

 

- prima mea pizza data gata in 2 zile (chiar daca n-a fost ceea ce-mi doream - face parte din gusturile copilariei, o facea matusa-mea de cand eram copil; n-a fost rau pentru prima incercare, dar sper ca a doua sa semene mai mult, daca nu chiar perfect)

 

- o cutie cu bomboane Bucuria halita in 3 zile

 

- o cutie cu jeleuri cu portocale rezolvata intr-o zi

 

- un pachet cu biscuiti cu gust de portocale din care inca mai am (ptiu sa nu ma deochi!)

 

- multe ciorbe si salate, nu chiar asa de multe fripturi, multe fructe

 

- refuzat sa primesc curierul care-mi aducea o comanda de tzoale de pe un site dubios - facuta cand eram in semi-depresie, pe la inceputul pandemiei, si sosita (sau asa trebuia) ieri; imediat dupa ce am facut-o i-am binecuvantat ca nu aveau plata cu cardul, ca as fi procedat asa din reflex; in mai mult de o luna am citit o groaza de comentarii ca lumea a primit altceva decat a comandat (iar raspunsul lor automat la astfel de comentarii era "pentru comanda va rugam sa ne scrieti mesaj privat); intr-un fel imi pare un pic rau, erau niste chestii lejere, o pereche de pantaloni 3/4 si niste tricouri, toate cu pisici [cupisi] dar mai bine asa decat sa arunc peste 400 de roni complet aiurea

 

- nu-mi dau seama daca chiar am economisit bani, cred ca da, dar per total nu se vede, pentru ca am facut provizii de tigari (din 20 mai era vorba ca se scot de pe piata tigarile cu arome, si eu fumez numai mentolate); nici nu stiu cate zeci de cartusuri am, la un moment dat am avut o tentativa sa le numar, dar am pierdut sirul si-am lasat-o asa, ca oricum nu-mi fixasem vreo limita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mianna, dar nu puteai sa le vezi si sa le returnezi? just sayin' :)

si eu sunt ca tine - zero dezinfectant, zero spirt, zero clor. fac curatenie in casa ca de obicei.

copiii mananca mai multe gustarele de cand stau atat acasa.. dar in rest la mine nicio schimbare.

 

Mariana, welcome back!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianna, dar nu puteai sa le vezi si sa le returnezi? just sayin' :)

 

la cum reactionau pe FB, cred ca la pandemia viitoare mi-ar fi raspuns, daca aveam noroc [:-)))] cred ca in cazul unui retur ramaneam si fara ele, si fara bani. 

 

cand m-a sunat curierul am intrebat daca accepta verificarea produselor inainte de a plati. daca mi-a zis nu, am zis multumesc frumos, sa nu se mai osteneasca.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu cate kg de biscuiti am mancat [fri]  ori litri de dezinfectant am folosit, dar stiu clar ca odata la 4-5 zile cand merg la supermarket las minim 120-150 lire si sincer, nu stiu pe ce! 

 

 

Si noi la fel. Doar daca luam detergent sau bautura se ducea spre suta. Acum, imediat se face suta si peste. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu ma stresez cu dezinfectatul. Curățenie fac la fel ca înainte, clor nu folosesc, urăsc mirosul. Am o singura sticla de spirt, din care pun într-un flacon mic de parfum cu pulverizator, s-o am în geanta când merg la cumpărături. Am grija cu igiena mâinilor, port masca dacă ies din casa, conștientizez mai mult unde și pe ce pun mana , ca să nu mă ating pe fata sau la gura. Cum intru în casa, direct la baie sa ma spăl pe mâini, folosesc cotul sau încheietura mâinii sa deschid/inchid ușa de la intrare. Nu am pus la intrare preș cu clor, nu dezinfectez tălpile incaltarilor, clanta ușii sau geanta, cumpărăturile, cheile/cardul. Mai avem doar 19 cazuri active (internați) de covid în tot județul, din totalul de 76 înregistrate de la începutul pandemiei, deci în Prahova n-a fost chiar de speriat sau întrat în panica. Dacă as fi locuit în Suceava sau alte zone/orașe cu sute sau mii de cazuri poate ca da, as fi fost mai atenta/insistenta cu dezinfectatul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deunazi aud pe cineva la usa si tranteste ceva greu pe prag. Suna si merg sa deschid. O cutie imensa!! Eu nu comandasem nimic, nu ceva care sa vina intr-o cutie asa mare.

Bag cutia in casa, vine Mr. si o deschide. Plina ochi cu hartie igienica!  [fri]  [alcool]  Sophia de la coltul usii:

- Emergency! Emergency! We are invaded!  [help]  [:-)))]

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Noi avem repeated order, 45 de suluri la 3 luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spirt si clor nu am, nu folosesc. Dezinfectant am cateva sticlute mici, prin diverse genti si una in masina...acasa nu folosim dezinfectant, ne spalam pe maini cand intram in casa..am si masti in genti, in caz de nevoie.

De la job am primit o cutie cu 50 de masti, azi le-am luat acasa. La noi se recomanda sa le folosesti in mijloacele de transport, in cazul in care nu se poate pastra distanta.

Azi tramvaiele erau goale, cand am plecat de la job eram vreo 3, la un moment dat am ramas singura..lumea pastreaza distanta...mai greu e in magazine, cand te mai intersectezi cu unul sau altul, fara sa vrei.

In schimb erau mai multe masini fata de saptamana trecuta; deci lumea incepe sa se intoarca la birou.

 

Noi mancam normal, eu daca mananc la pranz, nu mai mananc seara..iar daca mananc seara, dimineata mananc un sandwich. Marcia mananca destul de putin, a slabit cat a stat acasa. Ea e la job miercuri-vineri.

 

Eu am cheltuit insa mult pe diverse chestii pt casa  [ph34r] asternuturi, pt bucatarie diverse, pt baie...plus gentile de voiaj, ca parca nu aveam destule  [:D] plus florile, ca le uitasem  [:)]

 

Noi cred ca am consumat mai mult decat normal : hartie igienica, servetele cosmetice si hartie de bucatarie  [:D] plus curent si apa, asta vedem la urmatoarea factura (vine doar de 2 ori pe an).

 

Austriacii vor din weekend sa controleze ocazional la granitele cu Germania..nemtii vor sa deschida toate granitele incepand cu 15 iunie..spuneau insa ca decizia de deschidere a granitelor trebuie luata la nivel european, nu de catre fiecare tara in parte...sa speram ca se vor deschide granitele in Europa, ca sa putem veni in tara, asa cum ne-am propus.

Cumnata si fratelo tb sa ajunga neaparat, ca sa-si recupereze copilul; plus ca au de luat haine si altele pt casa. Colega cumnatei tb sa-si recupereze sotul si pisica; plus haine (ea planificase sa plece de Paste, a venit cand a inceput jobul in februarie doar cu cateva haine).

 

La noi 33 de noi infectati, 30400 cazuri confirmate, 1564 persoane decedate. 

 

Azi la pranz am facut spaghete cu somon afumat (plus usturoi si smantana); e prima oara cand fac, au iesit ft bune...aveam somonul afumat si tb sa-l mancam, asa ca m-am gandit la spaghete...si cum usturoiul nu poate lipsi, l-am adaugat  [:D] folosesc o capatana intreaga la spaghete/paste.

 

La noi e frig, a si plouat, 7° avem...ma luase un frig la birou si-mi curgea si nasul..asa ca dupa 2 ore am plecat acasa.

 

Mesajul meu e varza cu carne  [:D] chiar ar fi buna o varza calita, poate fac in weekend...dar fara carne  [ph34r]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mei sunt figuri...luni cat am fost plecata aproape toata ziua, ei au ramas cu pisica...incepuse sa ploua rau si ei disperati cautau pisica (in casa, afara)...intr-un tarziu au vazut ca dormea pe canapea in sufragerie, dar intre perne  [:D] le-am spus sa-si puna ochelari data viitoare...mi-i si inchipuiam cautand pisica...am facut misto de ei  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...