Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu folosesc furculita cam ca Mihaela. In stil american nu, ca nu mi place sa tai toata mancarea bucatele si apoi s o mananc.

Tai treptat cu cutitul, apoi folosesc furculita in mana stanga dar orientata normal (cu dintii in sus).

 

Nici în stilul american, nici în stilul european nu se taie toată mâncarea bucățele de la început. În stilul american tai o bucată de carne, pui cuțitul pe marginea farfuriei, schimbi furculița în mâna cealaltă și duci bucata de carne la gură. După care muți furculița înapoi, iei cuțitul și repeți :). Se mai cheamă și metoda zig-zag, că tot muți furculița dintr-o mână în alta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata [flo2] !

 

O cafea, un ceai, ceva?

 

Eu savurez zilnic, cappuccino/coffee cu irish cream.

Deci cu subiectele sunt pe campii, si-o tin asa pana reusesc sa ma "actualizez" [batcap].

 

Gel dezinfectant/servetele in cantitati industriale n-am achizitionat, in schimb m-am dotat cu masti si manusi chirurgicale. Nu m-am aprovizionat cu alimente mai mult decat strictul necesar si nici nu mi-am facut stoc de faina si drojdie. Restul e nebunie in pandemie...cei care nu se infecteaza cu Covid-19, fac intoxicatii sigur de la alimentele iesite din garantie, ca deh trebuie sa le consume.

 

Sa ne vedem in relaxare cum gestionam situatiile. Covid-ioti fara directie au fost, sunt si vor mai fi. Cert e ca acum ma sperie aglomeratia din hypermarket-uri, daca-si trage unul nasul pe langa mine ma zbarlesc instant, la stranut/tuseala...dispar ca Speedy Gonzalez. E clar ca ramanem cu sechele si nu vreau sa-mi inchipui cum va proceda persoana care dezinfecta tot cand ajungea in concediu (am citit aici pe DC, e cea cu spirtul pe colacul de la wc  [:-)))]  ). Mai greu va fi cu salutul, imbratisarile de bun gasit...hmmm.

 

In privinta pierderii kg in plus, toate detinem secretul! Vointa, care trebuie pusa la treaba. Intr-o buna zi am zis stop, nu se mai poate. Am renuntat la dulciuri, paste, mancarurile cu sos si multe altele. Recunosc ca a fost foarte greu, tentatii/pofte multe dar cu autocontrol am reusit sa depasesc momentele de "sevraj". Consum doar salate, carne pui/peste, legume, din fructe doar mere, oua/oua de prepelita, branza feta, mixuri de seminte, doar o felie de paine intermediara pe zi. Pentru iesire din sevraj amestec nuci/prune uscate sau stafide. Am redus cantitatea, am ales boluri corespunzatoare. E o dieta pe care mi-am "construit-o" singura. Miscare nu prea fac, doar biciclesc in aer in pozitia sezand in pat, asa cum ii sta bine unui taur sedentar [:D] . Nu mi-a venit sa cred de rezultate, sunt chiar imediate. Acum ma mentin. Nu mai am falci de bulldog in schimb gatul meu arata ca a unui glu, glu (a se citi curcan). [batcap] Si bratele mele au un inceput de aripa lasata, sper sa nu fac fal fal la vara...daca stau sa ma gandesc sunt bune la ventilatie [:-)))] .

 

Pfiu am scris o groaza, trimit ca sa nu pierd polologhia.

 

O zi minunata [flo2] !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Islanda a deschis granițele Pt turiști. Trebuie sa faci un test de covid la intrare in țara. Dacă ești negativ, intri. Dacă ești pozitiv, stai in carantina 14 zile. Nu știu ce se întâmpla după, dacă au simptome, etc.

 

Mariana, contra bratelor fâl-fâl, recomand exerciții cu greutăți. Sunt faine :).

 

Zi frumoasa!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu putem merge nicăieri in străinătate in concediu (nu ca am vrea). Suedia a prelungit recomandarea (ceea ce înseamnă ca nu își asuma răspunderea sa te aduca in țara, dacă se întâmpla ceva) de a nu calatori in afara granițelor, pana in 15 Iulie. Concediul nostru se termina in 13 Iulie. 
 

Inca așteptam recomandări in legătura cu posibilitatea concediului in țara. Dar cred ca sunt mici șanse sa fie Ok. Cel puțin in perioada in care avem noi concediul.
Saptamana viitoare e liber de joi și mulți călătoresc, in mod normal. Acum au anunțat recomandarea sa nu pleci mai departe de 1-2 ore de casa, in special sa nu ieși din regiunea ta. Pe insula am citit ca totuși vor veni ceva turiști (sunt câțiva, văd la laborator ca primim remise din alte regiuni) dar vapoarele au un număr limitat de locuri (redus la jumătate fata de normal) și vor circula la fel și vara, de obicei mergeau mult mai multe ture ca sa acopere cererea. 
 

Am de făcut mâncare, Pt prânz. Azi lucrez dupamasa. 
 

Zi frumoasa, încă o data! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

La noi ploua si iar ploua  [umbrel]

 

Mi-am amintit ca am fost si eu la practica, la cules de ceva...si ca mergeam si la o fabrica, acolo am invatat sa folosesc sublerul  [:D]

Eu imi modificam sarafanul singura si il faceam atat de strans pe corp, ca statea sa pocneasca  [:D] dar ma simteam asa de bine cu el stramt  [vampa]

 

Eu am terminat facultatea in 1997...in toamna m-am casatorit, in 1999 am divortat [zirea] am facut numai prostii pana in 2002, cand l-am cunoscut pe Marco [ascuns] in 2003 am nascut-o pe Marcia  [:D]

 

Eu cand am mancare de taiat, tin cutitul in dreapta si furculita in stanga..si tot cu dintii in jos o duc la gura..cand nu folosesc cutit, tin furculita in dreapta...m-am invatat sa tai si puiul cu cutitul, inclusiv acasa  [ph34r] aici nu se mananca puiul cu mana, elvetienii sunt simandicosi  [:D]

 

Elvetienii deschid granitele de vineri, dar doar pt cei care au nevoie (de ex, pt cupluri: unul sta aici si unul in Germania...de vineri se pot vedea)...pe 15 iunie se deschid inclusiv pt turisti.

De ieri sunt 33 de cazuri noi...in scadere.

 

Islanda nu mai are cazuri noi de ceva timp; pt ei a fost usor sa inchida granitele...aici mai sunt granitele verzi, fara controale...stim si noi cateva, pe unde putem ajunge in Germania..dar nu o vom face pana in iunie (tb sa luam iar cosmetice, pt inca o luna mai avem).

 

TUI va concedia 8mii de angajati, 10% din personal...in Germania 10 mil. sunt in somaj tehnic, in Elvetia 2 mil.

 

In China, infectii noi in Wuhan si Jijin..in Seoul s-au infectat multe persoane intr-o discoteca...nr.de morti in USA 84mii...WHO a spus ca s-ar putea ca virusul sa nu dispara niciodata. 

 

Gata cu raportul, poate mai revin. 

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, ce frumosi sunt adolescentii tai!

Le inteleg dezamagirea privind activitatile legate de sfarsitul scolii....si pitica mea e in ultimul an de scoala primara, abia asteptau sa mearga in tabara, sa pregateasca musical, din pacate au anulat tot.

Ea a inceput scoala, merge 2 zile/saptamana impreuna cu jumatate de clasa, cealalata jumatate merge alte 2 zile iar o zi o au libera.

Cu vacanta nu ne facem planuri, inca nu am primit nici un semn de la KLM in legatura cu zborurile anulate. Sunt foarte dezamagita de cum au gestionat situatia.

Transavia va da vouchere valabile 1 an, daca nu le folosim ne putem revendica banii. Inca nu le-am primit dar macar au trimis un mail in care au spus ca sunt foarte aglomerati si ca le vor trimite la un moment dat.

Macar au comunicat ceva.....KLM nimic, iar daca solicit eu voucher si nu il folosesc nu ramburseaza banii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uh.. greu, greu!!!

 

De ieri dupa amiaza tot incerc sa ma loghez si nu am putut deloc deloc, nici de pe laptop ori telefon. Cred ca am trancanit prea mult ieri si de aia [:D] am si uitat de voiam sa scriu.

 

Trebuie sa ies cu mandra la aerisit si sa stam la rand la posta sa trimitem scrisorile, una pentru Crina si alta pentru bunica de aici. E cam rece, nori si vant inghetat si vreo 10 grade dar se simt si mai putine. 

 

A sunat-o profa pe Miss si ce incantata a fost. Prima data a sunat devreme dimineata si Sophia inca dormea. A revenit acum vreo juma de ora si au povestit putin. Le mai scrie profa mail uri si ii intreaba de sanatate, dar asta a fost primul telefon de cand a inceput carantina. Vorba e ca pana la sfarsit de iunie redeschid scolile pentru toti anii, la 1 Iunie incep doar year 1&6, apoi depinde cum evolueaza situatia si vor merge si restul.

 

Rox, astia-s pantofii si imi vin aproape perfect. Putin cam stransi la degete, dar precum sunt din piele in&out o sa fie mai ok dupa 1-2 purtari. 

https://www.boden.co.uk/en-gb/eugenie-heels-blue-decadence-multi/sty-a0724-dbl?cat=C1_S2_G11

 

 

Plecam afara la aerisit pan` la posta si sper sa revin daca ma pot reloga mai tarziu. 

 

O zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...