Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Black, îți înțeleg perfect starea. Dar tu trebuie sa fii cea care o susții, vin vremuri sa nu le spun grele, dar foarte deosebite, la care musai sa faci fata și sa fii acolo, mai mult suflet decât trup. Te-ai gândit sa iei discuția asta cu un psiholog? Sa o depășești și sa nu te mai ia așa furtunos? Ganedeste-te la fata ta, cât de furtunos e pentru ea...

Te imbratisez. 

 

 

Iti multumesc din suflet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Black, cu drag! 
 

Eu am fost/sunt in situația sa înțeleg un copil/adolescent care e foarte diferit de mine și care nu se intelegea pe ea in primul rând. Cu Diana mi-a fost ușor, e pe tiparul meu. Silvia însă...e alt aluat. Așa a rămas. In ultimii ani pentru amândouă fetele, am fost mai mult prietena, confidenta. Silvia mai ales, vorbește cu mine ce nu vorbește cu nimeni altcineva. Câteodată îmi vine sa ii dau sfaturi ca unei prietene și ma trezesc ca nu pot sa ii spun, pentru ca e fata mea. Nu pot sa ii dezvălui intimități dintre mine și tatăl ei :). Dar i le spun pana la urma, in alt fel. :) 

 

Dar asta cu îmbrățișările si cu fetița care nu mai e a mamei, o recunosc. Psihologul însă mi-a explicat cum sa înțeleg multe lucruri, și asta. Al meu însă, nu înțelege nici acum, e tare suparat ca nu o poate îmbrățișa. El nu e un model de tata Pt adolescenta, din păcate. Nu știe cum sa o ia...degeaba i-am vorbit. A fost perfect, pana a fost copil.

 

Foarte greu a fost, din multe privințe,  dar m-a ajutat mult ce scria Viviana pe atunci.  [flo2] 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Cred ca am nevoie sa stiu cum imi ajut fetita sa devina femeie daca eu insami nu stiu foarte bine. :)

 

 

Am citit tot mesajul, singura chestie mi-a ramas asta: nu devine femeie ptr ca are ciclu. Da stiu, fiziologic devine femeie aka poate avea copii (nici nu vreau sa discutam aspectul asta ca nu este cazul), dar cred ca tocmai asta NU trebuie sa ii spui ei: ai ciclu deci esti femeie. (In opinia mea exact asta ar face-o pe ea sa creasca fortat, ideea ca gata, e femeie, deci trebuie se se poarte ca atare - ma refer la felul in care arata). Este inca un copil, corpul ei creste in unele sfere mai repede, in altele mai incet. Deci mai ai timp sa te pregatesti pentru cum sa ii transmiti acceptarea.

 

Sper sa iti dea cei cu copii mai mari sfaturi bune, sa strag si eu cu ochiul la ele. [flo]

 

Adaug: https://www.youtube.com/watch?v=iiKjj3qolEI&feature=youtu.be

 

Adaug- adaug: pantaloni scurti pe sub rochie (aici asa le cerea sa aiba la scoala, ca sa alerge fara grija)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

La noi e tot frig, dar nu a mai plouat...de maine se incalzeste.

 

Sheela a implinit azi 2 ani  [mata] i-am luat muschi de porc afumat, e preferatul ei  [:D] cum ii simte mirosul, cum intra in transa.

 

Am fost la cumparaturi si am crosetat si o varza calita cu kaizer pt saptamana viitoare...maine zi de leneveala, duminica iesim la o pizza la restaurantul portughez...de-abia astept, i-am dus lipsa  [fri] iau mereu pizza diavolo cu mult usturoi si ceapa...e bestiala, nu am mancat in alta parte asa pizza buna.

 

Saptamana viitoare e una scurta, lucrez doar de luni pana miercuri.

 

Multumesc pt aprecieri  [pup] pantofii mi se par mult mai frumosi in realitate decat in poze.

 

Fleur, sper sa treceti peste perioada asta..te imbratisez.

 

Black, nu ai de ce sa-ti faci griji...chiar o sa o intreb de mandra daca isi mai aminteste cand au inceput sa-i creasca sanii.

Pe ea nu am mai vazut-o dezbracata de cand era mica..stiu ca atunci cand i-au aparut sanii, a inceput sa poarte sutien  [ph34r] ok, erau pt varsta ei...acum are sani ft frumosi, eu zic ca sunt perfecti, nu tb mai mari...mereu ii admir cand nu poarta sutien in casa si se vad prin bluza [ph34r] da nu-i zic nimic...ea insa se rusineaza si ii ascunde...mereu ne certam pe tema asta, ii spun sa scoata pieptul de oras  [:D]

Eu sunt ft apropiata de ea, vorbim despre orice, imi cere mereu sfaturi..cu ta-su nu vorbeste decat despre ce e necesar...nici ei nu-i place sa o luam in brate, asta de cand era mica  [zirea] dar o mai pacalesc din cand in cand.

 

Weekend fain sa aveti, trebuie sa vina mandra de la job si facem fondue (cu mult usturoi [:D]). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot mesajul, singura chestie mi-a ramas asta: nu devine femeie ptr ca are ciclu. Da stiu, fiziologic devine femeie aka poate avea copii (nici nu vreau sa discutam aspectul asta ca nu este cazul), dar cred ca tocmai asta NU trebuie sa ii spui ei: ai ciclu deci esti femeie. (In opinia mea exact asta ar face-o pe ea sa creasca fortat, ideea ca gata, e femeie, deci trebuie se se poarte ca atare - ma refer la felul in care arata). Este inca un copil, corpul ei creste in unele sfere mai repede, in altele mai incet. 

 

Sper sa iti dea cei cu copii mai mari sfaturi bune, sa strag si eu cu ochiul la ele. [flo]

 

Stai ca sunt doua chestii complet separate, aia cu ciclul nu se pup cu unele aspecte ale personalitatii ei, va trebui sa invete sa functioneze cu mai mutle precautii. 

 

Aia cu femeia era... mai pisicologica, asa, nu la menstruatie ma refeream, ci la feminitate ca si arhetip, nu stiu, e ceva ce eu nu am experimentat... :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black, cred că problema e faptul că tu ai impresia că nu poți să fii alături de ea pentru că tu ai trăit etapa repectivă altfel, și ai impresia că nu știi să o ajuți. Dar nu trebuie să trăiești ce trăiește copilul tău pentru a putea fi lângă el. Gândește-te că ai și un băiat și o să fii lângă el chiar dacă nu știi cum e să fii băiat. Exact la fel e și cu Vivi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...