Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

acum cativa ani, cand am fost in Polonia, era plin de "reclame" la sparanghel. era o campanie de promovare, si il gaseai peste tot, la orice restaurant. cred ca numa' prajituri cu sparanghel nu erau [:-)))]  (sau poate-or fi fost si n-am ajuns eu la ele). am mancat inclusiv pizza cu sparanghel, si mi-a placut.

 

nu pot sa zic ca ma dau in vant dupa el, dar asa, de cateva ori pe an, si doar in combinatia pe care-am descris-o, imi place. cred ca l-as manca si cu peste, in cazul in care as gati peste, dar cel putin deocamdata nu se pune problema [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu ma tem de fitze, in esenta problema e la mine. O sa-mi disec sufletul si o sa incerc sa ma explic...

 

Pe un prim plan (si cel mai important, cred) este faptul ca gagalicea mea n-o sa mai fie o ... gaza mica, va fi o domnisoara. Imi e frica de momentul in care o sa-mi respinga imbratisarile. O sa ma doara. 

Va veni o vreme cand imbratisarile nu  vor insemna acelasi lucru pentru Vivi cum inseamna pentru tine. Pe tine, nu ar avea de ce sa te doara pentru ca imbratisarile nu sunt singura manifestare a iubirii fata de tine. Fiecare dintre voi aveti un limbaj al iubirii diferit. Vivi isi va gasi propriul ei limbaj  pe care sa il foloseasca cu tine.

Pe la 13-14 an am simtit (fiizic) primele impulsuri fata de un  baiat - de atunci nu am mai  putut sa imi imbratisez parintii. Simteam o jena. La varsta aia hormonii iti transmit mai mult conotatia sexuala a imbratisarii.

Am fost putin trista cand Silvi a incetat sa ma imbratiseze, dar am trecut repede peste.

 

 

Pe un plan secund sunt conditionarile mele vechi, aici o sa iau serios in considerare sfatul mihaelei_s ( [flo2] ), am sa caut sa vorbesc cu cineva specializat daca vad ca nu pot depasi singura momentul. Stiti ca fetele care cresc doar cu mamele dupa divortul parintilor au o problema cu feminitatea lor (sau, ma rog, statistica zice ca...).Apoi, pentru mama mea, sa fii femeie a fost intotdeauna o corvoada. Asta am tot crezut eu crescand. In plus, nefiind niciodata decorativa, prin adolescenta mi-am ingropat adanc ideea de feminitate, si am devenit un baietzoi. Pentru mine asta a functionat. Dar s-a nascut fie-mea, care e o domnisoara si un baietoi in acelasi timp, pentru ea nu merg retetele care au mers la mine, si nici nu vreau sa o duc pe calea asta, in timp am inceput sa apreciez femeile care reusesc sa fie in acelasi timp si feminine si puternice. (La inceput consideram toate femeile dichisite cumva.... slabe, credeam ca se bazeaza pe feminitate pentru a reusi in viata, si mi se parea cumva necinstit, dar am cunoscut cateva doamne care mi-au schimbat profund ideile. Pentru mine era totusi prea tarziu, si blugii si tricoul devenisera prea comozi ca sa le mai schimb pe fusta si sacou, dar am invatat ca feminina nu este egal cu pitzipoanca...). No, acum, Vivi este altfel, este o minunatie de fata, ii place sa fie aranjata si cu cele mai scurte rochite se catara in pomi cu ghimpi. Pune orice baiat din clasa ei la skandenberg, dar nu exista petrecere la care sa nu vrea sa sclipeasca. :), ideea este ca eu sunt pe un teren... necunoscut. Are sens? Eu nu am stiut nicidata sa fiu asa. Ma sperie ideea ca trebuie sa predau o lectie pe care eu nu am invatat-o. Daca fac ceva gresit? Ma gandeam ca mai am timp sa ma pregatesc, dar timpul tocmai s-a rostogolit peste mine si m-a prins cu temele nefacute. :))

 

Nu trebuie sa predai nicio lectie. Feminitatea este partial innascuta, partial formata de factorii sociali. Cred ca la varsta cand te considerai nedecorativa te cam durea in fund de feminitate, iti placea sa fii beietoi, sa existi neconditionata de societate.

Pe partea asta nu am facut nimic cu Silvi. Nu am predat nicio lectie. Am raspuns la intrebari daca am fost intrebata. Aici dezvoltarea trebuie sa fie libera neconditionata de parinte.

 

 

Eu intotdeauna in relatia cu ea am fost... autentica, nu m-am prefacut. Nu m-am jucat de-a mama cu ea, am fost eu, Catalina. Nu stiu cum sa explic, ma tem ca de data asta va trebui sa intru intr-un rol. Asa o fi? Poate ma insel. Hai, voi cu adolescenti si copii mari, ajutati-ma sa inteleg ce va urma  [help] . Nu-mi pasa de fitze, de ochi dati peste cap, de lucruri trantite, de raspunsuri obraznice, astora le fac fata. Cred ca am nevoie sa stiu cum imi ajut fetita sa devina femeie daca eu insami nu stiu foarte bine. :)

Vivi, la  fel ca Silvia, va deveni singura femeie fara ajutorul tau. Aici iarasi nu e de intervenit. Nu ai de unde  stii ce simte ea in interior, cum vrea ea  sa fie deci nu prea ai cum sa o ajuti. Si nici sa o canalizezi spre ce vrei tu sau spre ce crezi ca vrea ea sa fie. Nu e deloc OK.

 

Ok, si pe ultimul plan, dar care cred ca va capata importanta pe masura ce timpul va trece, citeam niste studii conform carora comportamentul societatii fata de un individ este corespunzator aspectului sau. Deci daca fie-mea la 11-12 ani va arata "coapta" ca sa zic asa, conform acelor studii, ea va fi tratata de ceilalti ca o domnisoara, in timp ce ea va fi de fapt doar un copil, inca. Imi bat capul aiurea cu asta? Nu vreau sa fie agatata pe strada de la 12 ani, pentru ca pur si simplu nu cred ca va avea arme in arsenal sa se apere, nu ma refer la agresiune, ci chiar si la cresterea ego-ului, iar nu stiu sa explic... As vrea sa fie tratata conform varstei pe care o are, nu pe care o arata corpul ei, si cred ca voi avea prea putin control asupra acestei chestiuni.

Cu asta nu iti bati capul aiurea. Asta e  din ciclul vazand si facand. Nu  o poti pregati dinainte pentru ca isi va uri aspectul  si poate trai  in frica. Daca i se va intampla asta o poti invata atunci (daca vei afla) cand e cazul sa riposteze cand nu si ca nu are de-a face cu ea ci cu educatia proasta a celorlalti. Acuma  poti doar sa-i povestesti de atingeri necuvenite (fara sa intri in prea multe ammanunte) si cand va fi cazul despre comportament stradal.

Si apropo de cresterea egou-ului ca am inteles ce vrei sa spui. [:D] Nu immi  placea cand se lua cineva de mine pe strada,, nu apreciam. Ii consideram javre penale si alte epitete. Undeva intr-un sertaras mai imi crestea egoul cate putin. Nu a avvut chestia asta nicio repercusiune. Am inceput sa ma definesc prin mine insami si nu prin ochii celorlalti. Asta am invatat-o pe Silvi. Autorespect, autoapreciere, autoacceptare.

 

Menstra e abia pe ultimul-ultimul plan, cred ca o sa-i fie greu sa nu se catere in copaci daca poarta absorbant si e in rochie... sau sa nu se dea in leagan pana-i vin poalele in cap in aceleasi conditii. Nu mi-ar placea sa fie ridiculizata doar pentru ca ceilalti n-au ajuns inca acolo... 

Va trebui  sa aiba grija si blugi.  sau fustite pantalon sau pantalonasi scurti sub fustite.

 

Gata, am terminat disectia. Vreau sa mai zic ca toata furtuna asta de ganduri se petrece pe dinauntru. Pe dinafara sunt doar putin mai duioasa cu ea decat in mod obisnuit.

A! Si ne uitam impreuna seara de seara la cateva episoade din Hannah Montana. :) Intelege mai multe decat imi imaginam! (Si a facut o pasiune pentru domnul Cyrus, dintre toti... :)))))) nu ca ar avea gusturi rele zic... )

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața,

 

Viviana, din ce am înțeles vindecările nu se mai raportează pe județe, deci nu putem afla direct cazurile active.

 

Cei de la https://covid19.geo-spatial.org/ spun că în București au fost declarate 1591 de persoane infectate, 232 de vindecări și 70 de decese. Cazuri active ar fi deci 1289.

 

Vindecate însă sunt sigur mai multe persoane, există 1254 de vindecați pentru care nu se știe județul, îi găsești tot la ei pe site, au o notificare acolo:

 

”Începând cu data de 02.04.2020, autoritățile nu mai comunică numărul de vindecări la nivel de județ, prezentând doar numărul total al pacienților declarați vindecați. Din această cauză, etichetăm vindecările noi cu cu locația "JUDEȚ NECUNOSCUT".

 
Echipa de voluntari verifică sistematic presa locală și anunțurile autorităților publice locale (DSP-uri, spitale, etc.) și, acolo unde găsește informații verificabile, mută cazurile din "JUDEȚ NECUNOSCUT" în județul corect de vindecare.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

ce liniste pe aici! Toata lumea la plimbare?  [biz]

 

E liniste si la mine in casa, Sophia face teme la mate si Mr. munceste. Amandoi abia asteapta sa termine, ghiciti care se uita pe ceas cel mai des?  [:-)))]  Mr. e liber maine, luni si marti!  [pk]   Eu ar trebui sa ma duc sa gradinaresc putin dar mi-e lene, beau un ceai si supraveghez mandra. O sa ies mai incolo sa tund iarba si sa culeg ceva buruieni de printre trandafiri. E foarte uscat, trebuie sa ud iar. Au inceput sa infloreasca trandafirii si e asa frumos! [olala] Bujorii rosii s-au scuturat, numai unul a mai ramas, dar cel alb acum se deschide, cel roz nu stiu de ce anul asta nu a facut nici macar un boboc? Nu ii place locul cred, il mut la toamna.

 

Ioana, ziua Patriciei e saptamana ce vine pe 19? Imi aduc aminte bine? Cati ani implineste? Daca apuc sa ies undeva in timp util sa ii trimit o felicitare!  [il]

 

Anja, cum adica nu stii rochia? ba ai si comentat ca iti place si acum ma intrebi iar?  [soricel] Ma bucur ca inca te amuza subiectul James! [:p] 

 

Fleur, imi pare rau sa aud de Eric. Sper sa puteti merge in tara la vara, cred ca l-ar ajuta si pe el si pe tine. [flo] 

 

Velvet, mult succes iti doresc sa iti indeplinesti visul cu mutarea!  [majoreta] Tinem pumnii stransi! 

 

Mihaela, nici eu nu ma dau in vant dupa sparanghel. Imi place cum povestesti de fetele tale.  [:)]

 

Marion, scoala mandrei inca nu are lectiile online inca, lucreaza la asta, au doar la mate teme pe un app. In rest invatam de pe diferite site uri mentionare prin media&scoala. 

 

 

Am citit asta https://www.bbc.co.uk/news/uk-52622673 si m-am si uitat pe telefon sa vad care e ultima mea poza "normala" de dinainte de carantina. Imi aduc aminte ca am fost de 8 Martie la Kew gardens sa vedem festivalul orhideelor si in drum spre casa ne-am oprit la V&A Museum si era cam gol. Cand am iesit de la muzeu am luat-o pe jos spre Hyde park, era ud ca plouase cat am stat noi in muzeu. Am luat metroul de acolo si ne-am intors acasa obositi, am sunat-o pe mama pe whatsapp si ne-a "apostrofat" ca am iesit si folosit si transportul in comun. [fri] Nu am stiut ca aia avea sa fie ultima iesire de dinainte de lockdown. 

 

Care este ultima voastra poza de dinainte de carantina?

 

A mea asta e!  [:)]

 

 

Weekend frumos!  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...