Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Nu mai stiu cine intreba, da, mancam sparanghel, toti.

 

Roli, tare faini copii ai. Bafta cu magazinul!

 

Daniela, plaja  [il]

 

Ella, ce mai faci?

 

Viv, ai adunat ciupercile din gazon?

 

Mianna, bafta la vaccinat felina. 

 

Laura, ma bucur ca tatal tau e bine.

 

Strumph, sper ca va bucurati de zilele libere. Si noi ne gandeam sa lipim marti de lunea viitoare cu bank holiday. 

 

La noi a fost frig zilele astea, 13-14 grade si vant, asa ca am amanat cu o saptamana scosul rasadurilor afara. Fac jungla in sufragerie in curand. Imi pare rau ca nu am luat o mini-sera de la LIdl, de-aia ca o magazie mica de plastic, ca le puneam acolo. Maine ar trebuie sa fie mai cald, sper sa poate sa se joace fetele in piscinuta - deja au testat-o, desi mie mi se parea cam frig afara, dar le-a pus B apa calda din casa  [batcap]  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Imbratisari multe pentru copiii tai! Stiu ca le e greu fara colegi, profesori, emotiile de sfarsit de an, banchet etc. Faceau si astea parte din viata de elev, dincolo de examene, teste si note. Multor copii si de asta le place la scoala, pt atmosfera, nu ca se dau in vant dupa invatat/tocit/facut teme...  [:)]

 

Ei merg din 2 iunie la scoala pentru 2 saptamani, nu? Si pe urma examenele? 15-17 parca... Facem galerie de pe margine, sunt sigura ca se vor descurca  [flo2]  Si multa sanatate, sa va ocroteasca Domnul!

 

Dincolo de inconvenientul cu pandemia si cu regulile astea de distantare si cu riscurile ce deriva de aici... nu stiu ce alta solutie mai buna ar fi putut fi gasita. Pe niste grupuri de facebook de parinti pe unde mai trag cu ochiul, parintii sunt fff revoltati de aceste masuri. Ca de ce dau aceste examene, ca s-ar putea da si anul viitor, ca de ce nu se echivaleaza EN si BAC cu mediile din 5-8 si 9-12? (nu as fi foat nici eu de acord, deoarece nu s-ar respecta ierarhia elevilor bine pregatiti, ar intra primii cu 10 elevi de la scolile unde poate se dau note pe ochi frumosi si ar cadea mai jos elevi cu medii de 9-9 si ceva care ar tras pt notele alea de le-a iesit pe nas. La noi sistemul de notare nu este unitar, cu criterii clare de notare cum este in Franta, Olanda, tari care au echivalat examenele cu note din anii de scoala). De inghetat anul, era nasol, nici o tara nu a facut asta, si oricum, cred ca era demoralizant pt copii. Mai ales daca mai vine vreun val 2 in toamna-iarna viitoare si o mai trebui sa stam acasa iar  [batcap]

Deci... cum se zice, nici o solutie nu este perfecta...

Asadar mult succes copiilor din anii terminali!

 

 

 

 

Mi-am adus rasaduri de la tata, am treaba saptamana asta.  Copiii sunt din ce in ce mai obositi ,  mai stresati si mai emotionati . Bianca imi spunea aseara ca e tare rau sa ai examen in pandemie. Cu totul altfel ar fi fost cu siguranta daca mergeau la scoala si impartaseau toate trairile cu colegii si profesorii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, multumesc mult pentru ganduri! Din pacate, nici de pe 2 iunie nu merg la scoala. Am fost printre foarte putinii din clasa care am optat sa mearga copiii , ceilalti au spus ca vor sa continuie cu scoala online. Au spus ca le e frica sa nu ia copiii virusul si nu poata da examenul. Profesoara de matematica a transmis ca ea a ales la fel pt fetita ei (care e si ea in cl a 8-a) si ca ea va continua sa lucreze online la fel ca si cand ar fi mers la scoala . Profa de romana am inteles (nu mi s-a spus direct, dar mi s-a sugerat de catre diriginte) ca nu ar fi ajuns nici la scoala, fizic, sa faca lectii cu copiii. Ar fi facut probabil cu una din celelalte profesoare de romana pe care ai mei nu le cunosc, nu au facut cu ele. Asa ca raman sa se vada cu colegii doar la examen, sa munceasca acasa si sa fie corectati si ajutati la mate de profa, la romana de parintii lor ... Din fericire, incheierea starii de urgenta ne-a permis sa reluam legatura cu o d-na profesoara de romana cu care au facut ceva ore de meditatii in particular si vor merge la ea 1-2 sedinte pe saptamana pana la examen.  

Printre parinti parerile sunt impartile legat de examen. Pe unii ii avantajeaza sa se echivaleze notele din 5-8, pe altii nu, in principiu nu este corect pt ca nu e testarea /notarea unitara. Pe de alta parte sunt f multi copiii care in ultimele 3 luni nu au avut ajutorul nici unui profesor, au fost rupti total de scoala. Dincolo de asta, exista discutii si oareshce presiuni din partea sindicatelor, tot mai multi profesori spun ca nu vor sa riste sa meaga la supraveghere, dar mai ales la corectat lucrari. In centrele de corectare se aduna mii de teste, sunt o multime de profesori care corecteaza, It-isti care trec notele in sistem, personal auxiliar, foarte greu de dezinfectat si pastrat distanta.  Probabil va depinde de nr de cazuri aparute in urmatoarele saptamani. Daca mare relaxare va insemna si marea infectare ... nu siu, vom vedea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața și de la mine (imediat e miezul zilei)!

 

Roli, am înțeles, bine că sunteți în aceeași zonă metropolitană. Și al meu trebuie să iasă din oraș să meargă la câmpul lui și s-a supărat de dimineață că nu știam dacă mai e nevoie de adeverință de la angajator  [batcap] . I-am zis că nu știu, știu doar că declarația pe proprie răspundere s-a modificat.

 

Laura, ce fain că ai putut merge la tatăl tău!  [flo2]

 

Fleur, am înțeles că la voi a venit în sfârșit primăvara, zicea cumnata mea că ieri erau 20 de grade.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off, Laura... inteleg si e greu de luat o decizie si pt cei de la varf (nu ca nu si-ar da cu stangul in dreptul si in conditii normale, d'apoi in conditii speciale...). Sunt presiuni din toate partile. Clar nu e o situatie normala si clar e o situatie pt care nu a fost pregatit nimeni. Asa ca totul se face din mers. 

Da, depinde f mult de nr de cazuri, au fost in scadere in ultimele 2-3 zile, dar mi-e f frica de ce va aparea in urma incheierii starii de urgenta si inceperea starii de alerta, cu relaxarile ce au venit la pachet. Multi s-au adunat in grupuri prin parcuri, au venit la demonstratii in Pta Victoriei, or nu asta insemna relaxarea. Sper doar ca aia de nu au raspectat - oameni care nu cred in existenta visurului, ci cred ca e o mare conspiratie mondiala (o fi fost si asta, nu zic nu, anumite interese economice de la varful varfurilor, dar totusi virusul exista si poate face ravagii) - sper ca printre acesti oameni sa nu fie bolnavi care sa propage virusul. 

[flo2]  [floare3]  [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciupercile mele s-au uscat de la sine si s-au decapitat singure.

Numai ca peste  noapte daca a fost  apa din cer si nu din adancul pamantului altele si-au scos voioase palariile sa ma salute.

 

In rest, spionez  berzele. Sunt  momente cand ma stramb a scarba.

Pai in primul rand se gainateaza in cuib. Gainatul iese cu viteza si  e alb. 3 pui sunt marisori, dar e unul care a iesit din ou dupa 5 zile fata de ceillalti e cel mai  mic si mai  pipernicit.

Puiul cel mare a fost admonestat cu un cioc in gat de mamica lui pentru ca il lovise cu ciocul  in cap  pe fratele cel mijlociu.

Barzoiul se toaleteza dimineata mmai mult de o juma de ora. Apoi isi ia zborul.

Din cand in cand revine cu broaste si viermi.

Mama inghite  brosca cu totul, dintr-un cioc.

Dupa o perioada regurgiteaza cate un ghem  din care puii mai mananca.

Ieri i-a invatat sa mmanance broaste. Rupeau din ea cu ciocurile. Puiul cel mic si lacom a apucat o juma  de  broasca care i s-a  intepenit  in  cioc si nu prea s-a descurcat sa o inghita. De-ale copilariei!

 

 

post-3916-0-68856000-1589796115_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...