Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mvaiii, apropos de barza și gainat : acum vreo 2 ani veneam de la Sibiu, cu masina (conduce soțul). Într-unul dintre sate erau multe cuiburi de barza pe stâlpii de iluminat de pe marginea drumului. Și cum mergeam noi asa ușurel pe drum, la câțiva metri buni în fata noastră, pe partea dreapta a drumului, o barza care tocmai aterizase pe marginea cuibului, da drumul la un jet zdravăn de gainat, noroc ca nu ne-a nimerit. Un trecător ghinionist, dacă s-ar fi aflat acolo, ar fi avut parte de un adevărat dus cu gainat. Nici acum nu știu dacă asa mult fac berzele sau biata pasăre era deranjata la stomac.

Vorba soțului, dacă se gainata barza pe parbriz în timp ce mergeam, ne dădea blackout instantaneu, ar fi acoperit tot geamul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am fost la veterinar cu bestia (vorbesc de Masha, aseara am scris gresit "Mianna"), si cam atat din planurile mele pentru azi, ca nu-i vreme de iesit in parc. am dat doar o tura la cumparaturi, sa-mi fac provizii de chestii cu frunze verzi, ca se anunta ploi in zilele urmatoare. confirm oficial ca am temperatura de 36.3 grade [:)] si ma bucur sa vad ca s-a luat in serios chestia cu masca, am vazut niste pustoaice care nu au fost lasate sa intre din acest motiv. 

 

azi am descoperit ca rezist cu masca mai mult decat mi-as fi imaginat. daca planul meu pana acum era sa o port doar la incursiuni foarte scurte in magazine, azi am stat cu ea cam 2 ore (uber + veterinar + iar uber) si-a fost ok, si fac parte dintre privilegiatii care stiu cum sa faca astfel incat sa nu li se abureasca ochelarii [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee cum se numeste arbustul din poza?

Creste langa liliacul pe care doream sa il omor si intentionam o crima dubla. Daca salvez liliacul, salvez si arbustul fara nume, dar as vrea sa-l tund si as dori sa citesc cand si cum sa fac operatiunea.

post-126830-15652_thumb.jpeg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, florile miros foarte frumos, un miros usor dulceag...dar parca nu a miere. Florile sunt micute si cresc in buchet in varful ramurei exact ca liliacul. Nu stiu exact cat de inalta ar trebui sa fie planta, a crescut ca si liliacul intr-un gard viu de iedera si a fost nevoita sa se inalte. Acum, avand lumina, vad ca ii da lastari si in partea de jos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee cum se numeste arbustul din poza?

Creste langa liliacul pe care doream sa il omor si intentionam o crima dubla. Daca salvez liliacul, salvez si arbustul fara nume, dar as vrea sa-l tund si as dori sa citesc cand si cum sa fac operatiunea.

Ah, foarte simplu! E Syringa Villosa subspecie wolfii. Un fel de  liliac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marion, scuze, mi-a luat autocorectul "Marin". Te-am întrebat ptr ca planta seamănă izbitor la frunze și forma florilor cu cestrum nocturnum, un soi de iasomie, dar florile ei sunt albe. Ma gândeam ca o exista și varianta pe roz. Am făcut cunoștință cu aceasta iasomie într-un sejur în Turcia, florile emana un miros puternic și amețitor la lăsarea serii, seamănă cu mirosul unui parfum foarte cunoscut (al cărui nume nu îl cunosc, dar l-am simțit la diverse persoane). Mai corect ar fi sa spun ca parfumul e inspirat din mirosul acestei iasomii, are și o nota de miere (de salcâm, asa mi se pare) în compoziție. Am adus câteva rămurele, s-au prins, dar când le-am pus în ghiveci ceva nu le-a plăcut. Anul următor am adus semințe, dar am făcut greșeala sa le culeg prea devreme în timpul sejurului, pana am ajuns acasă sa le plantez se cam stafidisera, nu a ieșit nimic din ele.

Atașez o poza cu iasomia. 

post-37729-1704568_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, Corina, multumesc!

Viviana, m-am gandit si eu ca e posibil sa fie o ruda a liliacului dar m-au indus in eroare florile, mai alungite sub forma de trompeta si faptul ca infloreste mai tarziu, practic cand se ofileste liliacul.

Nu stiam ca liliacul are asa multe rude. [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...