Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 

Atunci: povestea ramane doar o poveste. Imposibil de confundat un barbat cu o femeie Mai ales la o ecografie. Sau la consult

 

Exact asta spuneam. Ca nu înțeleg cum au omis sarcina, când pacientul era o femeie. Chiar dacă îmbrăcată in bărbat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am impresia ca ampicilina 2 zile, apoi imediat ceva cu tri (nu retin ce) 3 zile. Asta a fost in oct. apoi am luat eu zinnat 5-6 zile in martie.

 

Trimetoprim? Asta intra in componenta biseptolului.

 

(eu cu biseptol in doza de cal imi tratam astfel de simptome - si nu glumesc, dar nici nu scriu aici cum faceam, am aflat pontul de la asistenta sefa cand eram rezidenta, si mi-am asumat, da' nu-i de dat mai departe [:)] )

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata (la mine) doamnelor. 

 

Ioana, da, sotul meu a fost operat in cateva randuri de carpal tunnel (Miha si-a adus bine aminte). El a avut o forma severa cauzata de activitate repetitiva la servici. Important este sa gasesti cauza si sa o indepartezi, sa corectezi modul cum desfasori activitatea...daca te tratezi (formele usoare merg cu ceva recuperare si antiimflamatoare dar formele mai grave nu scapi fara operatie) si te intorci la aceeasi activitate, revine afectiunea. El s-a operat apoi l-au trimis la loc, si normal, a revenit imediat. Problema este ca o data ce te-ai operat si revine, nu te mai poti opera a doua oara...nu mai au ce sa iti faca. 

 

Sotul meu a fost operat la incheietura mainii (plus degetele mari - a facut "trigger finger" dupa prima interventie) si a fost operat la coate pentru a repozitiona nervul ulnar (dupa ce l-au "eliberat" din camasa). 

 

Si referitor la transgenderi, exista un mare bias pina si in comunitatea medicala la felul in care sint tratati. Nu ma mira ca nu au descoperit. Exista literatura destula, doar vointa sa fie (care e cam pe sponci). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, eu as tunde- o daca tot vrea. Si stabiliti impreuna ce lungime de par vrea. E fetita mare poate intelege ca ea isi asuma alegerea. Chiar daca va plange dupa.

Eu in adolescenta si tinerete plangeam un pic dupa fiecare tuns. In copilaria mica nu, desi ma tundeau baieteste.

Dar pe de alta parte te inteleg. Sunt cu nervii la limita de fitzele baiatului meu. Acum vrea ceva, apoi altceva etc. In perioada asta a devenit iritabil, susceptibil, suparacios cu suparari care dureaza....Am ajuns sa gandesc ce bine ar fi fost sa am fata...

In ideea ca ar fi mai calme si mai docile...ceea ce e complet fals ca generalizare.

 

In cu totul ordine de idei sunt happy ca mi a venit comanda de capsule de cafea, in doar o saptamana ( pe site se mentionau 14 zile lucratoare...) Facuta online ca nu se gasesc in supermarket, doar in magazine specializate ce acum sunt inchise. Nu mi a trecut prin cap sa verific cand am cumparat noul espressor daca se vand peste tot capsulele...si sunt si scumpicele. Dar gustul merita toti banii!

 

Ioana, ai luat antibiotice dupa recomandarea medicului sau din proprie initiativa? Poate de asta nu merge treaba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Acum vrea ceva, apoi altceva etc. In perioada asta a devenit iritabil, susceptibil, suparacios cu suparari care dureaza....Am ajuns sa gandesc ce bine ar fi fost sa am fata...

 

 

vaaai.... parca astea nu fac la fel :))))). va doresc sa treceti peste perioada mai grea. poate se mai incalzeste si la voi? (macar.. ati scapat de ninsori, da???)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mea a avut parul lung de cand s-a nascut. Si-a facut breton la gradi cu o colega, dar asta e alta mancare de pesti. Cert e ca pe la 6 ani jumate i-a intrat in cap sa se tunda. Eu nu, ea da, eu nu, ea da, pana la urma intr-o duminica aveam de mers la un botez si mi-a spus ca nu merge nicaieri daca nu o tund. Am tuns-o si... nu m-a iertat niciodata. Acum se jura ca nu mai vrea foarfeca in par. Si eu sunt "omul negru", ca de ce m-am pus la mintea ei, ce, chiar trebuia sa fac ce a zis ea?  [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns sa gandesc ce bine ar fi fost sa am fata...

In ideea ca ar fi mai calme si mai docile...ceea ce e complet fals ca generalizare.

 

Or fi, unele fete... dar a mea sigur nu! La noi e fix invers : fata e cea revoltata, plina de nervi si rebeliune, agresiva in atitudine si mai ales in ton si vorbe, "aricioasa" toata, iar baiatul e cel "blandutz", mai docil, mai lipicios, mai dulce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fii'mea umbla cu niste pantaloni de pijama care ii sunt largi si lungi. Ii spun de 4-5 ori cel putin, zilnic, pana (de multe ori dupa ora 14) catadicseste sa se schimbe. Umbla prin casa cu picioarele goale, un tricou pana deasupra buricului, pantalonii aia atarnandu-i pe ea (ii tine cu mana cand merge mai repede), parul cum i l-a dat Domnul ... De gura mea si-a format macar reflexul sa se spele pe dinti si pe ochi cand se ridica din pat. Dar cam atat... Dar cel putin odata la doua zile cand intru in camera unde are laptopul pe care intra online si unde isi face temele /testele miroase a acetona ca isi face /reface /re-reface oja de pe unghii.  [smulgpar]  [smulgpar] . Daca isi aminteste, poate mananca ceva pana pe la 12, daca nu, nu .. ca ea in genere face fotosinteza, nu ii foame (decat atunci cand am eu un milion de taskuri urgente la job si ii trebuie ceva proaspat gatit). 

In rest e o dragalasa, cu castile pe urechi si tel in mana, ignorand ce e in jur. Daca nu o deranjez, nu ma deranjeaza.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Or fi, unele fete... dar a mea sigur nu! La noi e fix invers : fata e cea revoltata, plina de nervi si rebeliune, agresiva in atitudine si mai ales in ton si vorbe, "aricioasa" toata, iar baiatul e cel "blandutz", mai docil, mai lipicios, mai dulce.

 

Laura, help. [help]  [help] 

 

Cum reactionezi la ton urat, jigniri?

Azi am avut o zi extrem de  proasta, s a sculat al meu la 6. 30 , de caldura, la 7 era la tele si ps4.

Pana si cand are video la scoala, inchide microfonul si se uita la cei mai imbecili pe youtube. Nici pedeapsa, nici discutii , l am lasat in plata lui pt ca nu o scot la capat. Nu mai am energie sau poate nu mai am parghii parintesti, habar n am.

 

Macar poate la tine se tin de scoala si are o sansa. Eu cam imi pierd speranta.

Intr o perioada parca parca era mai bine , dar m am inselat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fii'mea umbla cu niste pantaloni de pijama care ii sunt largi si lungi. Ii spun de 4-5 ori cel putin, zilnic, pana (de multe ori dupa ora 14) catadicseste sa se schimbe. Umbla prin casa cu picioarele goale, un tricou pana deasupra buricului, pantalonii aia atarnandu-i pe ea (ii tine cu mana cand merge mai repede), parul cum i l-a dat Domnul ... De gura mea si-a format macar reflexul sa se spele pe dinti si pe ochi cand se ridica din pat. Dar cam atat... Dar cel putin odata la doua zile cand intru in camera unde are laptopul pe care intra online si unde isi face temele /testele miroase a acetona ca isi face /reface /re-reface oja de pe unghii. [smulgpar] [smulgpar] . Daca isi aminteste, poate mananca ceva pana pe la 12, daca nu, nu .. ca ea in genere face fotosinteza, nu ii foame (decat atunci cand am eu un milion de taskuri urgente la job si ii trebuie ceva proaspat gatit). In rest e o dragalasa, cu castile pe urechi si tel in mana, ignorand ce e in jur. Daca nu o deranjez, nu ma deranjeaza.

 

Unele vor trece, altele vor rămâne. Aici era Silvia acum 2-3 ani :). Au rămas mâncatul după ora 12 (micul dejun) și oja :))). 
A început sa nu mai fie cu căștile pe urechi non-stop și sa stea mai mult in compania noastră, sa ii placa :). Și se îmbraca, nu mai sta in pijamale :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...