Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Ola!

 

Black, la mulți ani cu sănătate alături de comorile tale! 

Fleur, la noi au fost profesorii în priză din prima zi de stat acasă. Practic ei veneau la serviciu pentru a programa pe zile când se întâlnesc online, când sună fiecare copil, teme la materii în funcție de nivelul copiilor. Nu le-a fost deloc ușor. Au improvizat și ei, au fost creativi cu temele. Le-au permis să aleagă ce fac la anumite materii. Ei fac de exemplu nutriție. Profesoara s-a filmat acasă cum se face o pâine împletită. Dar în unele săptămâni le-a dat voie să aleagă între 2-3 feluri de mâncare. La sport au ales ce fac. Cei din școala generală. Cea mare avea teme fixe gen azi biciclit 10 km, mâine alergat 5km și tot așa. 

Sincer cred că le e mult mai simplu acum cu ei la școală. Din fericire încă nu a fost niciun copil bolnav în zonă.

Vestea bună e că mai sunt 4 săptămâni de școală.

 

Strumph, normal că se alintă și Sophia. Bucurați - vă cât încă mai vine la pupat.

 

Anja, spor la treabă! Mie vopsitul mi se pare cel mai dificil din cauza vremii. Pentru terase am așteptat să avem 3 zile cu soare. Cum a dat soarele cum ne-am apucat de treabă. 

 

Fetele cu grădini ce flori mai plantați? La mine e veșnic ceva de lucru. Aseară pe ploaie am permutat niște boscheți. Unii au crescut prea mult și i-am pus mai în spate. Greu. Și mai am. Nu găsesc aranjamentul ideal. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello la amiaza,

 

am bolit toata noaptea si am adormit spre dimineata, m-am ridicat din pat pe la 9 si ceva. Nici cafeaua nu a mers, mi-am facut un ceai de menta. Nu mi-a fost asa rau de mult. Am o greata de zile mari. Nu, nu mi-s gravidoasa, daca la asta va gandeati!  [soricel]

 

Eu cu mandra am stat in gradina pana acum vreo juma` de ora. Bate inca vantul dar nu asa rau ca ieri cand mi-a scuturat nu numai toti trandafirii, dar si chilotii  [:-)))]  Ce vant nebun!!!  Azi e soare cu ceva nori si mai cald. Maine e zi libera aici si se anunta 25 grade in Londra. Mr. munceste si azi si maine, nici nu simt ca e weekend ori zi libera. Zicea Mr. ca e nebunie la munca, se intalneste cabinetul, maine zi libera si nu era in program!! [fri]  ca vrea Boris sa dea liber la deschis industria ospitalitatii. Plus scandalul cu Dominic Cummings...  [alcool]  

 

Dupa ce termina Mr. cu munca, daca nu o fi prea tarziu vreau sa mergem la sere sa cumpar cateva flori. Mda, nici nu am destule  [batcap] zici ca le mananc pe post de salata!  [help]  I-am trimis niste poze cu mandra in gradina la o prietena pe whatsapp si m-a intrebat daca realizez ca par desprinse din povesti? Povesti cu 2 izmanoase ca amandoua eram inca in pijamale!  [clo]

 

Mi-am pus ceva rimel si mi-s gata de sarit in papuci cand e gata Mr. cu treaba lui. Nici nu pot merge la sere fara machiaj, parfum si par facut. Ba mi-am facut si unghiile: verzi!  [ups]  Sa fiu in ton cu tema iesirii  [:-)))]

 

Multumesc tuturor pentru urarile de ieri pentru mama. [flor]  Ne-am vazut pe whatsapp putin ieri, ca m-a sunat cand apucasem eu aspiratorul de coada. Eu o sunasem cand s-a trezit mandra, dar nu a raspuns, era prin gradina.  Azi, cred ca deja e ajunsa, sora mea din Bucuresti merge la mama cu fetele. I-au facut tort si cred ca si sora mea de la Iasi merge sa fie acolo impreuna. 

 

Cam asta e raportul meu pe azi, ma duc sa imi iau ceaiul sa-l beau poate mai trece si greata. Nu am mancat nimic, nici sa nu vad mancare in fata ochilor.  [doh]

 

O zi frumoasa in continuare! [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am avut un week-end tare fain!

 

ieri am avut intalnirea cu fostii colegi de liceu pe zoom. ne pregatisem pentru 3 sesiuni, ca stiam ca dupa 40 de minute ne deconecteaza. dupa ce a inceput am aflat ca prima sesiune organizata de cineva e nelimitata (vorbesc de varianta gratis, nu de cea pe bani), asa ca am stat 5 ore [:)]  la miezul noptii ne-am hotarat cu greu sa o incheiem, si cu promisiunea ca mai facem candva prin iulie.

 

azi am fost la gratar cu prietenii - a fost excelent sa ne revedem si sa ne comportam ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat (cu o singura exceptie, nu ne-am pupat/imbratisat). am descoperit ca nu mai pot bea asa ca inainte, am tras de doua beri timp de 8 ore [alcool] (e drept ca nu erau berile cu care eram eu obisnuita).

 

inca mai trebuie sa ne obisnuim cu unele chestii: la plecare am chemat un uber, eu stau in aceeasi zona cu o prietena, si i-am propus altui prieten sa il luam cu noi si sa continue cursa pana la el acasa. abia dupa ce am facut comanda am realizat ca nu e voie sa stea cineva in fata, asa ca ne-am inghesuit toti trei in spate, dupa folia de plexiglas care se pare ca devine obligatorie. si am apreciat ca eram cu 31 de kile mai supli decat inainte de pandemie [:)]  (eu am slabit 10, prietenul meu 21).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani fericiti, Black! 

La multi ani cu multa sanatate mamei, Shtrumphi! 

 

Ma bucur ca ati avut weekenduri frumoase, cu plimbari. Eu nu am nimic deosebit de povestit, a tot plouat, doar sambata a fost ok, dar am stat pe langa casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, help. [help]  [help] 

 

Cum reactionezi la ton urat, jigniri?

Azi am avut o zi extrem de  proasta, s a sculat al meu la 6. 30 , de caldura, la 7 era la tele si ps4.

Pana si cand are video la scoala, inchide microfonul si se uita la cei mai imbecili pe youtube. Nici pedeapsa, nici discutii , l am lasat in plata lui pt ca nu o scot la capat. Nu mai am energie sau poate nu mai am parghii parintesti, habar n am.

 

Macar poate la tine se tin de scoala si are o sansa. Eu cam imi pierd speranta.

Intr o perioada parca parca era mai bine , dar m am inselat.

 

 

Judoka, imi pare rau pt perioada voastra proastra. eu te incurajez ca unele lucruri se indreapta pe masura ce se maturizeaza. 

 

Eu nu stiu daca sunt chiar model de 'best practices'  la faze de astea. In functie de context si de gravitatea situatiei ori ignor, ori ii spun calm vreo doua, ii "bat obrazul", ori tip si eu (si ea striga sa ma acopere, eu sa o acopar ... si tipam amandoua de ne doare in gat 1-2 minute, apoi de obicei eu, ca un adult responsabil ce sunt  [alcool] , trantesc usa si plec mai aruncand ceva vorbe peste umar  [batcap] ) . Dar, cu Bianca nu am avut niciodata probleme legate de scoala. Ea este prin natura ei foarte ambitioasa si muncitore, a fost mereu printre cei mai buni din clasa, ii e rusine sa se duca la scoala cu teme nefacute sau sa i se dea un test si sa nu stie nimic. 

Cumva, cred ca mai degraba prin structura lor decat prin educatie, amandoi au un grad de bun simt care ii opreste sa imi arunce cuvinte jignitoare, sa ma injure, sa imi spuna chestii nasoale in fata, oricat de nervosi sau frustrati ar fi. 

Bianca are asa o stare de nervi si de revolta pe viata in general. Ne certam pe tema curateniei din camera ei (totul e vraiste, haine, carti, instrumente de scris, cati pe pat unde ar trebui sa doarma, teancul de haine imbracate in timpul saptamanii e pe scaun si pe jos, desi are un dulap imens , hartii, ambalaje ..... orice! ) si o apuca crize de nervi cand are ceva in temele /teste /cerintele pt scoala ce nu intelege si nu stie sa faca. La matematica ii ajut cel mai mult si in general se descruca, dar cand nu intelege de ce e intr-un anume fel si de unde trebuia sa gandeasca ea asa ... pfai! Tornada!

Apoi sunt chestiunile legate de haine (de ex ieri dimineata s-a crizat ca nu isi gasea anumite soseste - erau ude pe sarma- si nimic altceva nu era bun) sau de frate'su care o enerveaza numai pt ca trece pe langa ea. 

Mai are apoi tot felul de teme ( drepturile persoanelor LGBT vs 'babele prea-crestine', persoanele habotnice , politica mondiala, Donald Trump, incalzirea globala, vecinii care dau muzica tare , cei care nu respecta regulile anti-covid impuse de guvern, gusturile muzicale) pe care daca o activezi, mamaaa, ce e la gura ei! Incerc sa o temperez, sa ii explic ca extremismul si injuratul altora nu rezolva nimic, dar ... 

Un alt lucru care nu imi place la ea si incerc sa o indrum este faptul ca atunci cand este intr-o situatie in care ea nu e in pozitia cea mai favorabila incepe sa arunce vorbe urate la adresa altora, numai ca sa iasa ea un pic mai bine. Efectul e fix invers, asta incerc sa ii explic. Dar uneori frustrarea si nervii depasesc inteligenta. 

 

Dar, eu am mai zis, ma uit la ea si ma vad pe mine la 15-17 ani. Sper sa ramana la stadiul asta, pt ca eu am facut prostii si obraznicii si i-am scos din minti pe ai mei mai abitir! Ea e cuminte! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, imi pare rau pt perioada voastra proastra. eu te incurajez ca unele lucruri se indreapta pe masura ce se maturizeaza. 

Eu nu stiu daca sunt chiar model de 'best practices'  la faze de astea. In functie de context si de gravitatea situatiei ori ignor, ori iispun calm vre-o doua, ii "bat obrazul", ori tip si eu (si ea striga sa ma acopere, eu sa o acopar ... si tipam amandoua de ne doare in gat 1-2 minute, apoi de obicei eu, ca un adult responsabil ce sunt  [alcool] , trantesc usa si plec mai aruncand ceva vorbe peste umar  [batcap] ) .

Cumva, cred ca mai degraba prin structura lor decat prin educatie, amandoi au un grad de bun simt care ii opreste sa imi arunce cuvinte jignitoare, sa ma injure, sa imi spuna chestii nasoale in fata, oricat de nervosi sau frustrati ar fi. 

 

Dar, eu am mai zis, ma uit la ea si ma vad pe mine la 15-17 ani. Sper sa ramana la stadiul asta, pt ca eu am facut prostii si obraznicii si i-am scos din minti pe ai mei mai abitir! Ea e cuminte! 

 

Laura, mersi de raspuns. Eu cred ca asta nu stiu sa manageriez certurile astea si jignirile. 

 

Poate ar trebui sa discut mai mult cu el, sa il barai la cap, nu stiu. Si la scoala s a facut nesuferit uneori din cauza ca iti tranteste in fata cate una, cand nu e cazul. Si tot timpul trebuie sa aiba dreptate.

 

De ex. ieri am fost cu bicicletele si ne au bagat baietii pe un drum prost, pietre si urme de tractor, si mi a zis ca eu bomban  [smulgpar] si sunt nemultumita, nu ei sunt de vina ca chinuim bicicletele. [soricel]

 

Dar,asa grosso modo, se termina perioada pe la 14 - 15 ani ? Ca dupa, vine si pustoaica din urma.

————————————

 

Daniela, tare mult mi a placut poza   [il] . Visez la vacanta acum  [pk]

 

Velvet, esti ok? 

 

o saptamana reusita tuturor

Amina, auzi 20 kg, super tare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca timpul petrecut impreuna si discutii despre orice, povesti din copilaria ta, chestii care il preocupa, care ii plac (chiar daca ti se par o aiureala) , exemple din viata prin care sa ii arati ca de multe ori cuvintele dor mai mult decat palmele sau ca ai de pierdut daca nu iti tii gura, stat de vorba pur si simplu, va pune caramizi la temelie pe termen lung si va fi bine.  

 

Pana anul asta cand a realizat ca examenul e la doi pasi, cu baiatul avem de munca sa stau "in carca" lui legat de scoala. Si el e bun, il duce capul, dar e mai superficial si daca putea sa nu faca sau sa faca asa, pe deasupra, ca apoi sa scape si sa se joace, era perfect pt el!  Pe el l-am verificat, l-am pus a lucreze (chiar daca a mornait, a comentat, s-a revoltat, s-a tipat si el ), de el m-am tinut aproape cum se zice. Anul asta insa a realizat brusc ca trebuie sa lucreze si o face fara sa fie impins. Singura chestie pe care o mentinem e sa discutam ce are de facut si decide la ce ora se apuca, in ce ordine . Il ajuta pe el sa se organizeze si pe mine sa il intreb cum sta,daca are nevoie de ajutor, dar fara sa il bat la cap  (daca a zis ca se apuca la 10, nu ii amintesc si nu ii spun nimic pana la ora aia, ca nu fac decat sa il enervez).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...