Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 

Mda, ce sa zic?! Care dezbateri? Or fi, la altii, la ai mei 90% din lectii inseamna predare si reproducere a informatiei memorate. Au povestit ca au avut cateva ore cu ceva tentative de dezbateri la engleza. Dar la alte obiecte nu i-am auzit niciodata.

 

Inteleg. Credeam ca au și astfel de ore...

 

E foarte bine ca insisti acasa, in cazul asta. Îmi place mult ce povestești de Bianca  [:)] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La rubrica " fiecare cu ce-l doare" intervin si eu sa zic ca am trei jardiniere mari cu impatiens pe balcon, in plin soare ca n am loc umbrit permanent. Sunt florile mele preferate pentru balcon, sunt frumoase si robuste, nu sunt pretentioase. Nu mi au murit nici macar cand am fost plecati in concediu vara, le lasam sticle cu apa cu gura in jos in pamantul din jardiniera si traiau asa cateva saptamani.

 

In rest, la noi cum ziceam a venit vara. Mai e se anunta 33 de grade!!! Dar de vara nu ma plang, nu am voie...

Am fost la scoala si am facut prima conferinta Zoom cu elevii. Sunt epuizata fizic si mental. Copiii au fost bucurosi sa se vada si sa ma vada. Greu de facut lectii cu ei totusi, mentalitatea e de vacanta de luni de zile ai e greu de schimbat, daca nu ridicol, in ultimile 4 saptamani de scoala " la distanta"....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata

 

Judoka  [flo2]  multumesc de intrebare. Pe drumuri..incerc sa bat sistemul.desi..cred ca ma va inghiti.sunt obosita psihic si scarbita.o sa scriu la final,oricare ar fi el...

 

In scoala romaneasca nu exista dezbateri. Doar predare, cum a zis Laura. Si evaluare.si timpu merge leafa merge...si incompetenta de la catedra si pile si multe astfel de mizerii.dar ma opresc.

 

Din pacate,cei cu vocatie si pasiune,nu prea mai au sansa...dar lupt pana la final.asa am facut toata viata,pt orice.

 

Va pup.numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi m am topit fe caldura,au fost 100’ ... si așa va fi pt alte 3 -4 zile.

Am reușit sa ieșim la o plimbare scurta abia după 8 seara. 

E o caldura uscata dar soarele arde de nu poți sa stai afara simți ca te sufoci.

Pfu... si așa va fi pana in Noiembrie.

Sper sa se dea drumu la piscina sa putem merge, sa ne răcorim.

La William la scoala aceste dezbateri se numesc Socratic Seminars, aveau la engleză și dacă nu ma înșel și la istorie.

Au si club de debate.

 

Nu știu ce vor decide cu scoala ne au trimis un survey sa vomplet ce preferam pt următorul an, scoala obișnuita sau independent studiu acasa( dar fără sa ne dea prea multe info) ... Încă nu știu sa aleg... înclin spre scoala obișnuita,  pt socializare.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am făcut totul in grădina începând de la 0

 

In curte acum avem palmieri și Citrus trees, multe agave, aloes, tufe de rosemarin și jades care țin la full sun,pămînt secetos și putina apa.

am și vreo 4 trandafiri puși un pic mai la umbra, am iriși galbeni( vreau sa găsesc și mov) ... mai am câteva muscate, și alte câteva flori și floricele...care  văzut la vecini ca țin la mediu .

Otilia,

Cand faci desenul la o grădina treb sa ții cont de soare,plante native, preferințe, apa, flori/ tufe, timp înflorire, întreținere ...

faci desen pe hirtie și apoi faci semne in curte unde le plantezi păstrând distanță recomandata între plante. .. încercând sa le vizualizezi.

te ajuta f mult sa ai cărți sau pe net sa vezi grădini locale. 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata

 

M-am ingrsat ca purceaua.

tot vreau sa  slabesc si nu pot. Vecinii astia ai mei, ba un gratar, ba  salata de boeuf, ba gogosi. E drept ca si eu am facut un burek cu branza, o tava intreaga si juma de  tava am oferit-o  ca nu  are cine sa o manance si am primit boeuf azi dimineata. Of! Greu de tot. [:-)))]

 

sa nu mai spun ca silvi m-a pisat sa-i fac iepure asa ca am si iepure.

======

 

Vineri si sambata am fost la apartament in Bucuresti.  Abia asteptam sa ma intorc acasa. Si Silvi la fel. Mi-a spus ca s-a simtiti stinghera.

 

 

Acuma stau pe terasa, ascult cucii.

Citesc ce povestiti voi de gradina. nu ma avut niciun plan  si  nici  nu am.

Sunt suparata ca e peste tot gazon si nu e lasat niciun petic  de pamant gol pe care sa-l imprejmuiesc si  sa pun  flori.

Si nici  nu mai stiu pe unde trece sub pamant irigatia ca sa plantez o salcie.

A fost foarte frig zilele astea si ma asteapta niste flori sa le plantez. Mi-a venit tura  2  de rasaduri.

Am comandat  si niste stanjenei  negri. Sper din suflet sa  se prinda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

V-a fost dor de mine?

 

Nu prea reusesc sa imi fac timp sa citesc in voie si sa mai si scriu.  

v-am urmarit pe sarite si asa am ramas cu gura cascata citind ca Miha va fi bunica (la Diana ma gandeam ) pana am citit inapoi si am vazut ca impricinatul e cutzu [batcap]

Miha, sper sa mearga treaba din plin! 

 

Apoi am vazut ca am ratat mai multi sarbatoriti>

 

La multi ani, Patricia de Ioana, Black, mama de Strumphy si Miana Elena! [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Anja, ma bucur ca ai scapat de sefa cotoroanta si ca baietii nu-mi mai dau batai de cap!

 

Strumphy, a ajuns scrisoarea pentru C. Nici nu-ti inchipui ce bucuroasa a fost. a compus sambata raspunsul dar mai avea de desenat [:-)))] C are parul ondulat si ii creste foarte greu asa ca ii tund la 5-6 luni cu mare greutate cate un centimetru. ea tot asteapta sa creasca lung ca al micai. Mica are pletele pana la fund si creste cu o rapiditate de cred ca o sa ajunga rapunzel...cu toate ca ii tai cate 5-10 cm destul de des.

 

Nu am nimic nou de raportat. C a reinceput antrenamentele, dimineata are scoala si dupa amiaza antrenamente asa ca e din nou happy. Mica primeste in continuare fise si filmulete de la gradi.

Am fost in week-end la tara si am hoinarit prin padure si deabia astept sa repetam.

Urmeaza un week-end lung. E pima data cand o sa fiu libera de 1 iunie si o sa pot sa stau cu fetele mele. Presupun ca dl sot va munci dar tot e bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...