Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna ziua si de la mine,

 

Noi ne-am reintrat in normal cu munca la birou. Avem programul decalat cu intrare de la 7, 8 si 9. Copii cu scoala pe zoom si lectiile primite. De antrenamente  nu stiu cand si cum vor incepe.

 

Saptamana viitoare voi lucra numai joi si vineri.

Sincer am nevoie de cateva zile de deconectare.

 

V-am admirat gradinile si in secret visez si eu la o zi cand voi locui la casa. Pana atunci am grija de florile din balcon. Am muscate, calanchoe si o floare mov care nu stiu cum o cheama.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pingiuni

 

Sunt la birou acum, am trecut repede, pt a rezolva diverse. In curand plec acasa. E liniste, doar seful meu e aici si vreo 2-3 colegi. La mine in birou insa sunt singura. Eu am 2 birouri : unul cu inca 5-6 colegi, pe care il folosesc si unul mare, unde as fi singura. Nu-mi place sa stau singura, asa ca sunt cu 2 etaje mai jos. E mai fain asa. 

 

Am petrecut un weekend prelungit fain : joi au fost fratelo, cumnata si colega la gratar (lui fratelo nu ii era prea bine, facuse si febra, dar tot a venit...acum e ok, nu mai are febra).

Vineri am fost cu Marco la plimbare la lac, 20mii pasi am facut...ce bine a fost  [pk] dupa am mancat la restaurantul de lac...am revenit acasa si am plecat iar la plimbare, la restaurantul mexican...seara la 9 am picat lata, am stat toata ziua afara....o sa pun si poze din plimbare.

Sambata am fost cu mandra la tuns : eu m-am tuns scurt, scurt (acum am varfurile mov si la radacina sunt grizonata  [ph34r]), mandra si-a taiat varfurile si l-a facut in fata putin in scari...ea are parul cret, asa ca si-l intinde cu placa  [zirea] daca nu face asta, ii sta parul cam asa  [afro] si nu-i place deloc...am reusit sa ma si epilez sambata, tot am amanat.

Duminica au fost la noi unul din gemeni cu prietena: am luat un aperitiv la noi, apoi am fost sa mancam la mexicani...ei au plecat, noi am stat pana pe seara acolo si am plecat pe jos spre casa...iar am picat lata.

 

Ieri nu am avut chef de munca, dar a trebuit  [ascuns] azi e mai bine, imi intru in ritm  [:D]

Duminica mergem la hotelul cu spa, de-abia astept...brunch cu sampanie nu au momentan, dar am rezervat masa la pranz...dupa ne balacim la spa si poate mergem la plimbare in statiune (e statiune de ski, am fost in ianuarie si ne-am plimbat). Luni cred ca mergem iar sa ne plimbam la lac, pe un alt traseu. 

Mandra si-a invitat prietene la ea, una dintre ele va dormi la noi.

 

Si Marcia e la fel : daca nu gandesti ca ea, esti impotriva ei  [zirea] inainte era rau, acum insa a inceput sa inteleaga ca nu exista doar alb si negru, mai sunt si nuante de gri...cum noi acceptam parerile ei, tb sa le accepte si ea pe ale noastre.

Aici in februarie s-a votat pt o noua lege : cei care ii insulta pe homosexuali pot face inchisoare, asta pe langa o amenda zdravana (am votat si eu pentru, prima oara de cand am cetatenia)...s-a bucurat mult ca a trecut legea si imi spunea ca pe ea nu o deranjeaza faptul ca nu iti place de ei, ci faptul ca se ajunge la instigare impotriva lor.

 

Cand era mai mica, tipam si eu la ea, ea la mine, se tranteau usi etc etc...de cativa ani insa, daca sare calul, plec si o las sa se calmeze...ajuta ft mult....dupa vine si isi cere scuze si imi spune cat de mult ma iubeste.

 

Vineri a facut o criza de plans : ca e urata, ca cele 3 alunite din frunte o enerveaza, ca un ochi e mai mic, ca are buze subtiri  [zirea] asa ca a decis sa-si scoata alunitele, sa-si faca pleoapele si sa-si mareasca buzele  [:D]

 

Am inscris-o la cursul de prim ajutor, e la sfarsitul lunii iunie...in decembrie poate da testul de teorie (din 2021 pot face scoala incepand de la 17 ani, acum e de la 18)...dupa ce ia testul, va incepe orele de condus.

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 
 

E ultima saptamama in care lucrez 80%, ultima zi liberă, azi. De luni reîncep munca din plin, dar numai 2 săptămâni Pt început, ca apoi intru in concediu, 4 săptămâni. Ce îl așteptam alta data, acum nu știu ce sentimente am...nu avem niciun plan. Ma simt trista.
 

Silvi, n-ar fi imposibil sa fiu bunica :))). Diana are in curând 24 de ani! Dar încă are multe alte planuri, înainte de copii...

 

Aseara au fost doua mașini ale poliției la noi in curte (curtea comuna, sunt 14 case așezate in “dreptunghi”) și salvarea, care a plecat și apoi a venit mașina cu medicul de garda pe dispensare (a văzut-o Ovi și o cunoaște). Au intrat la un vecin, care locuia singur de când îl știm noi. Nu are familie directa (copii), doar frați/nepoți de frați. Ne-am dat seama ca s-a întâmplat ceva...era o femeie ce venea pe la el uneori, nu știm cine era, dar o vedeam pe aici din când in când. Am bănuit ca a murit, ca l-a găsit mort...nu știm când s-a întâmplat...voi afla când ma întâlnesc cu vecina de lângă, care știe tot. Azi dimineața s-au confirmat bănuielile, steagul din curtea comuna e arborat in bernă. Are o casa frumoasa, grădina la fel, se ocupa de ea. Anul asta nu l-am văzut deloc, probabil nu se simțea bine. Are și mașina, îl vedeam uneori plecând cu ea. Dar rar, in ultima vreme. Saracul, s-a dus...avea in jur de 80 de ani.

 

Azi e la reparat mașina (schimbat plăcute de frâne) și la căutat buba (curge ulei de undeva). Când e gata, trebuie sa merg pe jos sa o iau, vreo 4 km. E posibil sa coste mai mult decât e valoarea ei, dar al meu nu vrea sa o dea :). Eu o conduc, dar e pe numele lui. Adevarul e ca și eu o iubesc, merge foarte bine, e un SAAB 93, Pt cunoscători :). 

 

Flori...eu am de toate in curte, acum infloresc irișii și in curând lacrimioarele, crinii, trandafirii. Am avut ghiocei, crocusi, narcise, lalele. Pun dalii in fiecare an, in pamant, iar in ghivece schimb după sezon. Încă am panseluțe, dar si garofite, când mor de caldura, trec pe petunii și apoi spre sfârșitul verii, alte flori ce găsesc la magazinul de plante. Din cauza climei blande toamna, am flori afara pana in noiembrie, uneori trandafirii fac flori pana in decembrie cand da prima zapada. 

In pământ am perene, bujorul a înflorit prima data anul trecut, după 5 ani, sper sa o faca si anul asta. Plantez dalii in fiecare an, stiu ca se pot lua din pamant si pastra dar eu nu am unde, hortensii pun in fiecare an, nu rezista la iarna de aici. Am si Clematis, are boboci, am liliac pe care l-am mutat acum 3 ani si am reusit sa il salvam sa nu se usuce, anu asta are in sfarsit...o floare!

Acum infloreste liliacul la noi. Dar de pe locul de unde l-am mutat, au rasarit anul asta doi vlastari, acum nu stim ce sa facem cu ei. Vad ca si caprifoiul are boboci, din pacate e din cel care nu miroase. Avem si o tufa de iasomie, dar tot fara miros. e frumoasa cand infloreste :). Ah si ca in fiecare an de vreo 4-5 incoace, dupa repetate incercari sa am in pamant, pun seminte in jardiniera si am Floare de piatra (portulace) pana toamna tarziu. Tocmai au inceput sa iasa plantutele mici :). Imi amintesc cand Ioana mi-a facut o surpriza mare mare si mi-a trimis plante  [flo2] .

Am incercat frezii in pamant dar nu ies, am pus in cativa ani in ghiveci. Din cauza pamantului calcaros, multe plante nu se fac aici. 

Ah si am si capsuni, fragute si afine. Ultimele nu au facit niciodata fructe desi au flori in fiecare an. O colega mi-a spus ca trebuie sa fie compatibile la incrucisat, ca nu fac fructe din incrucisare pe aceeasi planta. Se pare ca ale mele nu sunt compatibile, voi mai lua inca o planta mai la toamna.

In afara curtii avem pini maaaari, un alun pe care la tot taiat al meu, ca se face maaaare si tine umbra ierbii din curte :), meri salbatici, tufe de ienupar. 

In curtea comuna avem pruni si peri, plus un mar si un cires salbatic, e tare frumos primavara si toamna :). 

 

Pana plec am in plan sa pictez.

 

Sa aveti o zi plina, plina de bucurii! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle-usa, noi am plantat in gradina in viteza fara sa facem multe planuri. Ulterior am scos niste pietris, am pus dale. Anul acesta am scos si bradutii ca nu le mergea bine. Dupa ce i-am plantat, vecinii au turnat asfalt chiar pe langa ei. Si i-a cam afectat.

Ce nu am luat in calcul la inceput a fost vantul. Poate fi chiar puternic. Cand avem masinile parcate in fata casei nu e problema. Dar daca sunt rafale puternice si nu sunt masinile in fata sa protejeze atunci mai rupe din narcise de exemplu.

 

Eu as bifa scoala normala. E important pentru copiii singuri la parinti sa socializeze. La noi chiar s-a ridicat problema aceasta cand au dat drumul la scoli.

 

Nu esti singura fara planuri de vacanta. din fericire locuim in zone frumoase. Gasim noi pe unde sa ne plimbam.

 

viviana, la un gazon mare imi place cum arata un stejar din acela canadian. Face un contrast asa frumos. Nici nu e musai sa fie in mijloc. Poate fi mai la un colt si niste dale rustice spre el sau nimic.

 

Ioana, avem gradina pe 3 laturi ale casei. Dar nu avem gard  [:D]  ca nu se poarta in Norvegia. In general as zice ca sunt gradini frantuzesti. Practic in fata casei e un dreptughi cu o latura putin curba acolo unde e strada si sa zicem 3 triunghiuri definite de dale de beton. Am plante si boscheti puse ca un model. Dar unele au crescut mai bine, unele au murit. Si se strica modelul  [:D] . Nu gasesc fix la fel sa cumpar sau gasesc acceasi planta dar versiune mai mica.

Acum am bujori care infloresc, crini albi de la mama, am cules 5 flori de margaritar zilele trecute, 2 braduti josi verzi-albastrii, cativa boscheti ca niste braduti mici si alte cateva plante perene, o tufa de iasomie care nu e prea mare, 5 trandafiri, multe garofite de gradina si gurita leului, primule diferite culori. Si altele perene dar nu le stiu numele.

Narcise, zambile, lalele, muscari au cam terminat de inflorit.

 

In jardiniere am tot felul de flori. Acum ar cam trebui sa pun muscate curgatoare la balcon.

 

Mihaela, nici eu nu am reusit bine cu flori de piatra. Am obtinut rasad dar nu au facut flori cand le-am scos afara. Bine ca ai scris ca mai am seminte si o cutie cu pamant in casa in care nu a iesit ce seminte am pus. Am in schimb rasad de ridichii si marar.

post-11723-0-68642800-1590492676_thumb.jpg

post-11723-0-73633800-1590492690_thumb.jpg

post-11723-0-03309300-1590492726_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfui, am pictat vreo trei ore jumate, cu pauza scurta de lunch. A trecut timpul așa de repede...am pictat afara pe terasa, e așa de cald, numai la umbra se poate sta. 

Incepusem in toamna, la primul curs, chiar la sfârșit, o pictura după o fotografie de a mea. Nu am terminat-o, am pictat azi la ea. Nici acum nu e gata, nu sunt Van Gogh :). 
Dar m-a relaxat, e așa de plăcut...in concediu știu ce am de făcut :). 
 

Sotul m-a salvat de la mers pe jos. Trece el sa scoată mașina. Adică sa ia cheia, sa vina sa ma ia și sa ma duca cu mașina sa o aduc acasa :). 
 

Diseara vreau sa ies la alergat. Au trecut 3 săptămâni de când nu am mai fost... 

 

Vineri sunt liberă iar, lucrez sâmbăta (deci e in loc de sâmbăta liberă) și vreau sa repet ziua de azi :). Pictat și fugit :). 
 

După-amiaza frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cand am venit de la munca ma seaca o chestie. Poate averi vreun sfat...

Asadar, fiecare avem treaba lui dar uneori la proiecte/ evenimente mari lucram mai multi, unul singur fiind responsabil. Astazi un coleg a primit o solicitare urgenta si cum nu putea sa faca singur tot in 2-3 ore sefa a cerut sa il ajutam, care poate. Ne-am oferit 3. Am plecat in alt sediu si ne-am apucat de treaba. De la inceput un produs a fost neconform si am propus sa o sunam pe sefa dar colegul a zis ca e ok, continuam asa si vedem la final, poate nu avem gaura mare.

Am terminat tot, am pus datele l-a un loc si colegul s-a dus cu situatia la sefa care a luat foc cand a vazut gaura di m-a chemat. De fata cu colegul i-am spus ca am sustinut sa o sunam, colegul si-a asumat si totusi s-a luat de mine ca nu trebuia sa ii las sa continue. Ne-am contrat putin apoi eu am plecat si ei au continuat treaba. Dar la final s-a dovedit ca aveam diferente la stocurile reale. Cele 2 facute de mine sunt perfecte dar sefa m-a chemat din nou si a pus toata responsabilitatea pe mine, pe considerentul ca sunt cea mai veche si cu cea mai mare experienta. Ne-am certat si m-a pus sa refac eu tot. Am refuzat asa ca mi-a zis ca sunt libera, adica m-a dat afara din birou dar frumos. 

Ideea e ca in 7 ani nu umai ca nu ne-am certat dar am facut echipa perfecta, eu am initiat-o  cand a venit, am drept de semnatura in locul ei si am sustinut-o mereu. E drept ca si ea s-a comportat mereu corect cu mine.

Acum nu stoi ce sa fac...sa imi vad de treaba mea pe principiu seful are mereu dreptate, sa incerc sa discut cu ea si daca da in ce mod- sa imi sustin in continuare punctul de vedere sau sa las de la mine...Ideea e ca acum sunt tare dezamagita  chiar dscs nu eram prietene aveam o relatie frumoasa. Simt ca m-a facut responsabila pentru ceva ce nu am fscut si nici macar nu era treaba mea sa raspund. 

Ce parere aveti? 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discuta cu șefa, diplomat, spune-i ca dacă erai tu cea desemnata sa faci proiectul, ieșea perfect, dar chiar și asa, oferindu-ti ajutorul în mod voluntar, când ai observat greșeala colegului, ai propus soluția corecta, care nu a fost luata în considerare. Dacă o sunai atunci, părea ca îți parasti colegul ca la grădiniță, ca vrei sa dai bine în fata ei și să-l umilesti/pui în lumina proasta pe coleg. 

Explică-i ca nu este corect sa te facă sa te simți vinovata sau incompetenta, atâta timp cât responsabilitatea proiectului a fost a colegului. Și nici sa refaci tu tot proiectul, după ce deja pierdusei alte câteva ore lucrând la cel eronat. 

Nu trebuie sa lași sa treacă nelămurita aceasta chestiune. Așteaptă momentul potrivit și abordează situația (și șefa) cu maxima diplomație, calm și înțelepciune. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Colegul mi-a scris pe la 6 ca a terminat si ca e ok...au fost si greseli de la furnizor nu doar de la noi, sefa s-a calmat. 

Ideea e ca pe mine nu ma intereseaza deloc de proiectul lui. Eu incerc sa ma hotarasc ce atitudine sa am fata de sefa, cum sa ma comport mai departe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia, eu îți sugerez să îi trimiți mail. Corina a pus foarte frumos situația în cuvinte. Poți începe mailul la modul că nu ți - a picat bine ce s-a întâmplat azi și simți că nu ai spus tot ce aveai de spus atunci la fața locului de aceea trimiți mail acum pe seară. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...