Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Si la noi se simt vreo 40 de grade azi...nu putem face altceva decat sa zacem pe canapea in fatza unui ventilator care misca aerul cald.

 

Am doua aparate de aer conditionat de pus in geam, zac in locker in garaj, nu le am instalat niciodata in luna mai. Sunt noi amandoua, cumparate anul trecut, si nici nu stiu daca ma pricep sa le instalez, nu am facut o eu niciodata...

 

Zilele astea lucrez dimineata la scoala, unde e ceva mai bine, este AC pe holuri si in unele spatii comune. Cred ca ma duc maine in sala profesorilor, dar greu sa faci vidroconferinte cu elevii acolo daca mai intra cineva....

Sunt si necajita ca aveam service de garde pentru baiat la scoala mea. De azi s a inchis din ratiuni administrative obscure si acum trebuie sa l duc la alta scoala sau sa l tin cu mine. De ce sa fie simplu daca poate fi complicat....

 

Michelle, relax...macar ai AC.

 

Mihaela...si la voi criza...bine ca a discutat cu amandoi si s a rezolvat. La noi se intampla inca des, din pacate. Ma simt uneori neputincioasa dar caut ajutor, chiar specializat, si multumesc providentei pentru fiecare zi mai buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

voi ati mai auzit de music hallucinations?

 

imi spune tata ca de ceva vreme aude intr-o ureche o melodie cantata de fluiere.

sa mor de ras...dar nu e chiar de ras...cand mi-a povestit. el are si un stil f funny de a povestii.zice ca e o melodie asa de frumoasa...si e aceeasi melodie mereu...incat ii vine sa danseze.

 

am crezut ca glumeste, povesteste doar sa ma faca sa rid...dar era pe bune si am googalit. culmea ca e ceva comun la batrini (el are 84) si mai ales la cei cu probleme cu auzul.

 

ce ne mai paste si la batrinete!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi se simt vreo 40 de grade azi...nu putem face altceva decat sa zacem pe canapea in fatza unui ventilator care misca aerul cald.

 

Fleur, vi se face rau sa stati in casa la asa temp ridicata. trebuie neaparat sa iesiti, mergeti in magazin, oriunde...

noaptea cum dormiti, sau se racoreste?

cauta sa montezi intr-un fel ac urile care le ai...e de abia inceputul verii , cine stie cite zile din astea o sa mai aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, găsești pe YouTube tutoriale cum sa montezi acele unități de aer condiționat. Nu știu dacă au vreun sistem de filtre, dacă au, sa le cureți înainte de utilizare, sa nu aibă praf sau mucegai.

Uite un exemplu, poate găsești și pentru modelul/marca aparatelor tale.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Azi, niste poze de aseara.

Un apus mirific la vest si un fel de aurora (ca nu stiu cum sa-i spun altfel) la est.

 

 

 

post-3916-0-40129900-1590648386_thumb.jpg

 

post-3916-0-69739100-1590648441_thumb.jpg

 

post-3916-0-57683400-1590648456_thumb.jpg

 

post-3916-0-69324500-1590648613_thumb.jpg

 

post-3916-0-44235700-1590648476_thumb.jpg

 

Pozele sunt facute de Silvi, cu telefonul, de pe terasa de sus si unele de pe cea de jos. Ultima poza este facuta cu night vision.

Atmosfera este pura, dupa ploile astea, e mai frig ce-i drept - nu pot sta seara fara un pullover  gros, si am scos din nou pilota.

Seara stau asa ma uit la apus ca si cnd maine ar fi ultima zi, iar mireasma florilor este fara putinta de a o descrie. Amestesc de trandafiri, salcami, tei...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

voi ati mai auzit de music hallucinations?

 

imi spune tata ca de ceva vreme aude intr-o ureche o melodie cantata de fluiere.

sa mor de ras...dar nu e chiar de ras...cand mi-a povestit. el are si un stil f funny de a povestii.zice ca e o melodie asa de frumoasa...si e aceeasi melodie mereu...incat ii vine sa danseze.

 

am crezut ca glumeste, povesteste doar sa ma faca sa rid...dar era pe bune si am googalit. culmea ca e ceva comun la batrini (el are 84) si mai ales la cei cu probleme cu auzul.

 

ce ne mai paste si la batrinete!

Nu am mai auzit asa ceva. Insa cred ca este enervant, sau va deveni enervant.

Nu e chiar asa comun. In general se intampla la cei afectati de o forma de surzenie.

 

Ne pasc multe la batranete. De aia e important sa  cam facem  de toate in viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cand am venit de la munca ma seaca o chestie. Poate averi vreun sfat...

Asadar, fiecare avem treaba lui dar uneori la proiecte/ evenimente mari lucram mai multi, unul singur fiind responsabil. Astazi un coleg a primit o solicitare urgenta si cum nu putea sa faca singur tot in 2-3 ore sefa a cerut sa il ajutam, care poate. Ne-am oferit 3. Am plecat in alt sediu si ne-am apucat de treaba. De la inceput un produs a fost neconform si am propus sa o sunam pe sefa dar colegul a zis ca e ok, continuam asa si vedem la final, poate nu avem gaura mare.

Am terminat tot, am pus datele l-a un loc si colegul s-a dus cu situatia la sefa care a luat foc cand a vazut gaura di m-a chemat. De fata cu colegul i-am spus ca am sustinut sa o sunam, colegul si-a asumat si totusi s-a luat de mine ca nu trebuia sa ii las sa continue. Ne-am contrat putin apoi eu am plecat si ei au continuat treaba. Dar la final s-a dovedit ca aveam diferente la stocurile reale. Cele 2 facute de mine sunt perfecte dar sefa m-a chemat din nou si a pus toata responsabilitatea pe mine, pe considerentul ca sunt cea mai veche si cu cea mai mare experienta. Ne-am certat si m-a pus sa refac eu tot. Am refuzat asa ca mi-a zis ca sunt libera, adica m-a dat afara din birou dar frumos. 

Ideea e ca in 7 ani nu umai ca nu ne-am certat dar am facut echipa perfecta, eu am initiat-o  cand a venit, am drept de semnatura in locul ei si am sustinut-o mereu. E drept ca si ea s-a comportat mereu corect cu mine.

Acum nu stoi ce sa fac...sa imi vad de treaba mea pe principiu seful are mereu dreptate, sa incerc sa discut cu ea si daca da in ce mod- sa imi sustin in continuare punctul de vedere sau sa las de la mine...Ideea e ca acum sunt tare dezamagita  chiar dscs nu eram prietene aveam o relatie frumoasa. Simt ca m-a facut responsabila pentru ceva ce nu am fscut si nici macar nu era treaba mea sa raspund. 

Ce parere aveti? 

Silvi, eu vad  altfel lucrurile. Am fost si in postura ta si in  postura sefei tale.

Am invatat multe si mi-am asumat multe chiar si din greseli. Dar mi le-am asumat pe bune.

In 7 ani ati facut echipa perfecta, nu v-ati certat niciodata, are o incredere foarte mare in tine de ai drept de semnatura in locul ei.

Tocmai de aceea ea se astepta ca atunci cand ai descoperit produsul neconform sa o informezzi.

Ti-a aruncat responsabilitatea in carca pentru ca tocmai tu, cea pe care se bizuia cel mai mult, ai lasat treaba sa continue si  nu ai informat-o.

Intr-un fel i-ai inselat increderea. Cand ai descoperit inadvertenta trebuia sa o suni: mai, uite ce  fac astia din echipa, mergem inainte doar ca sa bifam ca am facut  ceva, sau chiar facem ceva care sa  iasa corect?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, eu vad  altfel lucrurile. Am fost si in postura ta si in  postura sefei tale.

Am invatat multe si mi-am asumat multe chiar si din greseli. Dar mi le-am asumat pe bune.

In 7 ani ati facut echipa perfecta, nu v-ati certat niciodata, are o incredere foarte mare in tine de ai drept de semnatura in locul ei.

Tocmai de aceea ea se astepta ca atunci cand ai descoperit produsul neconform sa o informezzi.

Ti-a aruncat responsabilitatea in carca pentru ca tocmai tu, cea pe care se bizuia cel mai mult, ai lasat treaba sa continue si  nu ai informat-o.

Intr-un fel i-ai inselat increderea. Cand ai descoperit inadvertenta trebuia sa o suni: mai, uite ce  fac astia din echipa, mergem inainte doar ca sa bifam ca am facut  ceva, sau chiar facem ceva care sa  iasa corect?

 

Eu sunt cumva împotriva acestei abordări. Dacă era proiectul colegului, el este responsabil de alegerile pe care le face. Dacă el a ales să nu informeze mai departe, a avut un raționament care trebuie ascultat / verificat / validat / criticat.

 

E contraproductiv să oferi echipei senzația că cineva care ajută este de fapt responsabil în final de rezultat. Ce învață lumea de aici? Că dacă în echipă e cooptat și colegul X care are vechime mai mare, responsabilitatea va fi întotdeauna a lui? E greșit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua!

 

am citit si recitit tot ce ati scris pentru ca inca ma macina chestia. in exterior nu  se vede dar pe interior nu reusesc sa ma echilibrez.

eu vad lucrurile excat ca Ioana si Daniela dar totusi am recitit toate mesajele in ideea ca poate nu vad bine, nu ma uit din unghiul care trebuie.

in final ideea e ca de acum o sa imi vad de patratica mea ...ca doar la salariu suntem egali (mai putin 2 colege mai noi).

faptul ca sunt cea mai veche si ca am lucrat in toate pozitiile pana acum nu ma face responsabila de ce fac ceilalti. 

am ajuns la concluzia ca nu invinuirele care mi-au fost aduse m-au durut ci faptul ca nu am avut dreptul sa explic sau sa imi spun parerea...decat asa franturi printre discursul acuzator al sefei...cel mai mult m-a deranjat felul in care a incheiat sefa: nu vreau sa mai aud nimic - esti liberă!

v-am innebunit cu chestia asta...scuze!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Cand ai descoperit inadvertenta trebuia sa o suni: mai, uite ce  fac astia din echipa, mergem inainte doar ca sa bifam ca am facut  ceva, sau chiar facem ceva care sa  iasa corect?

colegul meu e responsabil de proiect, el a preluat china de la mine de cativa ani asa ca stie deja mult mai bine ca mine cum stau lucrurile. 

sa o sun pe sefa insemna sa il parasc. in plus putea sa iasa bine la final si cum a zis el... sau nu. el si-a asumat riscul. doar ca sefa nu l-a lasat sa si-l asume, ca sa zic asa. pentru ca nu ne-a ascultat pe nici unul din noi.

el m-a sunat de mai multe ori, si-a cerut scuze si la munca cu toti de fata ca m-a tras in chestia asta dar pe el nu sunt suparate deloc. 

problema mea e cu sefa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...