Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

inca ceva si promit sa inchei subiectul.

schimbarea de ieri si azi, dupa incident adica e ca sefa nu m-a chemat la ea niciodata, lucru care inainte se intampla de muuulte ori pe zi. imi scrie pe mail orice are sa imi zica. eu am sunat-o o singura data, evident doar cu o chestiune de munca, i-am transmis ce aveam de zis si am inchis.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna ziua!

 

am citit si recitit tot ce ati scris pentru ca inca ma macina chestia. in exterior nu  se vede dar pe interior nu reusesc sa ma echilibrez.

eu vad lucrurile excat ca Ioana si Daniela dar totusi am recitit toate mesajele in ideea ca poate nu vad bine, nu ma uit din unghiul care trebuie.

in final ideea e ca de acum o sa imi vad de patratica mea ...ca doar la salariu suntem egali (mai putin 2 colege mai noi).

faptul ca sunt cea mai veche si ca am lucrat in toate pozitiile pana acum nu ma face responsabila de ce fac ceilalti. 

am ajuns la concluzia ca nu invinuirele care mi-au fost aduse m-au durut ci faptul ca nu am avut dreptul sa explic sau sa imi spun parerea...decat asa franturi printre discursul acuzator al sefei...cel mai mult m-a deranjat felul in care a incheiat sefa: nu vreau sa mai aud nimic - esti liberă!

v-am innebunit cu chestia asta...scuze!

 

Si totusi nu inteleg de ce nu ii spui ori in scris ori in fata parerea ta. Ascunsul dupa deget nu ajuta. Nici sa fii in patratica ta. Situatia de acum ramane in pom si nu stii mai tarziu cum va fi. Eu as zice sa bati fierul cat e cald. Nu sa o lasi asa in coada de peste si sa aduni frustrari.

 

Eu zic ca e bine ca ai scris aici si ai avut opinii diferite. 

Eu sunt de acord cu Daniela. Fiecare are obligatiile lui in fisa postului. Daca el isi pune semnatura e responsabilitatea lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua!

 

eu vad lucrurile excat ca Ioana si Daniela dar totusi am recitit toate mesajele in ideea ca poate nu vad bine, 

v-am innebunit cu chestia asta...scuze!

 

silvi, n am nici un sfat, vroiam doar sa te incurajez, e normal sa te framante. Si eu tot cam ca tine m as gandi.

 

Corina, sincer, eu nu m as apuca sa instalez o magaoiae din asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

colegul meu e responsabil de proiect, el a preluat china de la mine de cativa ani asa ca stie deja mult mai bine ca mine cum stau lucrurile. 

sa o sun pe sefa insemna sa il parasc. in plus putea sa iasa bine la final si cum a zis el... sau nu. el si-a asumat riscul. doar ca sefa nu l-a lasat sa si-l asume, ca sa zic asa. pentru ca nu ne-a ascultat pe nici unul din noi.

el m-a sunat de mai multe ori, si-a cerut scuze si la munca cu toti de fata ca m-a tras in chestia asta dar pe el nu sunt suparate deloc. 

problema mea e cu sefa...

silvi, eu am inteles toate astea. Te-am inteles si pe tine, dar si reactia  sefei tale. Si am explicat de ce cred eu ca  a avut-o. Si de ce te  vede ea responsabila.

Relatia vostra a fost mai mult decat sefa-subaltern.

Erai omul ei de baza acolo. De aici si reactia si ei si  cele ulterioare.

 

 

O analogie. Daca construiati o  casa si seful de proiect calcula gresit cantitatea  de beton si tu vedeai greseala  tot asa il lasai?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce faceam la o casa...la noi se putea sa iasa si bine, sa se acopere din stocuri vechi. ideea e ca si daca se acoperea si daca nu, eu as fi sunat sa anunt sefa si furnizorul in prima clipa. colegul a ales sa anunte la final... e proiectul lui, e decizia lui.

 

mie nu mi-e greu sa ma pun in locul sefei, am fost interimar inainte sa vina ea si i-am tinut locul de multe ori cand a fost in concediu, delegatii etc.

si oricum as privi eu nu as hotara cine e vinovat pana nu as asculta pe toata lumea. dar din start as discuta in principal cu responsabilul de proiect.

apoi, nu as fi categorica si nu as da afara din birou nici bufetiera sau omul de la paza fara sa ii ascult calm si nepartinitor parerea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

inca ceva si promit sa inchei subiectul. schimbarea de ieri si azi, dupa incident adica e ca sefa nu m-a chemat la ea niciodata, lucru care inainte se intampla de muuulte ori pe zi. imi scrie pe mail orice are sa imi zica. eu am sunat-o o singura data, evident doar cu o chestiune de munca, i-am transmis ce aveam de zis si am inchis.

 

Pai da, e clar de ce face asa, a realizat ca a sărit puțin calul, și acum te evita pentru ca ar însemna să-și recunoască greșeala, nu se simte confortabil sa te privească în ochi. E supărata și pe tine, și pe ea. 

Partea cea mai proasta în cazuri de acest fel este ca cel nedreptățit își va pierde motivația, încrederea în șef, nu va mai avea același plăcere și satisfacție în a-și realiza activitatea, se va rezuma la strictul necesar. Ambele părți au de pierdut, fiecare are partea ei de dreptate/vina, de aceea cel mai bine ar fi sa încerci o lămurire a situației, într-un moment favorabil, după ce trec câteva zile de la incident. Poate șefa ta e prea orgolioasa sau nu se simte confortabil sa facă ea primul pas spre împăcare. Lasă de la tine și fa tu acest pas, atunci când prinzi ocazia potrivita. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, aici e buba. Asigurarile storno nu acopera epidemiile, pandemiile, sunt excluderi. Asigura evenimente care tin de tine si familie (sot, copii)  de genul: imbolnavire, internare spital, deces in familie si altele (mai multe sau mai putine) in functie de tipul de asigurare (standard sau premium)

Da, e riscant pentru ea, dar daca n-a facut asigurare storno cand a platit, nu cred ca-i dau astia vreun ban inapoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, poate sa faca o plangere prealabila, sa spuna scopul pentru care mergea, faptul ca nu poate face procedurile balneo in conditiile de acum si poate are succes. 

am o colega care a primit banii in cont de la direct booking - tot pentru sejur bulgaria in felul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...