Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Pai da, e clar de ce face asa, a realizat ca a sărit puțin calul, și acum te evita pentru ca ar însemna să-și recunoască greșeala, nu se simte confortabil sa te privească în ochi. E supărata și pe tine, și pe ea. 

Partea cea mai proasta în cazuri de acest fel este ca cel nedreptățit își va pierde motivația, încrederea în șef, nu va mai avea același plăcere și satisfacție în a-și realiza activitatea, se va rezuma la strictul necesar. Ambele părți au de pierdut, fiecare are partea ei de dreptate/vina, de aceea cel mai bine ar fi sa încerci o lămurire a situației, într-un moment favorabil, după ce trec câteva zile de la incident. Poate șefa ta e prea orgolioasa sau nu se simte confortabil sa facă ea primul pas spre împăcare. Lasă de la tine și fa tu acest pas, atunci când prinzi ocazia potrivita. 

Nu stiu daca va fi asa dar deocamdata in privinta mea se potriveste perfect.Imi fac treaba si atat...uite asa am timp si pentru forum. Ce, nu-i bine? Merge si asa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

silvi, eu am inteles toate astea. Te-am inteles si pe tine, dar si reactia  sefei tale. Si am explicat de ce cred eu ca  a avut-o. Si de ce te  vede ea responsabila.

Relatia vostra a fost mai mult decat sefa-subaltern.

Erai omul ei de baza acolo. De aici si reactia si ei si  cele ulterioare.

 

 

O analogie. Daca construiati o  casa si seful de proiect calcula gresit cantitatea  de beton si tu vedeai greseala  tot asa il lasai?

 

Ea s-a dus la seful de proiect si i-a zis ca este gresit. Dar respectivul a ignorat-o. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. Poate șefa ta e prea orgolioasa sau nu se simte confortabil sa facă ea primul pas spre împăcare. 

 

Sau, sefa ar putea sa se comporte ca un adult si sa isi ceara scuze, daca nu pentru felul in care a gestionat discutia, atunci macar pentru felul in care a terminat-o.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, poate sa faca o plangere prealabila, sa spuna scopul pentru care mergea, faptul ca nu poate face procedurile balneo in conditiile de acum si poate are succes. 

am o colega care a primit banii in cont de la direct booking - tot pentru sejur bulgaria in felul asta.

 

O sa incercam, multumesc [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt cumva împotriva acestei abordări. Dacă era proiectul colegului, el este responsabil de alegerile pe care le face. Dacă el a ales să nu informeze mai departe, a avut un raționament care trebuie ascultat / verificat / validat / criticat.

 

E contraproductiv să oferi echipei senzația că cineva care ajută este de fapt responsabil în final de rezultat. Ce învață lumea de aici? Că dacă în echipă e cooptat și colegul X care are vechime mai mare, responsabilitatea va fi întotdeauna a lui? E greșit.

Invata ca daca cineva cu o experienta mai mmare spune ca ceva nu e connform trebbuie luata in calcul opinia lui, eventual ascultat si urmat.

Invata ca palma nu a fost neaparat pentru Silvi ci pentru  colegul ei, seful de proiect.

Invata ca  sefa pretuieste mai mult parerea ei decat a sefului, chiar daca in momentul de fata toti considera ca a fost nedreptatita. Dar data viitoare parerea ei se va impune de  la sine.

Invata ca nu neaparat e vorba de responsabilitate ci de capacitatea membbrilor unei echipe de a-si impune parerea atunci cand stiu ca au dreptate.

Invata ca nu ar trebui sa existe "las ca poate merge si asa" - sintagma preferata a sefului de proiect si a multor romani.

 

Eu sper ca toata aceasta intamplare sa dea de gandit tuturor.

======

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, eu sunt de parere ca ai fact tot ce se putea face din pozitia ta: ai anuntat si argumentat de ce trebuie x si nu y. Sefa mai bine ar trebui sa vada de ce colegul te-a ignorat si nu s-a dus el la ea sa verifice/ sa intrebe/ sa ceara ajutor, in loc sa caute tapi ispasitori.

 

Daca te duceai si ii ziceai sefei, echipa te-ar fi vazut ca o persoana care ignora ierarhia stabilita de sefa (ignora responsabilul) si care isi 'toarna' colegii cand acestia gresesc - ceea ce nu este adevarat din cate te 'cunosc' eu virtual. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Invata ca daca cineva cu o experienta mai mmare spune ca ceva nu e connform trebbuie luata in calcul opinia lui, eventual ascultat si urmat.

Invata ca palma nu a fost neaparat pentru Silvi ci pentru  colegul ei, seful de proiect.

Invata ca  sefa pretuieste mai mult parerea ei decat a sefului,

 

Mie astea mi se par mai rele decat ce s-a intamplat in realitate. [flo] Cand ai o ierarhie declarata dar te bazezi pe una informala mai rau confuzezi angajatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie și comparația cu construcția casei mi se pare ușor exagerată. E un proiect pe care colegul ar fi trebuit să-l rezolve singur, dar înțeleg că era constrâns de timp să dea un răspuns rapid și de aceea a fost ajutat. Nu e ca și cum s-ar fi dărâmat firma dacă el a luat anumite decizii, oricum înțeleg că decizia finală îi aparține oricum șefei.

 

Eu în situația Silviei n-aș fi sunat șefa nici picată cu ceară, dacă colegul a considerat că nu e cazul, în orice fel de relație aș fi fost cu șefa. E proiectul lui, decizia lui, s-ar putea să fie bine sau nu, dar dacă oricum șefa ”mare” aprobă la final proiectele n-am de ce să scurtcircuitez totul și să constat la final că poate omul a decis corect. Mi se pare că nu se face așa ceva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...