Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mie astea mi se par mai rele decat ce s-a intamplat in realitate. [flo] Cand ai o ierarhie declarata dar te bazezi pe una informala mai rau confuzezi angajatii.

Nu confuzezi pe nimeni. E vorba  de o echipa ad-hoc in care unul  dintre colegi este coordonator nu de o ierarhie declarata.

 

imi pare rau. Vad chestiunea asta altfel. Nu spun ce spun cu rautate.

Pur si simplu sunt de neclintit. O bila neagra daca vrei, pentru mine.

Ai dat de o greseala o raportezi pana esti ascultat.

Sunt situatii in care nu e loc de griuri.

Si noi trebbuie sa ne obisnuim cu asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, poate sa faca o plangere prealabila, sa spuna scopul pentru care mergea, faptul ca nu poate face procedurile balneo in conditiile de acum si poate are succes. 

am o colega care a primit banii in cont de la direct booking - tot pentru sejur bulgaria in felul asta.

Bravo pt. Directbooking. La cum ii cunosc eu pe Christian, din pacate, nu are sanse sa recupereze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu în situația Silviei n-aș fi sunat șefa nici picată cu ceară, dacă colegul a considerat că nu e cazul, în orice fel de relație aș fi fost cu șefa. E proiectul lui, decizia lui, s-ar putea să fie bine sau nu, dar dacă oricum șefa ”mare” aprobă la final proiectele n-am de ce să scurtcircuitez totul și să constat la final că poate omul a decis corect. Mi se pare că nu se face așa ceva.

 

Asa gandesc si eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sophia nu se simte bine si sta langa mine, o tin in brate. Eu citesc forumul.

- why are they talking about chocolate?

- what are you reading?!

- they say here "pinguini" and that`s a chocolate in Romania?!

Ma apuca un ras...  [:-)))]  I-am tradus si "rulota". 

- oh I know now! "chocolate in campervan"  [:-)))]  [:-)))]

 

Deci plecam cu rulota si mancam cioco!  [pk]

 

Noi sper sa nu plecam la spital ca nu ii e bine deloc. E alba ca o stafie, nu stiu ce a patit. Asa s-a trezit, nici nu a putut manca.. si abia inghite ceva apa.  [ups]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cand am venit de la munca ma seaca o chestie. Poate averi vreun sfat...

Asadar, fiecare avem treaba lui dar uneori la proiecte/ evenimente mari lucram mai multi, unul singur fiind responsabil. Astazi un coleg a primit o solicitare urgenta si cum nu putea sa faca singur tot in 2-3 ore sefa a cerut sa il ajutam, care poate. Ne-am oferit 3. Am plecat in alt sediu si ne-am apucat de treaba. De la inceput un produs a fost neconform si am propus sa o sunam pe sefa dar colegul a zis ca e ok, continuam asa si vedem la final, poate nu avem gaura mare.

Am terminat tot, am pus datele l-a un loc si colegul s-a dus cu situatia la sefa care a luat foc cand a vazut gaura di m-a chemat. De fata cu colegul i-am spus ca am sustinut sa o sunam, colegul si-a asumat si totusi s-a luat de mine ca nu trebuia sa ii las sa continue. Ne-am contrat putin apoi eu am plecat si ei au continuat treaba. Dar la final s-a dovedit ca aveam diferente la stocurile reale. Cele 2 facute de mine sunt perfecte dar sefa m-a chemat din nou si a pus toata responsabilitatea pe mine, pe considerentul ca sunt cea mai veche si cu cea mai mare experienta. Ne-am certat si m-a pus sa refac eu tot. Am refuzat asa ca mi-a zis ca sunt libera, adica m-a dat afara din birou dar frumos. 

Ideea e ca in 7 ani nu umai ca nu ne-am certat dar am facut echipa perfecta, eu am initiat-o  cand a venit, am drept de semnatura in locul ei si am sustinut-o mereu. E drept ca si ea s-a comportat mereu corect cu mine.

Acum nu stoi ce sa fac...sa imi vad de treaba mea pe principiu seful are mereu dreptate, sa incerc sa discut cu ea si daca da in ce mod- sa imi sustin in continuare punctul de vedere sau sa las de la mine...Ideea e ca acum sunt tare dezamagita  chiar dscs nu eram prietene aveam o relatie frumoasa. Simt ca m-a facut responsabila pentru ceva ce nu am fscut si nici macar nu era treaba mea sa raspund. 

Ce parere aveti? 

Silvi, daca vrei parerea mea de sefa cu ceva experienta.

Cateva observatii, si scuze Silvi daca zic ceva nepotrivit. Din exterior discutia pare prea familiara si absolut neconstructiva, ea it , tu refuzi sa faci ce iti zice sefa, ea te da afara din birou. Clar ca sefa ta nu are nici macar un minim de leadership. Este clar ca in viziunea ei ea te-a delegat sa supervizezi proiectul pt ca nu avea incredere in celalalt coleg.

Din punctul meu de vedere, nici nu mai conteaza cine avea dreptate. Ea nu a stiut sa spuna exact ce asteapta de la tine, nici tu nu ai incercat sa clarfici.

Eu zic sa te duci la ea si sa vorbesti cu ea. Nu lasa prea mult sa treaca. Discutia trebuie sa fie contsructiva si sa se focuseze pe cum faceti pe viitor sa nu mai ajungeti in aceeasi cearta. Stai "professional", uneori este curajos sa admiti ca ai si tu partea ta de vina. Nu da vina pe coleg, si exprima totul ca "team work".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...