Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Strumphi, am avut un iPhone 7, de 3 ani jumate. E Ok, funcționează perfect in afara de faptul ca bateria i se termina după vreo 8-10 ore și trebuie încărcat. Sper sa îl pot vinde, am sa ma uit cât se cere pe unul folosit. Am luat un iPhone 11, de la operatorul de telefonie mobila la care am abonament, au avut oferta zilele astea, inclusiv air-pods. Am luat in rate pe 2 ani, platesc ca un abonament, așa îl luasem și pe cel vechi. Eu nu am bani adunați sa pot plăti, dar ma descurc cu rate. :) 

Cel vechi (și cel nou) sunt anti apa (impermeabile?) și le-am dezinfectat fără probleme cu dezinfectant :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Despre seceta...cred ca nu mai are rost sa ca spun, știți problemele Gotlandului de ani de zile, de când scriu aici. Nu s-a schimbat nimic. Eventual anul asta prin Micșorarea numărului de turiști, sa nu se consume atâta apa. Restricția a început la 1 Martie la noi. Nu avem voie sa consumam apa la udat cu furtun, spălat mașina, etc. Florile afara (toate, inclusiv cele in pământ) le ud cu stropitoarea la doua zile. Îmi ia cam o ora... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, eu am un telefon vintage asa ca mine  [bat]  glumesc, are doar 3 ani si ceva, dar a intrat ceva lichid in locul unde intra cablul de incarcare si de acolo discoteca  [:D]  Nici eu nu iau telefon cu banii toti odata, am platit lunar vreo 20 lire pentru vreo 2 ani parca.

 

Banii trebuie sa ii strang la pusculita acum ca ne paste schimbatul centralei vreo 3mii de lire [fri]  [fri]  A tot curs apa din ea de 3 ori in ultimele 2 luni.  Asigurarea a spus ca gata, ne-a taiat macaroana si nu mai plateste, desi o piesa si manopera am platit-o noi din buzunar a 2a oara, cateva sute de lire bune. Nici un nou boiler nu plateste, din cauza de apa foarte tare, calcaroasa. Apa in Londra e dezastru curat pentru toate masinile de vase, rufe, boiler.... 

 

Seceta mare si la noi, desi a plouat aproape non stop din Septembrie pana la inceput de Martie. Tot zic astia ca o sa bage hosepipe ban de la 1 Iulie. Eu desi am furtun si as putea uda la furtun, tot la stropitoare car si ud, tot o ora pe putin imi ia si mie la cate flori am. Iarba a inceput sa se usuce, dar nici nu pun aspersorul, platim apa la metru si nu e ieftina, ba deloc!  Astept ploaia!  [pl]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi ziua,

 

Ella, nu am inspiratie de titlu :(

 

Miha, sa stapanesti cu placere retefonul! Tare bine ies pozele contre-jour (foloseste el singur blitz sau e setare default sa corecteze luminozitatea pe subiect daca sursa e in spate?)

 

Strumph, inca nu am pus canestenul in functiune, astept sa treaca dragonul rosu. O sa ma uit daca se deschide ceva si la noi de la 1. Ma mir ca deschid locuri cand inca indicele ala R e mare (nu am urmarit in ultimele 4-5 zile dar m-as mira sa fi scazut asa brusc el singur). 

Si eu sunt bronzata ca tractoristii desi am stat in shorts prin gradina. Poate ma incumet sa scot si costumul de baie zilele astea.

 

Daniela, nasol cu culturile. Aveti asigurare? Si mama imi zicea ca ciresele la tara sunt cat samburii, ca nu a fost apa suficients ca sa creasca.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi ziua,

 

Ella, nu am inspiratie de titlu :(

 

Miha, sa stapanesti cu placere retefonul! Tare bine ies pozele contr-jour (foloseste el singur blitz sau e setare default sa corecteze luminozitatea pe subiect daca sursa e in spate?)

 

Strumph, inca nu am pus canestenul in functiune, astept sa treaca dragonul rosu. O sa ma uit daca se deschide ceva si la noi de la 1. Ma mir ca deschid locuri cand inca indicele ala R e mare (nu am urmarit in ultimele 4-5 zile dar m-as mira sa fi scazut asa brusc el singur). 

Si eu sunt bronzata ca tractoristii desi am stat in shorts prin gradina. Poate ma incumet sa scot si costumul de baie zilele astea.

 

Marturisesc ca n-am inteles nimic din mesajul asta. Ce-s alea canesten, dragonul rosu si indicele R?? [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cand  am descoperit camerele alea puse in cuiburile de barza si de vanturei, recunosc ca ca cel putin de 30 de ori pe zi ma uit la ele (pasarile)

A devenit o adictie.

De exemplu in primul cuib de barza  abia saptamana trecuta a iesit ultimul pui din ou.

In timp ce in cuibul 2 puii sunt iesiti de o luna si  ceva.

Berzele astea au facut cate 5 oua. In literatura de specialitate se vorbeste de doar 4. Dar in Romania totul este posibil.

 

Puii de barza sunt foarte urati.

 

Puii de  vanturel, albi si pufosi sunt frumosi pana s-or face urati.

La ei in cuib zac cate 3-4 sobolani morti dar nu mai mult de 2 ore.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, pentru secetă sunt niște despăgubiri date de minister, se depun acum cereri. Nu știu detalii prea multe decât că e destul de multă birocrație și formularistică aiurea (de ex al meu se plângea că pe cererea de despăgubire e o întrebare cu ”ce a făcut fermierul ca să combată riscul” sau ceva de genul ăsta și al meu s-a inflamat, eu îi ziceam că e doar o întrebare de la broșură, nu e ca și cum ar fi avut el cum să combată seceta în câmp, unde nici nu sunt sisteme de irigații funcționale).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana mersi! Camera (camerele, ca sunt 2) au setări automate, ce nu avea cel vechi. In modul portret are vreo 6 setări diferite. Nu folosește blitz dar da, ies foarte bine pozele in contrejour. Habar n-am cum face :) 

 

Am ieșit sa iau mâncare, am scos prea târziu carnea din congelator, voi face mai târziu. Azi mâncam souvlachi și gyros. Yamiii! 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua...calduroasa si secetoasa.

N-am nimic nou de transmis.

Copilul mare sufera In continuare din cauza alergiei si nu prea se odihneste, copilul mic isi imparte timpul intre scoala, teme, vorbit interminabil cu prietenele si Netflix.

Cainele ma urmareste peste tot, daca stau la soare sta si el desi are ditamai blana, daca stau la umbra hop si el.

Acum are nume de cod “micul stalker”. Saptamana viitoare are programare la tuns ca deja nu mai vede de cat de blanos e.

Strumph, domnisoara mea incepe liceul din august, sper sa se poata merge fizic la scoala si sa isi cunoasca noii colegi. 

Planuri de vacanta nu avem, ma cam demoralizeaza chestia asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...