Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Ziua buna!

 

shtrumphi, cred ca am mai zis, ar trebui sa mearga la scoala de pe 2 pe 12 iunie doar pt a se pregati pt examen. Dar e voluntara prezenta fizica la scoala. Eu as fi vrut sa mearga, dar din peste 100 de copii de cl a  8-a din scoala, doar 5 vor merge, nici unul din clasa lor. Asa ca raman si ai mei acasa. La romana profesoara nu ar fi venit nici la scoala sa faca ceva cu ei, iar cea de matematica va continua onlilne. Mai au putin si scapa, se aduna emotii si oboseala si o stare ... de ne-stare. Indiferent de ce va fi, eu stiu cat au muncit si sper doar sa aiba un pic de noroc sa nu se piarda, sa se blocheze de emotie, sa greseasca din neatentie lucruri usoare.

 

 

Si la noi ploua zilnic de o saptamana si prognoza zice ca asa va fi si saptamana viitoare. E rece, 14-15 grade maxim. Rasadurile stau mici si galbene de frig. Sper sa nu se strice fructele pe copaci de la ploile astea, cum s-a intamplat anul trecut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am  urmarit o emisiune din asta agrara.

Intrebarea aia e pusa cu schepsis acolo pentru ca multi fermieri nu au facut sesizare ca sistemele de irigatii nu sunt functionale si nu s-au unit mai multi ca sa le faca functionale, altii (acolo unde a fost cazul) nu au cerut sa fie umplute cu  apa bazinele de acumulare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, acolo unde are al meu teren (luat în arendă) nu există sisteme de irigații. Sunt canalele de irigații de acum 30 de ani. Sunt goale. Nu există stații de pompare.

 

În plus fermierii au mare parte din pământuri luate în arendă, nu pot investi în sisteme de irigații lângă niște terenuri pe care azi le au și mâine nu le au.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca grecii si bulgarii dau drumul la turism si primesc si romani. Nu am rezervat nimic, in functie de cum evolueaza lucrurile, cautam o cazare last minute prin august si plecam daca se poate. Noi oricum nu mergem la all inclusive, deci sa fie ceva cazare ok si niste terase in zona deschise ne e suficient. Eu imi pot lua concediu oricand, numai sa anunt cu o saptamana inainte, in principiu si barbatul are liber in august, deci, vedem ce va fi. Daca nu , vom merge cu cortul pe aici pe la noi, ne vom vizita rudele si prietenii din tara... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am  urmarit o emisiune din asta agrara.

Intrebarea aia e pusa cu schepsis acolo pentru ca multi fermieri nu au facut sesizare ca sistemele de irigatii nu sunt functionale si nu s-au unit mai multi ca sa le faca functionale, altii (acolo unde a fost cazul) nu au cerut sa fie umplute cu  apa bazinele de acumulare.

 

Asta m-a făcut să râd, cam așa arată o stație de pompare din județ, cam la ce ar fi servit o sesizare că nu e funcțională?

 

post-19501-0-30282000-1590754936_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, acolo unde are al meu teren (luat în arendă) nu există sisteme de irigații. Sunt canalele de irigații de acum 30 de ani. Sunt goale. Nu există stații de pompare.

 

În plus fermierii au mare parte din pământuri luate în arendă, nu pot investi în sisteme de irigații lângă niște terenuri pe care azi le au și mâine nu le au.

Canalele alea de irgaatii sunt vax-albbina, inoperabile de ani si ani, colmatate.

Le stiu. Ca si aici sunt o gramada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...