Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

Viviana,

dincolo de 100 de mesaje... ce părerea are sora ta? Ea a votat Trump . Cum apreciază acum votul ei. 

m- a impresionat atunci și am apreciat ca ai scris . Nu întotdeauna reușim sa simțit ce se petrece intr- o societate . De asta caut acum răspunsul . E ca o feedbackschleife 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viviana,

dincolo de 100 de mesaje... ce părerea are sora ta? Ea a votat Trump . Cum apreciază acum votul ei. 

m- a impresionat atunci și am apreciat ca ai scris . Nu întotdeauna reușim sa simțit ce se petrece intr- o societate . De asta caut acum răspunsul . E ca o feedbackschleife 

Didi, nu am vorbit cu ea despre Trump. Face telemedicina, se mai duce si la cabbinet si de 2 ori/saptamana garzi in spital Covid. O are pe mama si pe socru-sau de 80 de ani si baietelul cu astm. Are griji si mai mult vorbim de asta decat de politica.

 

In schimb maica-mea, femeie super-desteapta, ce mananca politica pe paine (a fost politician liberal in Romania, a predat cursuri de politici sociale invitata de americani la nu stiu ce universitate din  Massachussets) cu care stau de  vorba mai mult, m-a surpins ca  a   inceput sa-i ia apararea la unele chestii. In sensul ca el  a promis sa  faca asta si asta si a facut.

 

Dar nu am mai vorbit din 25 mai si nu stiu ce crede despre situatia actuala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa.

Toti traim intr-un loc numit Pamant.

Deciziile pe care le luam de oriunde ne-am afla ne  influenteaza pe  toti oriunde ne-am  afla.

 

Uita-te  la Berlin, in Danemarca  unde au fost manifestatii de sustinere.

 

Gandeste putin cu 2 pasi inainte si la ce poate declansa, global, pe mai departe criza izbucnita in Mineapolis suprapusa pe criza pandemica.

 

Si dupa aia nu ai decat sa acuzi ca ne intereseaza si ce se intampla peste ocean.

nu asta am vrut sa transmit, nu sunt eu in masura sa acuz nimic si pe nimeni.  iar despre cei doi pasi inainte se pare ca nu ai inteles cat de ingrijorata sunt de cand  chicago este in stare de asediu de doua zile penrru ca unii au ales sa protesteze dand foc unei masini de politie!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai asa ii pasa si lui black. 

 

Da facem concurs al cui mesaj e mai urat? Ca nici cand mentionezi tu de reiki , nu e departe, seamana cu atac la persoana la adresa lui black. 

eu sunt convinsa ca black nu a considerat mesajul meu ca un atac la persoana ei dar am inteles ca tie nu iti plac ideile mele asa cum nu imi place nici mie ideea ta de a face concurs .

 

la subiect,  adica on topic ce parere ai ,  in afara de persoana mea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate se vorbeste mult dar in foarte putin documentat si extrem de putin inteles.

E o imensa lipsa de context istoric care duce la niste concluzii profund gresite. Mai mult, ma inspamainta din ce in ce mai mult completa lipsa de respect pentru viata umana mai ales la persoane care se declara spirituale sau religioase (de unde tragem vechea concluzie ca religia nu are treaba cu moralitatea).

 

Situatia in SUA este la limita.

41 de milioane de oamane fara servici

Am trecu de 100.000 de victime COVID (si asta pentru ca aici se suprima MASIV numarul celor morti) - nu mai zic de testare, etc. E o gluma proasta cum s-a tratat in multe locuri pandemia. Noroc cu cativa guvernatori mai luminati.

 

George Floyd nu e prima victima. Nu este a 10a victima...este un sir ENORM de victime pentru care nu exita justitie. In SUA exista ceea ce se cheama "qualified immunity". Adica politistii nu pot fi IN VECI condamnati pentru crimele pe care le comit in exercitiul functiunii. Este o aberatie legala care le-a conferit un statut privilegiat. Qualified immunity este mai presut decit drepturile constitutionale ale cetatenitlor de rand.

 

https://theappeal.org/qualified-immunity-explained/

 

Persoanele de culoare, minoritatile sint disproportionat victimele unui sistem injust. A fost injust din temelii. 

 

Pentru cine se lamenteaza ca s-au "atacat" businessuri: in marea majoritate, au fost persoane ALBE care au spart geamuri. Au fost identificati POLITISTI in hane civile care un au inceput sa sparga geamuri. Protestatarii au pledat INSISTENT sa nu se ajunga la distrugere. Toti stim insa ca o multime deja ajunsa la un apogeu de injustitie, de opresiune, de BRUTALITATE este incredibil de greu de controlat ... au fost intentii clare de a deturna de la nemultumirea intitiala. Cite cordoane de politisti ati vazut aparand magazinele??? Nici unul. Se apara doar pe ei insisi. 

 

Cum este posibil ca un sistem intreg sa lase comunitati intregi sa fie distruse pentru un psihopat care a ingenucheat CALM stiind ca este filmat aproape 9 minute intregi pina cind ultima suflare a lui George a expirat. Chiar a mai stat inca 3 minute dupa ce a incetat sa respire. Cu ceilalti 3 privind actiunea plictisiti, da? Am ajuns la acest nivel de nepasare incat sa putem exersa niste gimnsatica mentala sa justificam asa comportament. 
 

Nu este un caz IZOLAT...doar ca acum e mai usor de filmat. Este norma in Statele Unite ale Americii. Si este o ipocrizie fara margini sa iti tratezi cetatenii in acest fel dupa ce au condamant situatia din Hong Kong.

 

Nu mai stau sa explic ce inseamna "white privilege" ca imi pierd vremea...nu exista inca o fereastra macar crapata pentru a digera asa ceva. Ar insemna o reconcilere a valorilor pe care nu sintem (majoritatea pe forum) pregatiti sa o infatisam. Si nu o zic cu rautate...provine dintr-o norocoasa ignoranta pentru ca nu au fost si  nu vor fi IN VECI nevoiti sa o suporte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil - tu esti acolo, stii mai bine situatia. Tu ce crezi? Trebuie politia abolita? Explica-ne si noi te rog.

 

Din pacate iti scapa contextul pentru acel afis. Totalmente.

 

Este vorba de un sistem INJUST care nu functioneaza cum va imaginati voi ca functioneaza politia in alte parti.

 

Este vorba de REFORMA...

 

Dar stilul superficial, imflamator persista. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...