Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

Macar admite ca esti OK cu sistemul asa cum e si pretul patraticii tale linistite este viata altora. Este un cost acceptabil pentru constiinta ta.

 

Si aici pun punct la discutia cu tine pentru ca batem un cal mort. 

ma bucur ca tu ai adus acest cuvant in discutie.  eu nu am cost , nu sunt marfa si sistemul e facut de oameni si cu oameni, nu cu cai morti sau cu ochelari.

 

iar constiinta mea imi spune ca tot ce schimba prin violenta va deveni tot violenta. de fapt si istoria dovedeste asta.  nu sistemul trebuie sa se schimbe ,  oamenii care fac parte din el trebuie sa se schimbe. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu ai inteles nimic din pacate. 

 

Se protesteaza in proportie de 99% PASNIC. 

 

Exista agitatori care PROVOACA in cele mai multe cazuri aceasta violenta. Au fost demascati politisti, YouTuberi care vor clickuri, etc. care au spart geamuri. 

Politistii ataca - sint filme peste filme unde politistii trag mastile de pe fata protestatarilor si ii spreyaza drept in ochi...pe o fata au impins-o de s-a auzit cum i-a crapat craniul la impact...

 

Ce legatura are asta cu motivul pentru care se protesteaza? Viata unor oameni executati cu sange rece chiar nu mai conteaza? Aveam asa multa capacitate de disociere de la tragedii zilnice?

 

Pina si ochelarii de cal au mai multa viziune. 

stiu ca nu mai vorbesti cu mine pe acest subiect, dar tu crezi ca in doar cateva zile au fost deja demascati violentii?   sau accepti ca normalitate sa iti expui ura fata de sistem prin vandalsim?  

 

macar acum nu mai vedem doar corona virus la televizor, vedem si ura acceptata in numele dreptatii. 

 

in ce hal am ajuns ca oameni! in loc sa evoluam ne-am intors de unde am venit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

USA a fost si a ramas prin excelenta un stat in care se pune pret doar pe individ. Ideea de natiune este rostita in momente cheie, gen razboi, cataclisme, vot politic samd.

Prinde? 

Da.

De ce?

Pentru ca este o aglomerare de indivizi tampiti, inculti, care au fost mentinuti de cei putini si "destepti" intr-o dependenta continua si accentuata tocmai pentru ca in acest mod pot fi controlati.

Cat despre natiune de salbatici .... e la fel de simplu .... wild willd west a aparut quess where?  [:)]

ai fost vreodata in america ? se orienteaza pe individ e adevarat, adica pe puterea pe care o poate avea . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu o spun cu rautate sau cu rea vointa insa majoritatea aici nu au nici contextul istoric nici experiente personale care sa duca la niste concluzii pertinente cu privire la situtia de fata.

 

Nici macar la liceu, mai greu la facultate sau doar daca esti cumva axat pe stiinte politice, sociologie sau istorie prinzi detaliile. Civil rights movements aici sint niste evenimente realtiv recente istoric. Nu avem nici unul bunici sau strabunici care sa isi aduca aminte de iobagie, de exemplu...insa aici inca traiesc persoane care au experimentat pe propria piele (la propriu) segregare. 

 

Sistemul de aici nu se compara pe departe cu ce exista in Romania. Poate cel mai aproape (si totusi la distanta) este politica de apartheid din Africa de Sud.

 

Sistemele sint ancorate in traditii adanci rasiste, xenofobe, segregationiste, sclavagiste.

Pentru noi, europenii nascuti in Europa nu putem concepe o viata ZILNICA unde segregarea exista. Imediat se sare cu sintagma ca pe hartie sintem toti liberi insa realitatea nu este deloc asa. Nu putem aduce in mintea noastra o particica de vina cind noi nu am contribuit vreodata la asuprire. Mintea nu ne da voie pur si simplu. Si da...pentru cine locuieste in Romania, Olanda, Norvegia, etc. e cit se poate de inteles ... 

 

Sa admiti ca totusi exista o problema sistemica inseamna sa iti reevaluezi rolul si valoare in societate. Repet: nu se aplica la Europa...de aceea e greu de digerat contexul complex al situatiei in care ne aflam azi. 

 

Problema sistemica nu este DOAR brutalitatea excesiva a politiei, este un cumul de factori: lipsa oportunitatilor, lipsa educatiei (si aici revenim la saracirea fondurilor pentru educatia publica), lipsa asigurarilor medicale, salariile incremenite care nu au tinut pasul cu "cost of living" (la care adaugam lipsa la affordable housing), lista e foarte lunga. 

 

Perfect adevarata analogia cu butoiul de pulbere...cum se poate gandi ca o natiune deja puternic divizata mai ales pe ratiuni economice (sintem fruntasi la saracie, la foamete, la homelessness) care duce grosul napastei corona (cei mai multi care si-su pierdut jobul sint toti cei care erau in servicii...cei middle class, white collar au facut tranzitia la lucrat de acasa - ca mine, de exemplu), careia ii lipsesc asigurari medicale, care nu isi poate plati chiria va rezista delicat, subtil, gingas la ultimele manifestari de brutalitate ale politiei? 

 

Situatia este deja sub orice critica...cum te poti gandi ca nu va exista REACTIE? Daca esti cu burta plina, cu serviciul asigurat, cu casuta cu gradina...clar ca mai mult iti pasa de o pereche de adidasi in magazin decit de o viata umana stinsa cu genunchiul pe grumaz timp de aproapre 9 minute. Si faci toata gimnastica mentala posibila sa distragi de la reala problema/probleme sa poti pune capul seara linistit pe perna. 

 

Magazine? Restaurante? Au asigurari care le vor permite sa redeschida.

Masina politiei arsa? Se inlocuieste.

Vedeti politie care sa protejeze magazinele? Nu....ei insisi chiar si undercover provoaca violenta. 

 

Il aduce cineva pe George Floyd inapoi?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca Europa se confrunta cu adunaturi de extremisi inarmati pina in dinti...probabil ca nu.

Asta e realitatea pe plai american:

 

 

https://www.vice.com/en_ca/article/pkyb9b/far-right-extremists-are-hoping-to-turn-the-george-floyd-protests-into-a-new-civil-war

 

Din NY: daca urmariti filmul, veti vedea ca linga politistul care a impins-o pe fata (care doar a intrebat de ce trebuie sa iasa din strada....restul lumii era in strada, nu era de una singura) este CAPITANUL...in fata alti politisti si nici unul nu clipeste, nu il trage de maneca, nu il admonesteaza. Este normalitatea. Au deschis investigatie doar pentru ca a fost filmat. Si va scapa basma curata pentru ca au "qualified immunity"...lectura obligatorie zic eu pentru cine vrea sa discute la obiect...altfel vorbim povesti. 

 

https://abc7ny.com/brooklyn-protests-video-shows-nypd-officer-shoving-woman-to-ground/6221538/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa admiti ca totusi exista o problema sistemica inseamna sa iti reevaluezi rolul si valoare in societate. Repet: nu se aplica la Europa...de aceea e greu de digerat contexul complex al situatiei in care ne aflam azi. 

 

Problema sistemica nu este DOAR brutalitatea excesiva a politiei, este un cumul de factori: lipsa oportunitatilor, lipsa educatiei (si aici revenim la saracirea fondurilor pentru educatia publica), lipsa asigurarilor medicale, salariile incremenite care nu au tinut pasul cu "cost of living" (la care adaugam lipsa la affordable housing), lista e foarte lunga. 

 

Si cand ma gandesc ca am surprins doar "coaja" cu remarcile mele ....

Chiar daca unele se simt "lezate" - e o realitate crunta deja adancita in zeci de ani si care se adanceste cu fiecare an care trece.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt convinsa ca nimeni pe acest forum nu are stiinta de ce s-a intamplat atunci cand exista sclavia, dar sa traiesti in ideea asta , sa fii hranit in ideea ca ce s-a intamplat cu stra stabunicii tai a fost rau si tu trebuie sa te razbuni acum nu face decat sa iti arate adevarata  valoare. nu suntem oameni dupa culoarea pielii ci dupa faptele noastre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt convinsa ca nimeni pe acest forum nu are stiinta de ce s-a intamplat atunci cand exista sclavia, dar sa traiesti in ideea asta , sa fii hranit in ideea ca ce s-a intamplat cu stra stabunicii tai a fost rau si tu trebuie sa te razbuni acum nu face decat sa iti arate adevarata  valoare. nu suntem oameni dupa culoarea pielii ci dupa faptele noastre.

Cine se razbuna? Poti fi mai explicita? 

Asta ai inteles tu din ce am scris eu? Nuca, perete.

 

Si pentru era sclaviei si a segregarii exista informatie insa iti mai trebuie si capacitatea sa o absorbi si diseminezi. ahh...si sa fi curioasa sa citesti...asta e insa deja  alta poveste. Mai bine zacem in ignoranta si stereotipuri decit sa exersam putina introspectie. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...