Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sa intelegem ca azi l-ai atins?

 

Nu inteleg obsesia americanilor pentru arme. Fiul tau merge la vanatoare? ( cred ca nu, cu pistol) Atunci la ce ii trebuie?

da, azi am pus mana pe el si am invatat cum functioneaza. 

 

feciorul meu nu e american, deja am ajuns o plaga, si face ce vrea el dupa ce devine adult, nu ce vream noi ca parinti.  a avea o arma nu e ceva ce mi-am dorit dar nici ceva ce puteam sa opresc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut amenintarile cu "soldati foarte inarmati" ale lui Trump (acum America are nevoie de un lider care sa calmeze lucrurile, care sa le indrepte, sa dea speranta si un mesaj de unitate oamenilor,  nu de un fricos ce se ascunde in buncar si ameninta cu armata, dupa parerea mea) , voi credeti ca e posibil sa se ajunga la un razboi civil ? Armata americana ar trage impotriva cetatenilor americani ? La cat armament este la dispozitia civililor, e posibil sa iasa pe strazi si sa se impuste unii pe altii ? (stiu ca, izolat , deja se intampla asta) . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, americanii daca au chef (ca arme au) isi cam omoara presedintii.

De aia s-a ascuns in buncar. Data fiind istoria lor ii inteleg pe de o parte la faza cu buncarul.

 

Biden sustine manifestantii. Pe aia pasnici. Iarasi e ceva ce nu trebbuie spus, acum.

 

 

Am citit dimineta NBC news. https://www.nbcnews.com/news/us-news/live-blog/george-floyd-death-nationwide-protests-live-updates-n1219376/ncrd1220121#blogHeader

E clar ca lucrurile au luat-o razna.  Sunt convinsa ca sunt foarte multi agitatori printre manifestanti. Nu  exista proteste fara agitatori.

unii au  ajuns sa fure din magazinele atacate, ca apoi sa le vanda la supra pret.

 

Normal ca politia se teme si devine violenta daca toata lumea are arme si nici nu e invatata sa aiba discernamant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa il vad ziaristii de la noi pe Trump:

 

„Faptul ca domnul Trump s-a ascuns, practic, in buncar, este emblematic pentru tot ce a facut in acesti aproape 4 ani de cand conduce America si lumea. Ceea ce vedem acum este rezultatul inexorabil al trumpismului. Din 2016, acest ins – Trump – nu face altceva decat sa instige diverse categorii in societatea americana. Nu face altceva decat sa atate, nu face altceva decat sa ameninte.

 

Amintiti-va toate iesirile rasiste ale acestui domn Trump. Amintiti-va zidul cu Mexicul, copiii imigrantilor care erau luati de langa parintii lor din ordinul lui Trump si inchisi in niste lagare separate… Aceasta actiune a fost oprita numai de interventia sotiei presedintelui (Melania Trump – n.red.).

 

Amintiti-va interdictiile pe care le-a pronuntat acelasi Donald Trump la adresa musulmanilor, la adresa arabilor, la adresa cetatenilor din anumite state de pe glob. In aceeasi serie – ultima agresivitate fata de o categorie, se refera la jurnalisti.

Domnul Trump tocmai a permis atacarea in justitie si sanctionarea retelelor sociale, pentru continut. Deci, patronii retelelor sociale, detinatorii, sunt facuti responsabili acum pentru continut si pot fi trimisi in justitie.

 

Domnul Trump s-a razbunat. Twitter nici macar nu i-a sters postarea care instiga cat se poate de limpede la violenta. Au ascuns-o – ‘hidden’. Ea nu se vedea, dar putea sa fie accesata de cine dorea. Asta reprezenta pozitia retelei Twitter fata de continutul scandalos al acelei postari in care se spunea ca la Casa Alba ii asteapta pe protestatari niste caini foarte bine antrenati, arme teribile si ca de indata ce vor incepe jafurile, vor incepe si focurile de arma.

 

Trump isi are electoratul sau, care, asa cum el insusi spunea in primul an de presedintie – ‘Daca eu impusc un cetatean pe strada, ca asa vreau eu, electoratul meu ma va ierta pentru asta si ma va vota in continuare!’ El a spus-o.

Acest electorat este starnit in momentul de fata, la fel cum sunt starniti cei din extrema stanga. Electoratul lui Trump se situeaza spre extrema dreapta. Acestia, acum sunt foarte activi. Sunt foarte multe formatiuni acolo – suprematistii albi, formatiuni care se numesc nici mai mult, nici mai putin decat ‘Atomwaffen’ – o titulatura pentru Waffen SS, celebrele divizii (ale armatei naziste – n.red).

 

https://www.aktual24.ro/ctp-despre-violentele-din-sua-vor-ca-elita-alba-sa-preia-total-conducerea-situatia-din-sua-este-dureros-de-asemanatoare-cu-situatia-din-germania-anilor-20/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se protestează rasismul fățiș și Brutalitatea poliției.

 

Dar probabil ca Hoții vistieriei statutului care recent au furat miliarde si amărâților le-au aruncat o firimitura (vezi cecul de la Trump de $1200) nu le putem zice “looters”...pe ei ii acceptam ca poarta costum si ridica degetul mic cind sorb cafeaua. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa facă un speech pe care nu îl pot caracteriza decit bolnav, Trump a scos National Guard sa împingă VIOLENT masa de protestatari PAȘNICI. Drept garant de Constituție și călcat in picioare (și gazat) la propriu de administrația curenta. 
 

Episcopul a condamnat gestul președintelui...nici măcar nu a intrat in biserica, nu a spus o rugăciune, a ținut Biblia cu capul in jos și a debitat un speech anatema învățăturilor creștine. 
 

https://www.google.com/amp/s/abcnews.go.com/amp/Politics/national-guard-troops-deployed-white-house-trump-calls/story%3fid=71004151

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...