Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

Problema rasismului este complexa și cit se poate de reala nu doar in America. Danielag a postat niște resurse excelente pentru referință însă chiar dacă informație exista, mai trebuie și înclinare, deschidere, înțelege, empatie.

 

Cum contribuim direct e simplu de văzut dar majoritatea o fac indirect. Negam, nu “ne băgăm”, nu ne exprimam cind vedem ceva nedrept, închidem ochii, trecem peste, etc. E vasta gama care permite subtil discriminarea...rasisimul exista și dacă nu l-ai experimentat personal așa cum și covidul exista chiar dacă nu te-ai îmbolnăvit.

 

Se protestează peste tot in State cu mai multi și mai multi participanți pentru ca s-a ajuns la o masa critica. O politica de militarizare a poliției și zeci de ani de lipsa de responsabilitate și transparentă cu privire la activitățile lor au transformat poliția intr-o organizație care acționează cu impunitate, fără consecințe.

 

Am adus in discuție doctrina “qualified immunity”...nu poți condamna un polițist nici facă e comis crima clară. Este imposibil. Asta chiar trecând și peste faptul ca nici unul nu depune mărturie împotriva colegului chiar dacă e vinovat (blue Wall of silence). In NY avem “50-a”....toate dosarele polițiștilor sint închise publicului. Dacă un polițist are zeci și zeci de plângeri pentru comportament neadecvat, publicul (care ii plătește salariul) nu va știi niciodată iar numărul de plângeri nu împiedica avansarea. In plus, au plaja enorme de aplicat violenta fără consecințe.

 

O persoana de 75 de ani a fost îmbrâncita cu brutalitate de 2 polițiști in Buffalo. Tot contingentul de polițiști au trecu cu NEPĂSARE pe lângă acea persona in vârsta - capul spart, sânge șiroind din ureche, întins pe caldarâm. Ba chiar un polițist a fost OPRIT de amicii lui sa se oprească și sa se uite la el. Doar un militar din urma (garda naționala) s-a aplecat, l-a verificat și a sunat la ambulantă (omul e in stare stabilă dar critic). Cei doi după multe multe proteste au fost suspendați însă 57 de polițiști ii SUSȚIN!!! Vor sa fie repartizați.

 

Aici s-a ajuns .... ca polițist sa ți se para normal sa îmbrâncesti violent, sa cauzeze suferința, sa comiți o crima și sa nu fii tras la răspundere. Se cred deasupra legii și așa este...sint deasupra legii...ceea ce este gresit. de aici proteste (printre alte cauze).

 

Dar ce te faci cind educația și informarea corecta se petrec doar pe YouTube si/sau la biserica? Ai baza lui Trump. In timp ce bisericile creștine au condamnat acțiunea lui Trump de a arunca cu gaze lacrimogene și luat spinările la altoit cu bastoane pentru a-i permite o poza cu Biblia in mâna, unii evagelicals (ca unii au început sa “miște” totusi) ii țin isonul. Pentru ca dacă PERSONAL te consideri fără păcat, atunci nu exista “păcatul societății”...negarea rasismului (chiar justificata de Biblie). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cind Colin Kaepernik a protestat acum 3 ani îngenunchind la meciurile de fotbal (pașnic, da?????) l-au dat afara, l-au marginalizat, l-au făcut trădător, ca nu respecta steagul, ca nu e patriot. L-au pedepsit pentru protest pașnic și pe fru și-a permis sa aducă in lumina problema.
 

Iata cum Roger Goodall acum își mănâncă cuvintele dar nici măcar nu e capabil sa ii spună lui Colin pe nume...așa de mult “suferă”. 

 

https://www.google.com/amp/s/amp.cnn.com/cnn/2020/06/05/sport/roger-goodell-responds-nfl-stronger-together-video/index.html

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Mie mi se pare ca acest protest - complet justificat initial - tinde sa faca o diviziune si mai mare intre oameni. 

Deja protestele sunt violente la Londra si in multe situatii nu se poate fara interventia politiei. 

 

Iar dimineata am vazut o stire care spunea ca intr-un stat american, chiar se aboleste politia.

Eu nu cred ca asta va aduce fraternitate ci va trezi multi radicali. De ambele sensuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mie mi se pare ca acest protest - complet justificat initial - tinde sa faca o diviziune si mai mare intre oameni. Deja protestele sunt violente la Londra si in multe situatii nu se poate fara interventia politiei. Iar dimineata am vazut o stire care spunea ca intr-un stat american, chiar se aboleste politia. Eu nu cred ca asta va aduce fraternitate ci va trezi multi radicali. De ambele sensuri.

 

Am explicat contextul “abolieste poliția”....poliția aici a ajuns mai înarmată decât armata (a fost un imens transfer de echipament care nu are ce cauta in orașele și sate locale...aici s-au făcut bani grei pentru industria de echipament militar pe cheltuiala fiecăruia dintre noi care plătim taxe).

 

Se discuta transformarea in poliție comunitară cu supraveghere locală. Adică poliția sa fie in subordinea celor cărora le plătesc salariul, nu RoboCop care au ajuns in ziua de azi.

As recomanda cititul articolelelor, nu doar titlul. Dac vrei sa discuți la subiect, uite ceva material: 

https://www.aclu.org/sites/default/files/field_document/jus14-warcomeshome-text-rel1.pdf

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Continuare...

 

Michelle,

 

de vreo 4 ani incoace este intr-o avalansa de ..mesaje care mai de care.

 

Cand cineva afirma ceva indoielnic, trebuie sa aduca dovezi palpabile și pertinente, in pasul 2. 

 

În general, când susții ceva și nu poți dovedi concret, afirmația rămâne o simpla speculație și cel care o invoca risca sa se acopere de ridicol. Adică ce vreau sa spun, este ca este posibil sa ai dreptate, dar pana nu exista dovezi certe, trebuie sa rămânem rezervăti.

 

dupa cum vezi pumnul in gura nu aduce nimic bun. nici noua pe DC particular, nici Americii in general.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...