Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

eu am incercat sa te ajut. 

 

cred ca e o cauza pierduta la cum raspunzi. [:)]  Nu esti deloc elocventa. asta incerc sa iti zic. 

 

in fine [bib]  no comment

Didi iti multumesc pt intentie.

 

Nu am timp sa fac referate ca la carte pe forum, sa scriu cursiv, gramatical, elocvent, sa pun surse si sa fac referinte, scriu pe fuga majoritatea mesajelor cu cite am in viata  ,plus ca tableta asta de pe care scriu acum se schimba din engleza in rom, imi sterge mesaje de ma dispera..si imi pierd de multe ori sirul gindurilor .

 

cine vrea sa inteleaga cu adevarat ce spun, intelege si cauta mai mult decît ce spun eu.

 

Plus ca stii ca sunt bisericute formate pe forum si asta duce la alt fel de discutii...

 

Dar sunt si  persoane care au inteles ce scriu, sunt de acord cu opinia mea si prefera din anumite motive sa imi scrie pe privat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Nu am timp sa fac referate ca la carte pe forum, sa scriu cursiv, gramatical, elocvent, sa pun surse si sa fac referinte, scriu pe fuga majoritatea mesajelor cu cite am in viata.

 

toti suntem in aceeasi situatie dar incercam sa scriem mesaje clare, concise si corecte din toate punctele de vedere. E un semn de respect fata de partenerii de discutie si fata de tine insati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

De acord ca in mijlocul pandemiei este un moment prost..,insa nu a fost "ales" ci pur si simplu s-a ajuns aici printr-o "aliniere" de cauze.

 

Surcelele erau bine uscate...a fost nevoie de o scanteie. Cauzele sint complexe, nu cred ca cineva s-a decis din senin sa iasa in strada. Incearca sa iti imaginezi ce inseamna sa ajungi in acel moment de disperare.

Da asa e. Problema e veche si e in interiorul oamenilor. SUA este totusi o tara democrata - nu are legi de segregare. Deci problema nu se schimba de la nivelul statului prin legi - nu poti da o lege care sa spune - de maine nu mai avem acceptam rasism in tara. pentru ca pana la urma, ranile cele mai mari sunt facute de oameni si de sentimentele lor. Si asta nu rezolvu cu demonstratii de forta, cu jafuri si cu proteste in pandemie. Ipocrizia este de ambele parti. Uite ieri a murit un politist de culoare in SUA, incercad sa protejeze un magazin de jefuitori. Un barbat de culoare este suspectul de crima.

 

Pentru acel politist negru, cine protesteaza? Acolo e tot rasism?

aici stirea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da asa e. Problema e veche si e in interiorul oamenilor. SUA este totusi o tara democrata - nu are legi de segregare. Deci problema nu se schimba de la nivelul statului prin legi - nu poti da o lege care sa spune - de maine nu mai avem acceptam rasism in tara. pentru ca pana la urma, ranile cele mai mari sunt facute de oameni si de sentimentele lor. Si asta nu rezolvu cu demonstratii de forta, cu jafuri si cu proteste in pandemie. Ipocrizia este de ambele parti. Uite ieri a murit un politist de culoare in SUA, incercad sa protejeze un magazin de jefuitori. Un barbat de culoare este suspectul de crima.

 

Pentru acel politist negru, cine protesteaza? Acolo e tot rasism?

aici stirea

 

Ba cam exista legi in acest sens - dar mult mai subtil. Exista ceea ce se cheama "redlining", de exemplu.

 

https://nextcity.org/daily/entry/housing-in-brief-modern-day-redlining

 

Dupa cum ziceam, rasismul in tara asta exista intr-o sumedenie de forme. Sistemul este construit asa de la bun inceput si nu poate fo comparat cu Europa, asta tot zic.

 

Sotul meu are un amic cu care a fost coleg de servici. Amicul negru. La un moment dat au zis ei ca sa salveze bani de benzina si uzura la masina, sa faca car pooling. Amandoi lucrau la UPS, da? Carnet de conducere profesionist, nu ai voie sa ai tichete, etc...

Cind era saptamana sotului meu, nu erau opriti NICIODATA. Cind era saptamana colegului, era opriti MINIM o data pe saptamana. Fara sa incalce reguli de circulatie, fara viteza, fara fite in trafic,da? Pentru ca nu isi permit sa isi piarda carnetul de conducere.

 

Asta e doar un exemplu cit se poate de minor...dar ma intreb, cineva supus la asa ceva ZILNIC, cum se simte in societate?

 

Si inca o data: nu conflati jafurile cu protestele. Criminali opportunisti exista peste tot, nu mai zic de agitatori si de psihologia maselor. 

 

Iar demonstratiile de forta sint doar din partea politiei. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Intr-un fel e trist - toti am crescut cu ideea ca America e mama democratiei si acum sa aflam ca e rasism ... pare incredibil. Sunt convinsa ca exista. Dar sa nu uitam ca exista si oameni politici de culoare de succes, actori, sportivi, cantareti. Chiar presedintele anterior a fost de culoare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un fel e trist - toti am crescut cu ideea ca America e mama democratiei si acum sa aflam ca e rasism ... pare incredibil. Sunt convinsa ca exista. Dar sa nu uitam ca exista si oameni politici de culoare de succes, actori, sportivi, cantareti. Chiar presedintele anterior a fost de culoare

 

Asta nu dovedeste cu absolut NIMIC ca nu exista rasism.

Zau asa...

 

Este un indiciu ca EXISTA de fapt...atunci cind justifici ca daca unul ajunge, restul au aceleasi oportunititati.

 

Exast sintagma: "cunosc si eu un tigan cinstit". 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce trebuie sa faca politia cand se ajunge ca strazi intregi de magazine sunt sparte. CUm ar trebui sa intervina?

Realitatea este ca politia NU a intervenit. Politia nu a oprit pe nimeni, nu au avut cordoane de ordine sa protejeze cladirile, afacerile. 

 

 

Deja ma repet...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...