Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

dana,

 

daca nu ai trăit pe piele ta, nu înseamnă ca nu exista . meu nu sunt neagră , sunt surda . trebe sa ma crezi pe cuvânt ca mult mai marginalizata am fost in sistemul românesc comparativ cu cel german .

 

edit : cu țiganii : au și ei povestea lor. Eu Sm o prietena Țiganca . Ne- am împrietenit când a avut grija de mama mea. A fost cea mai buna și organizata persoana din câte am cunoscut 

am un respect deosebit pt ea, și, am avut ocazia de câteva ori sa observ cum era marginalizata . 

 

 

Perfect de acord cu tine.

N-am trait pe pielea mea nimic din toate astea, nu cunosc personal nici un negru, nici un gay etc si am crescut cu prejudecati de care incerc sa ma dezvat.

Dar... sunt unele lucruri care mi se par mult exagerate de ambele parti. 

Si, are dreptate J, asta este un subiect care abordat corect putea fi foarte valoros. Puteam invata multe. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dana, 

stai liniștita ca al meu copil îmi spune ca sunt rasista vis a vis de turci .

cu toate ca îți spun drept eu încerc sa ma cenzurez se pare ca îmi scapă . Am niște vecini turci. El e născut aici, ea venită de copil cu părinții , vorbesc prost germana. 
sunt niște vecini de excepție . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu stiu ce sa spun... imi doresc sa traim intr-o lume dreapta pentru toti. Insa ma gandesc ca de multe ori ipocrizia distruge intentiile bune.

 

Pina la urma tine și de elementarul bun simt...cind un întreg segment de populație spune ca e discriminat, marginalizat, exploatat, etc. de ce insistam sa le spunem ca exagerează? Ca nu e adevarat pentru ca noua nu ni se întâmpla? Și asta in timp ce continuam acealesinpractici de sute de ani și avem pretenția sa nu se enerveze niciodată, ba chiar sa fie și recunoscători. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cenzurează nimeni “Pe Aripile Vântului”... nu taie nici o secvența, nu șterg nimic ci doar ii pune o prefața. 

 

Prefața care totuși pare ca trebuie pentru ca majoritatea nu au context la ce a fost cu adevarat. 

 

 

Pai si asta nu-i valabil ptr majoritatea filmelor ?

Nu scrie acolo undeva la sfarsit ca e o fictiune sau ca sunt inspirate din fapte reale sau ca nu au legatura cu realitatea etc ? 

edit. sunt curioasa ce prefata ii pune la Povestea slujitoarei ?! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai si asta nu-i valabil ptr majoritatea filmelor ? Nu scrie acolo undeva la sfarsit ca e o fictiune sau ca sunt inspirate din fapte reale sau ca nu au legatura cu realitatea etc ?

 

Sa inventezi acțiunea e una...însă nu acțiunea este supărătoare ci atitudinea fata de instituția sclaviei. Nu contesta nimeni aventurile lui Scarlet ci cum este surprinsă  dinamica caracterelor referitor la sclavie, la războiul civil. Și cum rezonează aceasta atitudine cu persoanele care au fost, au avut străbunici sclavi. Pentru dreptul nostru de a suspina romantic, a existat o întreaga clasa de oameni ca proprietate. 
 

Iar despre statuia lui Columb, pentru albi e un erou, pentru populația indigena și de culoare este însă un monstru. Istoria albă îl prezintă intr-o lumina de explorator, aventurier, negustor pe cind realitatea este complet alta. Cred ca toată lumea acum poate cauta dacă are intenția de a vedea și alt unghi însă de cele mai multe ori, nimeni nu mișcă pe teu ca e comod, cald și bine la umbra prejudecăților. E normal sa fie așa...așa sintem construiți (implicit bias) dar totuși trăim intr-o lume mai complexa de acum 100 de ani și putem realiza mai mult. Dacă vrem. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa inventezi acțiunea e una...însă nu acțiunea este supărătoare ci atitudinea fata de instituția sclaviei. Nu contesta nimeni aventurile lui Scarlet ci cum este surprinsă  dinamica caracterelor referitor la sclavie, la războiul civil. Și cum rezonează aceasta atitudine cu persoanele care au fost, au avut străbunici sclavi. Pentru dreptul nostru de a suspina romantic, a existat o întreaga clasa de oameni ca proprietate. 

 

Iar despre statuia lui Columb, pentru albi e un erou, pentru populația indigena și de culoare este însă un monstru. Istoria albă îl prezintă intr-o lumina de explorator, aventurier, negustor pe cind realitatea este complet alta. Cred ca toată lumea acum poate cauta dacă are intenția de a vedea și alt unghi însă de cele mai multe ori, nimeni nu mișcă pe teu ca e comod, cald și bine la umbra prejudecăților. E normal sa fie așa...așa sintem construiți (implicit bias) dar totuși trăim intr-o lume mai complexa de acum 100 de ani și putem realiza mai mult. Dacă vrem. 

Interesant punct de vedere.

Pe de alta parte filmul apartine unei arte dramatice. In sine ramane o capodopera umana cinematografica.

E o intrebare pentru mine, care se naste.

Ce capacitata si cati au aceasta capacitate de a trasa o linie clara intre un adevar istoric si arta dramatica?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...