Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am văzut ”Aferim!” și nu-l pot compara cu ”Pe aripile vântului”. ”Aferim!„ ne pune pe ecran o pagină de istorie pe care mulți nu o știm. Nu este doar despre sclavia țiganilor, ci arată și alte lucruri ale societății de atunci (rolul femeii în societate, educația, autoritatea etc.). Rolul filmului, așa cum îmi amintesc că spunea regizorul, este să ne facă să identificăm mentalitățile și prejudecățile cu care ne luptăm azi. Din punctul meu de vedere filmul încearcă să repare, nu să încadreze în stereotipuri.

 

Nu știu cum a receptat comunitatea romă filmul Aferim!, o să încerc să caut.

 

Nu incercam sa fac o comparatie intre filme ci la reactia fata de o institutie cu care romanii ar trebui sa fie mai familiari decit istoria negrolor in SUA. 

 

Eu l-am vazut in comunitatea romaneasca din NY si prima reactie a fost ca e exagerat si nu se vede rostul la asa ceva. Ca e o prostie, ca le da apa la moara tiganilor. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Înțeleg că problema cu „Pe aripile vântului” este că prezintă viața negrilor sclavi într-o perspectivă idilică. Ei sunt cumva înfățișați ca niște copii de care stăpânii aveau grijă, chiar și în plan spiritual și aceste aspecte sunt cuprinse în educația pe care o primeau copiii stăpânilor de sclavi. În plus, războiul ce a dus la eliberarea negrilor este prezentat ca nedrept. Pe de altă parte, sunt și lucruri reale acolo. Faptul că „grija” pentru negri s-a limitat practic la eliberarea lor după care au fost lăsați să se descurce într-o societate în care nu știau să trăiască, nu aveau educație, majoritatea erau analfabeți și practic exploatarea lor a continuat, dar sub o altă formă.
Romanul, dar mai ales filmul, creează într-adevăr o imagine destul de superficială a vieții negrilor în sclavie. Ceea ce ar fi destul de grav, dacă romanul ar avea tematică istorică. Dar el este mai ales despre construirea unui personaj.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stai ca asta nu e corect, scrie in articol ca a fost in sala, dar la alta masa. si ca Selznick a obtinut asta ca o favoare, ca nu ar fi avut voie in hotel (hotelul avea o politica foarte strica de interzicere a persoanelor de culoare).

Da, hotelul unde a avut loc decernarea nu accepta negrii...si aparitia ei a fost o favoare facuta cu greu unui director de studio cu mare greutate. A stat in fundul salii. Fara sa aiba voie sa mearga la baie. Da, asta e segrgarea...dar asta este istoricul pe care vrem sa il stegem de fapt cu buretele. "get over it"!

 

Mie mi se pare cumva ciudat sa ne agatam ca uite, i-a dat un Oscar...ce mai vrea?? cind conditiile era cum erau. Iar faptul ca era NORMAL sa fi participat ca persoana cu drepturi egale e trecut cumva cu vederea. Nu de tine, Rox...vorbesc in general. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred in continuare ca se exagereaza. 

Si noi am trait in comunism, si noi am avut strabunici iobagi, pot numi bunici ca prima generatie incaltata, actele buncilor mei sunt toate in ungureste (cu numele traduse) etc. 

 

dar nu am avut segrerare pana in 1960. lucrurile s-au schimbat extrem de recent

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...