Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu cred ca toata lumea are dreptate pana la un punct.

Da, am inteles ca au suferit o grămadă de nedreptăți, dar hai sa reparam  acum ce se poate. De ce sa distrugem tot ?

Suntem categorisiti pe varsta, gen, sex, culoarea pielii ( da, nu putem nega culoarea pielii) , religie, provemienta, nationalitate, apartenenta politica, statut marital, nr copii, etc, dar totul trebuie sa ramana la o valoare statistica.

S-a ajuns la un prag si cascatul de trump avea datoria sa rezolve situația si sa liniștească spiritele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In California la nu stiu ce scoli publice, se puteau consulta liste cu numarul de copii pe etnie, gen 30 mexicani, 20 nergi, 30 latino, 50 albi...

In ziarele locale la vanzari cumparari inchirieri case la sfarsitul anuntului erau niste litere-prescurtari care insemna ca in vecinatate stau mexicani - in general stau multi intr-o casa si sunt galagiosi si atunci scad peturile la casele din zona. Asta a fost explicatia pe care am primit-o..

Viviana 

 

ref la imobiliare nu știu la ce litere te referi (as fi curioasa sa văd astfel de anunțuri) dar e ilegal sa se comenteze zona. 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sintem o singura rasa...avem culoarea pielii diferita dar sintem aceeasi rasa. Asta este un lucru care il uitam mereu. 

 

O statuie nu este un adevar istoric.

 

O statuie este o reprezentare simbolica al unui ideal.

 

In Africa de Sud (cam singura tara care a experimentat cu segregarea in istoria moderna) a fost miscarea Rhodes Must Fall. E o evolutie.

 

Nu se mai cheama Rhodesia, se cheama Zimbabwe. Pentru bastinasi, Rhodes a representat partea urata, cruda, nedreapta a colonialismului. De ce trebuie sa suprimam realitatea istorica si sa negam, sa minimalizam, sa musamalizam in continuare adevarul vazut prin prisma celor care au suferit sclavie si segregare si care inca sufera de pe urma unui sistem care nu a fost creat cu bunastarea si siguranta lor pe aceeasi treapta cu restul? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sintem o singura rasa...avem culoarea pielii diferita dar sintem aceeasi rasa. Asta este un lucru care il uitam mereu. 

 

O statuie nu este un adevar istoric.

 

O statuie este o reprezentare simbolica al unui ideal.

 

In Africa de Sud (cam singura tara care a experimentat cu segregarea in istoria moderna) a fost miscarea Rhodes Must Fall. E o evolutie.

 

Nu se mai cheama Rhodesia, se cheama Zimbabwe. Pentru bastinasi, Rhodes a representat partea urata, cruda, nedreapta a colonialismului. De ce trebuie sa suprimam realitatea istorica si sa negam, sa minimalizam, sa musamalizam in continuare adevarul vazut prin prisma celor care au suferit sclavie si segregare si care inca sufera de pe urma unui sistem care nu a fost creat cu bunastarea si siguranta lor pe aceeasi treapta cu restul? 

[asia]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uau... poza aia imi spune atat de multe....

Insusi faptul ca EXISTA un tabel in care se mentioneaza rasa victimei si a agresorului... pentru mine inseamna... ca e o problema de rasism... generalizata.... nici nu stiu cum sa ma exprim. De ce ar exista asa o categorisire daca nu ar conta...? Pentru mine sunt oameni contra oameni, infractori si victime, de ce s-ar apuca cineva sa-i imparta pe caprarii daca nu ar conta imparteala asta pentru altcineva? Exact ASTA e rasism.

 

Problema sistemului exista, mi-a dovedit-o tabelul ala.

 

statistica. nu neaparat rasism.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 si atata timp cat pentru mai multi conteaza ceva nu trebuie ignorat. 

Ce te face sa crezi ca pentru mai multi conteaza asta?  Tu chiar crezi ca lumea nu mai poate trai ca sunt nu stiu ce  statui prin oras?

Poate majoritatea celor care le darima habar nu au cine au fost acesti indivizi si ce au facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...