Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

Cu riscul de a-mi incasa rosii stricate, o sa-mi spun si eu parerea. Nu e neapara despre cazul lui George Floyd, ci in general, despre minunata America...

Mie mi se pare ca Statele Unite au degenerat in ultimele cateva zeci de ani. Mi se pare ca au ajuns o natiune ... cumva spalata pe creier de niste idealuri bagate cu lopata in constiinta colectiva, dar care arareori se materializeaza in viata de zi cu zi a oamenilor de rand. Cred ca foarte putini mai au acces la faimosul "american dream" care a facut candva din Statele Unite ceva maret. Iar asta aduce cu sine mari frustrari. Cred ca e suficient un dement ajuns intr-o pozitie cheie ca sa destabilizeze echilibrul fragil pe care il mai are tara, iar ascensiunea unui clovn ca Trump in pozitia de presedinte mi-a confirmat cele mai negre banuieli. Pe George Floyd l-a ucis frica si ignoranta. Pentru ca era de doua ori mai mare decat oricare din politistii care l-au arestat, era de culoarea gresita si politistilor le-a fost frica de el. Au ignorat faptul ca era un om in mainile lor, ei au vazut doar potentialul pericol. Cred ca se leaga de multe, de la decaderea nivelului de trai pentru americanii de rand, confruntati cu cifre din ce in ce mai mari ale somajului cauzat de mutarea peste hotare a multor companii, de la egoismul celor bogati care nu concep ideea de asistenta sociala, de la libertatea de a te inarma ca in fata iminentei apocalipsei, de la media care, in cautare de senzational, reuseste sa transmita numai stiri catastrofice care intaresc ideea de pericol, de la Trump care este un nepriceput si care nu face decat sa transmita idei confuze si care se contrazice de la o zi la alta.... Cred ca toate astea au dus la anularea oricarei notiuni de "bine colectiv", nemaicontand decat binele si libertatea individuala. Ca sa rezum, cred ca americanii au ajuns o natiune de "salbatici civilizati"... Acum puteti sa dati drumul la rosii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

.... Cred ca toate astea au dus la anularea oricarei notiuni de "bine colectiv", nemaicontand decat binele si libertatea individuala. Ca sa rezum, cred ca americanii au ajuns o natiune de "salbatici civilizati"... Acum puteti sa dati drumul la rosii...

USA a fost si a ramas prin excelenta un stat in care se pune pret doar pe individ. Ideea de natiune este rostita in momente cheie, gen razboi, cataclisme, vot politic samd.

Prinde? 

Da.

De ce?

Pentru ca este o aglomerare de indivizi tampiti, inculti, care au fost mentinuti de cei putini si "destepti" intr-o dependenta continua si accentuata tocmai pentru ca in acest mod pot fi controlati.

Cat despre natiune de salbatici .... e la fel de simplu .... wild willd west a aparut quess where?  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscul de a-mi incasa rosii stricate, o sa-mi spun si eu parerea. Nu e neapara despre cazul lui George Floyd, ci in general, despre minunata America...

Mie mi se pare ca Statele Unite au degenerat in ultimele cateva zeci de ani. Mi se pare ca au ajuns o natiune ... cumva spalata pe creier de niste idealuri bagate cu lopata in constiinta colectiva, dar care arareori se materializeaza in viata de zi cu zi a oamenilor de rand. Cred ca foarte putini mai au acces la faimosul "american dream" care a facut candva din Statele Unite ceva maret. Iar asta aduce cu sine mari frustrari. Cred ca e suficient un dement ajuns intr-o pozitie cheie ca sa destabilizeze echilibrul fragil pe care il mai are tara, iar ascensiunea unui clovn ca Trump in pozitia de presedinte mi-a confirmat cele mai negre banuieli. Pe George Floyd l-a ucis frica si ignoranta. Pentru ca era de doua ori mai mare decat oricare din politistii care l-au arestat, era de culoarea gresita si politistilor le-a fost frica de el. Au ignorat faptul ca era un om in mainile lor, ei au vazut doar potentialul pericol. Cred ca se leaga de multe, de la decaderea nivelului de trai pentru americanii de rand, confruntati cu cifre din ce in ce mai mari ale somajului cauzat de mutarea peste hotare a multor companii, de la egoismul celor bogati care nu concep ideea de asistenta sociala, de la libertatea de a te inarma ca in fata iminentei apocalipsei, de la media care, in cautare de senzational, reuseste sa transmita numai stiri catastrofice care intaresc ideea de pericol, de la Trump care este un nepriceput si care nu face decat sa transmita idei confuze si care se contrazice de la o zi la alta.... Cred ca toate astea au dus la anularea oricarei notiuni de "bine colectiv", nemaicontand decat binele si libertatea individuala. Ca sa rezum, cred ca americanii au ajuns o natiune de "salbatici civilizati"... Acum puteti sa dati drumul la rosii...

Nu ma lasa sa citez ce vreau!!!

 

Am zis ca nu intervin la subiectul asta, ca imediat sar pietre daca ai o alta pozitie(chiar daca nu e alta de fapt).

 

Black...intentionat se uita ca politistii aia sunt antrenati exact pentru asa ceva, sa uite ca sunt oameni in miinile lor, cei ce nu se supun ordinelor date de ei-politistii, sunt un potential pericol si ei exact pentru asta sunt antrenati.

 

Stau si ma intreb -sigur ca nu voi afla rapsunsul niciodata pentru ca nu voi fi niciodata in sitatia asta, insa cit de periculos trebuie sa fii ca individ, sa necesiti o asemenea manifestare de forte , ca sa fii arestat?

 

Nu, nu stin partea politistilor cum multi vor interpreta, insa sunt multe intrebari la care trebuie sa vrei sa cauti rapsuns, nu doar cauze, motive!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscul de a-mi incasa rosii stricate, o sa-mi spun si eu parerea. Nu e neapara despre cazul lui George Floyd, ci in general, despre minunata America...

Mie mi se pare ca Statele Unite au degenerat in ultimele cateva zeci de ani. Mi se pare ca au ajuns o natiune ... cumva spalata pe creier de niste idealuri bagate cu lopata in constiinta colectiva, dar care arareori se materializeaza in viata de zi cu zi a oamenilor de rand. Cred ca foarte putini mai au acces la faimosul "american dream" care a facut candva din Statele Unite ceva maret. Iar asta aduce cu sine mari frustrari. Cred ca e suficient un dement ajuns intr-o pozitie cheie ca sa destabilizeze echilibrul fragil pe care il mai are tara, iar ascensiunea unui clovn ca Trump in pozitia de presedinte mi-a confirmat cele mai negre banuieli. Pe George Floyd l-a ucis frica si ignoranta. Pentru ca era de doua ori mai mare decat oricare din politistii care l-au arestat, era de culoarea gresita si politistilor le-a fost frica de el. Au ignorat faptul ca era un om in mainile lor, ei au vazut doar potentialul pericol. Cred ca se leaga de multe, de la decaderea nivelului de trai pentru americanii de rand, confruntati cu cifre din ce in ce mai mari ale somajului cauzat de mutarea peste hotare a multor companii, de la egoismul celor bogati care nu concep ideea de asistenta sociala, de la libertatea de a te inarma ca in fata iminentei apocalipsei, de la media care, in cautare de senzational, reuseste sa transmita numai stiri catastrofice care intaresc ideea de pericol, de la Trump care este un nepriceput si care nu face decat sa transmita idei confuze si care se contrazice de la o zi la alta.... Cred ca toate astea au dus la anularea oricarei notiuni de "bine colectiv", nemaicontand decat binele si libertatea individuala. Ca sa rezum, cred ca americanii au ajuns o natiune de "salbatici civilizati"... Acum puteti sa dati drumul la rosii...

visul american s-a pierdut demult, de cand au inceput partidele de dreapta si de stanga sa arate ca fiecare are un alt vis! adica de cand au inceput interesele personale, din fecirice inca mai exista oameni care o tin in balanta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar presa, televiuiunea, speculeaza ca de fiecare data...cind  e un subiect inflamator, hop si ei cu mesaje trunchiate, imagini speculativ aranjate, taiate...

 

Cind s-a facut ultima oara tam-tam cind a decedat un infractor ce nu e de culoare, sa nu-mi spuneti ca cu astia se poarta cu manusi politistii!!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

USA a fost si a ramas prin excelenta un stat in care se pune pret doar pe individ. Ideea de natiune este rostita in momente cheie, gen razboi, cataclisme, vot politic samd.

Prinde? 

Da.

De ce?

Pentru ca este o aglomerare de indivizi tampiti, inculti, care au fost mentinuti de cei putini si "destepti" intr-o dependenta continua si accentuata tocmai pentru ca in acest mod pot fi controlati.

Cat despre natiune de salbatici .... e la fel de simplu .... wild willd west a aparut quess where?  [:)]

sunt sigura ca stii ca in america existau deja niste salbatici cand i-a descoperit columb, se numesc indieni americani, adica nativi americani.  nu stiu la cine vrei sa te referi acum!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

USA a fost si a ramas prin excelenta un stat in care se pune pret doar pe individ. Ideea de natiune este rostita in momente cheie, gen razboi, cataclisme, vot politic samd.

Prinde? 

Da.

De ce?

Pentru ca este o aglomerare de indivizi tampiti, inculti, care au fost mentinuti de cei putini si "destepti" intr-o dependenta continua si accentuata tocmai pentru ca in acest mod pot fi controlati.

Cat despre natiune de salbatici .... e la fel de simplu .... wild willd west a aparut quess where?  [:)]

eu facand parte din aceasta aglomerare de indivizi , pot sa te intreb cum ai ajuns la aceasta concluzie, tu nefacand parte din ea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...