Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

problemeke majore apar când persoanele oprite escaladează situația .

 

dau exemplu personal pt ca mi se pare oarecum aplicabil in cazul de fata.

 

A2a oară când soțul a fost oprit de polițist și primit amenda pt viteza  a fost fără vina soțului.

 

Culmea a fost ca tocmai ieșea de la tribunal unde plătise amenda de circulație , de câteva sute, pt ca din neatenție intrase pe o strada cu program...ceva f minor... dar vinovat.

 

Cum a ieșit de la tribunal pe strada principala și a făcut stânga culmea, ca e oprit iar de polițist ca a avut viteza.

Era imposibil sa aibă viteza , nu conducea nu știu ce mașina puternica sa aibă viteza de la stop in careva secunde.

 

avea toate motivele sa se ia in gura cu polițaiul , era desigur nervos ca tocmai plătise amenda pt mai nimic, creștere Insurance, pierduse timp la tribunal , oprit degeaba și pe nedrept... DAR... cu toate astea s a comportat civilizat și a rămas sa rezolve situația confirm legii , la tribunal... nu in mijlocul străzii.

Am văzut poate fiecare din noi cazuri in câte persoanele oprite se ia in gura cu polițiștii, ii înjură, fac gesturi ... și normal ca agravează situația .

 

Ce vreau sa spun e ca , depinde de fiecare din noi in ce situații ne punem, si ce comportament alegem sa avem in situații critice. 
Eu cred ca de fiecare data când alegem sa respectam persoanele cu autoritate și sa ne păstram calmul e in favoarea noastră. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

daniela nu ai înțeles, ar fi fost absurd ca soțul meu sa ii ceara polițaiului actele menționate de tine, încât s arfi implicat ca ar fi fost băut. 

un om normal oprit de poliție, începe sa ceara tot el nu știu ce acte polițistului? Unde și întîlnit tu asta???? Eu așa ceva nu am auzit ever. 

 

Daniela, Michelle are dreptate. Nu exista o lege federala (si nici legi locale) care sa oblige politia sa se identifice. Nu exista consecinta la refuzul (chiar si indreptatit de lege) al politiei sa se identifice. 

 

Alt aspect de luat in considerare cind vorbim despre reforma.

 

Broadly speaking, law enforcement officers do not have a legal duty to disclose either their identities or their agencies of affiliation, even if asked directly. Certain municipalities require police officers to identify themselves if asked, but there is currently no federal statute requiring officer disclosure of such information. Generally, federal law enforcement conduct is guided by the internal regulations of the particular law enforcement agency for whom the officers work—or, when federal officials are not involved, the regulations of local police departments.

 

https://www.lawfareblog.com/can-law-enforcement-officers-refuse-identify-themselves

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, multumesc pentru vigilenta :) :) 

 

Ultimul exemplu il aveam in minte cu amicul sotului privitor la opririle in trafic. Acolo m-am oprit ca despre asta a adus in discutie Carolyne. Mea culpa ca nu am dat filmul inapoi mai mult. 

 

Sper sa acordati aceeasi vigilenta si atentie la detalii si la restul mesajelor. 

 

PS - fara comentarii la restul subiectului, sa inteleg? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer antmil, când cineva îți arată negru pe alb ca într-un mesaj spui “am persoane de culoare in familie “ iar in alt mesaj spui “ eu NU am persoane de culoare in familie”  nu prea mai este nimic de comentat...

 

Tot ce-ai făcut a fost sa ii mulțumești Letiției pt vigilenta . Dacă un alt forumist care ar avea păreri diferite fata de tine ar posta așa ceva cred ca ar vui forumul . L-ai face cu ou și cu otet . 
 

Cum tot timpul se bate moneda pe documentare, dovezi, Adeverințe etc , poftim dovada...

Cum sa cred eu tot ce spui și dai exemplu? Sa spui ca ai persoane de culoare in familie nu este “vaaai aseară am mâncat ciorba de perișoare și 3 mesaje mai târziu, pardon era de fasole”

Cand postam public ne construim imaginea puțin câte puțin, iar astea sunt declarații serioase - zic eu- și sunt imaginea noastră - chiar dacă numai online.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer antmil, când cineva îți arată negru pe alb ca într-un mesaj spui “am persoane de culoare in familie “ iar in alt mesaj spui “ eu NU am persoane de culoare in familie”  nu prea mai este nimic de comentat...

 

Tot ce-ai făcut a fost sa ii mulțumești Letiției pt vigilenta . Dacă un alt forumist care ar avea păreri diferite fata de tine ar posta așa ceva cred ca ar vui forumul . L-ai face cu ou și cu otet . 

 

Cum tot timpul se bate moneda pe documentare, dovezi, Adeverințe etc , poftim dovada...

Cum sa cred eu tot ce spui și dai exemplu? Sa spui ca ai persoane de culoare in familie nu este “vaaai aseară am mâncat ciorba de perișoare și 3 mesaje mai târziu, pardon era de fasole”

Cand postam public ne construim imaginea puțin câte puțin, iar astea sunt declarații serioase - zic eu- și sunt imaginea noastră - chiar dacă numai online.

 

Asta e tot?

 

Nu am spus "nu am"....am scris ca nu am SPUS ca am si eram in contextul opririlor in trafic si amicul sotului. 

 

Daca asta e un mare "smoking gun", marele moment "gotcha", e nefondat si lipsit de orice fel de temei. 

 

PS - ma intereseaza foarte putin imaginea online, dar fiecare cu triumful lui.  [:)]  [:)]  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...