Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

  • Administrators

Da, intr-adevar, se ajunge intr-o situatie in care nu mai este despre lupta pentru egalitate rasiala ci pentru lupta de clasa.

 

Pana la urma, cauza care alimenteaza inechitatile rasiale este capitalismul salbatic, prost gandit. 

De aici si acest curent neo-comunist violent care a acaparat aceste demonstratii (si au adus mai mult prejudicii)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, intr-adevar, se ajunge intr-o situatie in care nu mai este despre lupta pentru egalitate rasiala ci pentru lupta de clasa.

 

Pana la urma, cauza care alimenteaza inechitatile rasiale este capitalismul salbatic, prost gandit. 

De aici si acest curent neo-comunist violent care a acaparat aceste demonstratii (si au adus mai mult prejudicii)

 

Ce inseamna "curent neo-comunist violent"?

 

Nu inteleg sa fiu sincera...Articolul pus de mine arata fix contrariul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare pentru cine locuieste in state.

 

am vazut acum o filmare pe facebook watch sau cum sa zic, in sectiunea video, cu doua femei albe, una era inarmata cu doua ciocane si distrugea masina cuiva, apoi pubelele, strigand "get the fuck out of this neighborhood", indemnand posesoarea masinii sa sune la Politie, iar cealalta s-a luat din senin de o adolescenta asiatica ce facea stretching pe niste scari, la modul "get the fuck out of this world, are you an idiot, who wears black in the california sun?", "ai ocupat de una singura toate scarile, nu-s doar pentru tine, de ce nu te duci la sala"

 

filmarea e datata 16 iunie, nu stiu daca e data la care a fost realizata sau data la care a fost incarcata.

 

dar... asa e situatia in america acum? poti sa iesi din casa sau pe strada si sa-ti vezi linistit de treaba ta si cineva sa se ia pur si simplu de tine, sa te agreseze, sa-ti distruga lucrurile, sa te injure pentru ce nationalitate ai, in ce fel esti imbracat?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unde e libertatea tuturor cetatenilor? La mitingul electoral din Tulsa, 6200 persoane prezente si 6 persoane din staff covid pozitiv.

Iaca un alt grup de oameni care isi face de cap fara  repercusiuni si supararea conducatorului de grup caruia  i se promisesera peste 110.000 persoane.

 

la protestele de strada de peste tot in America crezi ca nu au fost pozitivi si fara masti? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare pentru cine locuieste in state.

...

 

dar... asa e situatia in america acum? poti sa iesi din casa sau pe strada si sa-ti vezi linistit de treaba ta si cineva sa se ia pur si simplu de tine, sa te agreseze, sa-ti distruga lucrurile, sa te injure pentru ce nationalitate ai, in ce fel esti imbracat?

 

astea sunt exagerari...situatii extreme...in general puse de personae sa inflameze situatia.

America e mare si f diversa si e absurd cand vezi un filmuet cu 2 personae pe FB ca asa e peste tot si toata lumea se comporta asa .

 

personal nu stiu cum e in marile orase, sau cum e in zona seattle in mijlocul protestelor…decit din ce vad la tv (desigur depinde de posture...ce imagini , si cum sunt prezentate stirile) si din ce vb cu alte persoane.

 

in zona mea am avut cateva magazine vandalizate(nu stiu daca au fost prinsi), la alte magazine proprietarii au pus placaje de protective.

garda nationala a fost in centru o saptamana, freeway-uri inchise dupa anumita ora.

protestele au fost pasnice 

mai auzim noaptea elicoptere, pocnituri de artificii...dar din ce in ce mai rar 

nu am auzit ca nimeni sa fie hartuit, lumea se respecta indifferent de culoare, nationalitate, apartenenta politica etc…

in zona mea politia e foarte respectata, legea si ordinea aplicata, oamenii traiesc pasnic si isi exprima parerile contradictorii cu respect.

 

dar asa cum am spus, in zonele "hot", orasele mari e alta situatie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, intr-adevar, se ajunge intr-o situatie in care nu mai este despre lupta pentru egalitate rasiala ci pentru lupta de clasa.

 

Pana la urma, cauza care alimenteaza inechitatile rasiale este capitalismul salbatic, prost gandit. 

De aici si acest curent neo-comunist violent care a acaparat aceste demonstratii (si au adus mai mult prejudicii)

 

inteleg ce vrei sa spui si e un strop de adevar ca, capitalismul a ajuns prea extrem si diferenta intre clasele sociala e f adinca.

 

dar in situatia actuala, se spune ca sunt alte jocuri la mijloc.

numai cineva care traieste aici si a avut timp sa analizeze cum stau lucrurile in ultimii ani pot sa aiba un pic de idee, ca lucrurile nu stau asa cum par la prima vedere.

 

rasismul,politia, inegalitatea, statuile...sunt doar asa de suprafata si sa creeze un dezechilibru...iar lumea e manipulata in masa de presa, de politicieni...si alte persoane influente care nu le stim si nu stim exact ce planuri au.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceasi explicatie a dat-o si un psiholog...nesiguranta in legatura cu ziua de miine!!!

 

Eu nu-s de acord cu explicatia asta, adica daca-s nesigura de ce-mi aduce viitorul, distrug prezentul sau cum?

 

Cred ca ne ascundem prea usor in spatele psihologilor si d emulte ori se ia de baza si usor ce ne explica ei.

 

Nu exista justifcare pentru dezastrul facut, nu exista justificare pentru dezordine , nue xista justificare pentru pagube.

 

Anda, si eu si multa lume crede la fel ca tine.

 

Asta cu psihologii si pandemia, ca virusul a scos lumea saraca in strada e un aspect (nu spun ca nu e important)...dar e doar o piesa dintr-un intreg puzzle.

 

aceste miscari (rasism, saracie, inegalitate…) care se intimpla acum si care produc astfel de dezbinare , distrugere nu fac sens si sunt sigura ca au alt scop.

 

Ce se intimpla aici e mult mai complex.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nesiguranta viitorului asigura distrugerea prezentului - da, din cauza nivelului crescut de stres, omul reactioneaza impulsiv, vent out, cum se spune in engleza. nu mai ia decizii rationale, din contra, cauta vinovati si pe cine sa isi verse angoasa.

 

30-31 mai: https://www.nbcphiladelphia.com/news/local/hundreds-gather-at-philly-city-hall-for-george-floyd-demonstration/2413220/ (cu video)

 

2 iunie: https://www.startribune.com/minneapolis-longfellow-neighborhood-almost-food-desert-after-riots/570928442/

 

3 iunie: https://www.wsj.com/articles/looting-is-second-blow-for-reeling-businesses-especially-in-minority-neighborhoods-11591214595

 

7 iunie: https://www.ibj.com/articles/businesses-hurt-first-by-virus-then-looting-now-sweating-insurance

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aceste miscari (rasism, saracie, inegalitate…) care se intimpla acum si care produc astfel de dezbinare , distrugere nu fac sens si sunt sigura ca au alt scop.

 

Ce se intimpla aici e mult mai complex.

 

saracia si inegalitatea nu fac sens in ce sens?

ca mie nu mi-e invizibila legatura dintre saracie+inegalitate si distrugere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...