Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 3 weeks later...

Iar asta e o explicatie la darimarea statuilor, o scuza sau cum trebuie interpretat?

 

Asta a fost conjunctura la momentul respectiv, il facem acum pe Columb vinovat de probeleme rasiale ale Americii?

 

Parca citisem cindva de niste familii, urmase a lui Columb, oare cum s-or simti cind vad statuile decapitate?

 

Scuze ca raspunsul vine tardiv, nu am mai intrat de mult pe forum. Cand am aflat ca se cere daramarea statuiilor lui Columb am vrut sa stiu de ce asa ca am cautat mai multe informatii despre acesta.

 

Nu e vorba de o vina indirecta. Columb, in rolul sau de guvernator si vicerege al Indiilor, a adus in colonii encomienda, un sistem similar iobagiei. Ba mai mult, a capturat si a trimis ca sclavi in Spania circa vreo 5000 de bastinasi. De asemenea, in timpul guvernarii sale a inceput decimarea populatiei bastinase Arawak. Nici cu colonizatorii spanioli nu s-a purtat prea bine, aplicand pedepse disproportionate. Cu siguranta nu pare demn de pus pe soclu, sau prezentat ca un erou. A fost un om al vremii sale care a facut, din greseala, o descoperire remarcabila, manat de dorinta de a se imbogati. Toate aceste informatii le-am gasit pe Wikipedia.

 

Nu vad de ce s-ar simti lezati urmasii lui, asta daca sunt sinceri cu ei insasi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...