Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

#NuPotSaRespir


Recommended Posts

America este un stat unde cand aplici la un grant sau in hartiile oficiale esti intrebat care iti este culoarea pielii. Pt mine este halucinant.

Daca tatal este negru chiar daca copilul esre alb, in acte va fi consederat negru.

 

Rasismul face parte din viata americanilor si este alimentat regulat sa nu cumva sa se stinga.

te contrazic, exista o lege  ca fiecare companie sa aiba cel putin 20 la suta persoane de culoare. si la scoala la fel, deci e un fel de integrare a lor , de aceea exista acele casute pe care tu le consideri halucinante.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 662
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

USA a fost si a ramas prin excelenta un stat in care se pune pret doar pe individ. Ideea de natiune este rostita in momente cheie, gen razboi, cataclisme, vot politic samd.

Prinde? 

Da.

De ce?

Pentru ca este o aglomerare de indivizi tampiti, inculti, care au fost mentinuti de cei putini si "destepti" intr-o dependenta continua si accentuata tocmai pentru ca in acest mod pot fi controlati.

Cat despre natiune de salbatici .... e la fel de simplu .... wild willd west a aparut quess where?  [:)]

 

 

Stii ceva Marius, mesajul tau e sub orice critica, pentru tine poate e o tara de indivizi tampiti si inculti, dar pt mine e tara si comunitatea mea, este tara care m-a primit si m-a ajutat.

lumea care o numesti tu de timpiti, sunt personae care ma sustin, imi arata un zambet si bunavointa pe fiecare zi.

 

de la tara asta de tampiti si cum mai vrei tu sa-i numesti…. Romania si tot globul asta a avut intotdeauna ajutor. Poate daca nu era America tu nu mai vorbeai si scriai romaneste acum...si multa din technologia care tu o folosesti ti-a venit tot de la prostii de aici.

 

Da ca in  fiecare comunitate mai sunt si uscaciuni...dar asta nu inseamna ca toata comunitatea e asa.

 

edit.

descrie si tara si comuniatea in care traiesti tu, nu numai America...de care nu ai habar...decit ce vezi in filme si stiri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

indifferent ca e om nevinovat de pe strada sau politist care isi face job ul...indifferent de culoare, religie, nationalitate...e groaznic ce se intimpla dar realitatea e ca se intimpla indifferent de legi ...doar ca acum cazul asta e mai mediatizat din alte motive.

 

 

Nu, nu e indiferent si exact la asta ma refeream cu pozitia de privilegiat.

Eu cred, de exemplu, ca o mama de copil negru isi educa altfel adolescentul decat o faci tu. Il invata cum sa se fereasca de politie mereu, sa fie in garda, sa isi pazeasca spatele.

 

Nu pune toti mortii la un loc pentru ca nu e acelasi lucru.

E ca atunci cand femeile se plang ca sunt violate si vine un barbat si spune "ei, da, dar si mie mi-a atins cineva fundul in autobuz, stiu cum e!" Sau cand a aparut miscarea de body-positivity din comunitatea de persoane cu kg in plus ca apoi sa fie preluata de toti. O idee buna in sine dar acum vedem iar corpuri perfecte si arcuite pe la TV si in reviste care ne spun ca ele se accepta "asa cum sunt".

 

Nu e indiferent, nu e acelasi lucru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de pericol reprezenta Floyd? Era neinarmat si deja incatusat! Ce " crima" comisese? Michelle ai folosit intr un mesaj termenul crima, care in Ro si Usa are intelesuri diferite. Mai bine zis ai tradus gresit. In engleza americana to commit a crime inseamna a comite o infractiune, asta poate fi a fura o ciocolata sau, ca in cazul lui, (era suspectat ca ar fi) a platit cu o bancnota de 20$ falsa.

Pentru asta a meritat sa fie sufocat pana a murit?

 

Ce relevanta are in context ca luase droguri, era bolnav de inima, fost coleg cu politistul si altele??? Absolut niciuna.

Nici o relevanta fata de modul de conduita a celor 4 politisti, cel criminal si ceilalti din jurul lui care nu au schitat nici un gest sa il opreasca. Ca nu a fost singur criminalul.

Ce fel de oameni sunt acceptati in politie, pe ce criterii? Sadism, dezumanizare, dezabuzare, lipsa completa de omenie, de empatie?

Nu inteleg sub nici un chip restrangerea fizica excesiva pana la tortura cand oricum.porti arma si poti la o adica sa l impusti in picior daca incearca sa fuga sau te ameninta in vreun fel.

Stiam ca principiul de baza in politie e apararea vietii, chiar si a infractorilor marunti, care nu pun viata nimanui in pericol.

 

Ceva e profund gresit in politia americana, nu doar in capetele celor din echipajul care l au executat pe Floyd.

 

da, nu mi-am adus aminte de cuvintul infractiune si din obisnuita am folosit crime.

amanuntele au o oarecare relevanta….politistii nu s-au dus peste el acasa si l-au omorit. 

cine face infractiuni treb sa ia in calcul si consecintele, iar in cazul de fatza a fost ceva fatal. nu merita asta dar si-a cam cautat-o.

 

se stie ca in anumite zone politistii sunt mai agresivi pt ca zilnic viata lor e in pericol si sunt intr-un razboi continu...

asta spunem noi care habar nu avem , vorbim de pe marigini ca putea sa il impuste in picior ori in mana...politistii sunt antrenati in anumite situatii (noi nu stim care )sa traga sa omoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu e indiferent si exact la asta ma refeream cu pozitia de privilegiat.

Eu cred, de exemplu, ca o mama de copil negru isi educa altfel adolescentul decat o faci tu. Il invata cum sa se fereasca de politie mereu, sa fie in garda, sa isi pazeasca spatele.

 

Nu pune toti mortii la un loc pentru ca nu e acelasi lucru.

E ca atunci cand femeile se plang ca sunt violate si vine un barbat si spune "ei, da, dar si mie mi-a atins cineva fundul in autobuz, stiu cum e!" Sau cand a aparut miscarea de body-positivity din comunitatea de persoane cu kg in plus ca apoi sa fie preluata de toti. O idee buna in sine dar acum vedem iar corpuri perfecte si arcuite pe la TV si in reviste care ne spun ca ele se accepta "asa cum sunt".

 

Nu e indiferent, nu e acelasi lucru.

 

rall scuza-ma dar esti f departe de adevar...si o mama de copil alb isi invata adolescentul sa nu faca prostii, sa nu se ia in gura cu un politest ca indifferent de culoarea pielii consecintele pot sa fie aceleasi...sa nu se duca in anumite zone, unde culoare pielii ori accentual care il are... ii pune viata in pericol…

 

cit despre privilegii , cine crezi ca e mai privilegiat, unul nascut, crescut aici...sau unul venit cu traista'n batz...fara nimic...care nu are pe absolut nimeni sa il ajute, care in primul an vorbeste prin semne...care nu stie absolut nimic despre societatea si tara in care se afla? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imaginea acelui politist cu piciorul pe gatul acelui om este ceva care ii va urmari pe multi in minte. Cum poti sa injosesti un om in acest fel? E un act incalificabil.

Si inteleg ca gestul face parte din rutina politistilor americani. Deci teoretic se poate intampla si unui om cu pielea alba sau galbena. Dar ma intreb cum e posibil asa ceva?

E normal ca lumea sa protesteze si sa ceara dreptate.

 

Dar nu pot intelege de ce se fura din magazine, se da foc la masini. Asta nu poate fi justificat de acea crima. PUNCT. 

nu face parte din rutina , e prima oara cand vad asa ceva .  dar e adevarat ca sunt pregatiti sa se adapteze "mediului" divers,  america pana la urma e tara tuturor culturilor, religiilor, ideilor , adica a tututor tampitilor cum spunea marius!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

America este un stat unde cand aplici la un grant sau in hartiile oficiale esti intrebat care iti este culoarea pielii. Pt mine este halucinant.

Daca tatal este negru chiar daca copilul esre alb, in acte va fi consederat negru.

 

Rasismul face parte din viata americanilor si este alimentat regulat sa nu cumva sa se stinga.

 

dar stii ca sunt persoane care inadins pun in aplicatii ca sunt African American ori native American ca sa obtina beneficii ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imaginea acelui politist cu piciorul pe gatul acelui om este ceva care ii va urmari pe multi in minte. Cum poti sa injosesti un om in acest fel? E un act incalificabil.

Si inteleg ca gestul face parte din rutina politistilor americani. 

 

si pt mine e pt prima data cand am vazut asa ceva...nu e rutina, in majoritatea statelor e banned dar habar nu aveam ca e legal in statul asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Stau si ma intreb -sigur ca nu voi afla rapsunsul niciodata pentru ca nu voi fi niciodata in sitatia asta, insa cit de periculos trebuie sa fii ca individ, sa necesiti o asemenea manifestare de forte , ca sa fii arestat?

 

 

de peste 20 de ani de cand sunt in tara asta nici macar un ticket de parking nu am luat. de ce? pt ca am urmat legea , nu ca sunt alba.

 

lumea obisnuita care merge la munca si isi vede treaba nu da cu bolovani in geamuri la magazine...nu umbla cu bani falsi, droguri etc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...