Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Asa mai glumeam si eu, enumerand partile pozitive ale mastii (ca altminteri, nici mie nu mi-e draga si abia astept sa ies din magazin)

- daca iti vine sa razi de ceva/cineva si nu vrei sa fii vazut - esti la adapostul mastii

- daca "injuri" pe cineva marunt, in barba, mormait - esti la adapostul mastii

- daca iti vine sa casti la vreo sedinta plictisitoare  [:-)))] - te salveaza masca

 

Pe aia cu mirosurile nu am pus-o, pentru ca mie nu-mi place cum miroase insasi masca... 

Intr-un magazin m-am sufocat aproape la propriu si-mi venea sa tusesc... mi-era cam teama sa tusesc in magazin, chiar si cu masca pusa, pentru a nu exista interpretari, si nu mai stiam cum sa caut mai repede iesirea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

coca,

in primul rând îți doresc sănătate.

Mulțumesc pt răspuns, e f interesant.

ce vrei sa spui prin selecție naturală , adică in funcție de imunitate? 

Si pe aici s a auzit ca virusul era f bine din Decembrie.Dar se mai spune ca nu e același fel de virus peste tot. Adică cel din New York ar fi diferit de cel din California . Oare e adevărat? Poate sa aibe dif strain 

Am auzit recent de testare in masa... interesant.

Selectia naturala nu prea e acelasi lucru cu imunitatea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa mai glumeam si eu, enumerand partile pozitive ale mastii (ca altminteri, nici mie nu mi-e draga si abia astept sa ies din magazin)

- daca iti vine sa razi de ceva/cineva si nu vrei sa fii vazut - esti la adapostul mastii

- daca "injuri" pe cineva marunt, in barba, mormait - esti la adapostul mastii

- daca iti vine sa casti la vreo sedinta plictisitoare  [:-)))] - te salveaza masca

 

Pe aia cu mirosurile nu am pus-o, pentru ca mie nu-mi place cum miroase insasi masca... 

Intr-un magazin m-am sufocat aproape la propriu si-mi venea sa tusesc... mi-era cam teama sa tusesc in magazin, chiar si cu masca pusa, pentru a nu exista interpretari, si nu mai stiam cum sa caut mai repede iesirea...

Pot sa mananc ceapa si usturoi la orice ora a zilei  fara a-mi fi teama ca ofensez pe cineva cand vorbesc. [:)]

 

Pe mine nu ma mai deranjeaza purtatul mastii. De multe ori si  uit ca o am.

Asa mi-am propus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E chestie de obisnuinta masca. Ce ar fi ca personalul medical intr-o operatie sa refuze pe motiv de disconfort personal purtatul mastii? Pai cred ca ne-am opari nitel ca pacient. 

argumentul cel mai "inteligent" e ca medicii-s platiti s-o poarte, de-aia o suporta [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

pe vremea cand chiar lucram in medicina nu se foloseau masti, cel putin nu in specializarile prin care m-am perindat la diverse stagii (ca  n-au implicat chirurgia). asa ca nu eram obisnuita cu ea.

 

cand a devenit obligatorie, am zis ca merg rapid in magazine cu listuta si ies cat pot de repede, o port cateva minute.

 

normal ca socoteala de acasa n-a fost la fel cu aia din targ [:)] primul drum l-am facut cu Masha la veterinar. deci: uber - masca (si cam traversez Bucurestiul ca sa ajung la vet), acolo, masca (cu asteptare inauntru 45 de minute, intr-o incapere in care eram doar eu si cu Yagmur, care venise sa-mi tina de urat, ca sta chiar vizavi, plus cat a durat administrarea  vaccinului si consultatia), inapoi tot uber, deci masca. asa ca am avut revelatia ca nu patesc nimic daca stau 2 ore cu ea.

 

nu mai vorbesc ca in tren am stat cam 6 ore cu masca, cu pauza de fumat in Brasov, unde sta trenul un sfert de ora.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar recunosc ca eu am o chestie - cand stiu ca ceva e obligatoriu, nu ma mai deranjeaza; am observat asta inclusiv la fumat - nu simt nevoia sa fumez daca stiu ca sunt undeva unde chiar nu se fumeaza.

 

cat despre mancat ceapa si usturoi, acum, cand am inceput sa ies, tre' sa ma concentrez un pic ce mananc inainte, ca in ultimele luni n-aveam nicio restrictie [:)] desi cred ca daca ceilalti simt aroma de ceapa sau de usturoi inseamna ca nu pastram distanta recomandata  [:-)))] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

argumentul cel mai "inteligent" e ca medicii-s platiti s-o poarte, de-aia o suporta [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

 

 

Orice doar nu cumva sa purtam de grija altuia pentru o secundita :) :) :) Si oricum, in State daca o dai pe "personal freedoms" nu se aplica faza cu platitul. La o adica, chirurgul se poate pune de-a curmezisul insa are mai mult minte decat sa gandeasca ca ar fi o idee buna sa stranute in incizia pacientului. Dar, na...pune-te cu logica epidemiilor!

 

Am mers o data pe saptamana la servici in ultimele saptamani si am stat frumos 5 ore (nu am avut zi plina) cu masca pe moaca ca inca nu avem despartitoare instalate la fiecare desk. Nu am murit. Dupa ce ne instaleaza despartitoare, avem voie fara masca strict la desk propriu, cum te ridici si iesi din "bula", pui masca pe fata. 

 

Ca FYI, la mine in companie sint 161 de cazuri active fata de 137 de saptamana trecuta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...