Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pe politicieni nu-i suspectez de inteligenta, da' ma socheaza ca unele cadre medicale nu inteleg ideea.

 

vara-mea lucreaza ca asistenta medicala - n-are importanta unde (nu in Bucuresti); o colega de-a ei, deci tot asistenta, si-a inmormantat socrul. nu stie nimeni exact ce-a fost acolo, se presupune ca multa lume (mai multa decat e permis) fara masca.

 

a luat virusul. a prezentat si simptome - no problem, a venit cu ele cu tot la serviciu, a mai lucrat vreo 2 zile pana s-a gandit careva s-o testeze si... surpriza. pozitiva, si la fel vreo 7 colegi (ca i-au testat pe toti; vara-mea e negativa). unul si-a imbolnavit si sotia, si cei doi copii sub 10 ani.

 

deci cadre medicale, da? oameni care lucreaza intr-un spital, unde nimeni n-a avut nicio apasare ca o persoana cu simptome de covid circula pe-acolo si continua sa lucreze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar de dimineata am citit articolul asta (luat de pe site de la John Hopkins). Imi explica cumva cum multi prefera capul (partial) in nisip. 

 

https://www.statnews.com/2020/06/25/as-covid-19-cases-peak-a-virus-once-again-takes-advantage-of-human-instinct/

 

But they have also learned that the virus takes advantage of human instinct. Its long course means that it is possible to believe that things aren’t going to get that bad — long after they are actually becoming catastrophic. And many experts fear — though they may not be able to say for certain — that the U.S. is nearing the point of catastrophe again.

[...]

 

Rivers said what frustrates her is the sense of resignation about the current state of affairs —  to “explain why it can’t be helped and that this is just the way that things are destined to unfold, when the fact is there’s a lot that we could do.” 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai vorbim noi de unul, altul ca poarta sau nu masca, daca imbecilii de politicieni care ne impun restrictii fac asa: https://m.ziare.com/stiri/iasi-sedinta-pnl-cu-peste-100-de-participanti-fara-masti-costel-alexe-e-greu-sa-ai-masca-la-40-de-grade-1616959

si cei pe care ni-i dorim sa inlocuiasca actualii procedeaza la fel (n-am vazut masca decat la Voiculescu la lansarea candidatilor pentru primarii de sector, si nici vorba de distanta), insa de ei nu s-a legat nimeni (nu, nu ma refer la tine, ci in general, asta ma deranjeaza la culme: o greseala care la "ailalti" e taxata cu zeci de "huoooo", la "ai nostri" nu se pune; pe principiul imunoglobinei care s-a "pus" la Dancila, dar nu s-a pus la Vlad Voiculescu, ca e mic si n-are studii de specialitate)

 

*daca exista dubii, is votant USR de cand a aparut, da' n-am cum sa nu observ chestiile astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, eu zic că mulți aleg să nu creadă, pentru că nu știu cazuri în jurul lor, direct. Știi că e o butadă care zice ”Absence of evidence is not evidence of absence” (în engleză sună fain așa, în română nu știu cum aș traduce asta - absența unei dovezi despre un fenomen într-o observație nu înseamnă că fenomenul nu există). Vedem și aici pe forum destule exemple în sensul ăsta :(.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pe aia cu mirosurile nu am pus-o, pentru ca mie nu-mi place cum miroase insasi masca... 

Intr-un magazin m-am sufocat aproape la propriu si-mi venea sa tusesc... mi-era cam teama sa tusesc in magazin, chiar si cu masca pusa, pentru a nu exista interpretari, si nu mai stiam cum sa caut mai repede iesirea...

 

sotul meu isi pune un strop mic de parfum in masca, ca nici el nu suporta mirosul si treb sa o poarte la servici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe politicieni nu-i suspectez de inteligenta, da' ma socheaza ca unele cadre medicale nu inteleg ideea.

 

 

 

cand nu exista o unitate in randul cadrelor medicale si una spun azi si alta miine, se creeaza confuzie care duce la neincredere in rindul oamenilor obisnuiti. deci nu e de mirare ca fiecare face dupa cum il taie capul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...