Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Planul inițial era să se dea examen. După ce am făcut înscrierea au anunțat că vor fi două clase de a cincea, și astfel nu s-a mai dat examen. Cred că dacă erau mai mulți elevi decât pt două clase se urma planul inițial. La un alt colegiu din Suceava s-a dat examen ieri. 

exact asa se procedeaza si la noi...eram curioasa daca asa e peste tot.

C a dat examen saptamana trecuta dar la alt colegiu nu se da examen...inca se mai fac inscrieri.

acomodare usoara Cezarei la noua scoala si noii colegi! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Otilia, doar copiii sunt in vacanta, noi muncim cu drag si spor (asa se zice...) . Eu fac tot felul de planuri de iesit macar in weekenduri (totul teoretic, ca nu am rezerat nimic de fapt), barbatul zice ca vrea si el un sfarsit de saptamana in care sa stam acasa vara asta. De 3 zile caut cazare in Grecia si ma tenteaza tot ce vad, dar apoi citesc stirile cu puncte vamale inchise si ma calmez ... Dar da, suntem relaxati si linistiti. Azi mergem sa completam fisele cu optiunile pt liceu , apoi pe 10 aflam sigur unde a intrat fiecare. Dar nu avem emotii, ne-am calmat cu totii.  

De 3 zile nu a mai plouat si sunt 29-30 de grade. Am reusit in doua seri sa imi scot buruiana din gradina de legume. Mai am de facut un hei-rup in flori,care saracele nu se mai vad din iarba. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Glimmer, felicitari integralistei ! Ar trebui sa se bucure pt reusita, medicina e de cursa lunga toata viatza, la care se adauga mizeriile si nedreptatile din sistem ( si in facultate si dupa ce termini ) 

 

Otilia, eu tin IF si beau cafeaua cu putin lapte, asta nu il intrerupe si nu ridica glicemia. Cica cel mai bun ar fi cu crema (mie nu imi place ) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia, și eu tot Asics am pentru alergat pe asfalt sau la bandă. Ce înaltă este Crina pentru vârsta ei. A mea de 10 ani de abia are 130 cm iar cea de 11,5 ani pe la 155 cm cred. Nu știu exact cât. Cea mică e sub grafice, e mai delicată dar armonios dezvoltată. Cum ați serbat întrarea la gimnaziu?

 

 

da, C este inalta pentru varsta ei dar asa a fost tot timpul, mereu mai inalta decat cei din grupa/clasa ei.

nu am sarbatorit in nici un fel intrarea la gimnaziu. nici timp nu am avut dar nici nu ne-am gandit la asta, ce-i drept.

C va primi un laptop, cadou ptr efortul ei [:-)))] doar ca inca nu stim de care. nu prea n pricepem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olivia, Cezara e născută în 2009. Nimic roz, nimic înflorat, fără fuste, fără rochii. Nu vrea sandale. Noroc de uniformă la școală,  mai scap de bătaia de cap. 

 

Mulțumesc tuturor de reprimire! Fug că am o înțelegere cu aspiratorul. 

 

P.S. Azi am alergat 5 km. Încet-încet revin la alergare. Nu am crezut că am să îmi descopăr o asemenea pasiune la 40+.  [aerob]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sa nu uit sa va felicit Viviana, Mianna, pentru kg in minus. Mianna, tu ai ținut IF? Asta voi incerca, la fel ca Glimmer, nu pot manca aceeasi grupa alimentara zile la rand dar as putea posti lejer pana pe la 11 dimineata...daca n ar fi cafeaua de care sunt total dependenta.

 

da, IF, si ma avantajeaza ca de ani de zile beau cafeaua neagra, asa ca nu e o problema pentru mine (am mai zis ca inainte de asta beam ness cu lapte, dar la modul lapte in loc de apa, si am renuntat la el).

 

din cand in cand (dar nu chiar cum ar trebui) bag si ceva care seamana cu 5 cu 2 (in dieta aia, 5 zile mananci relativ normal, iar 2 zile maxim 500 de calorii); nici macar nu fac asta de doua ori pe saptamana, ci doar o data, si nu calculez calorii - pur si simplu in ziua respectiva mananc numai ciorba de salata. facuta cu bacon si dreasa cu ou si cu smantana (dar fara omleta adaugata in ea). deja m-am obisnuit cu cantitatile, dintr-o ciorba imi ies 9 portii. le impart in 3 recipiente de cate 3 portii, unul ramane in frigider, doua in congelator, si am pentru aproximativ 3 saptamani.

 

mai ales acum, cu terasele, mai "pacatuiesc" [:)] sunt mandra ca aseara n-am comandat tort de ciocolata (desi imi daduse tarcoale ideea de vreo 2 ori), dar duminica am mancat lava cake, si cu o seara inainte paste cu somon. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uit sa va felicit Viviana, Mianna, pentru kg in minus. Mianna, tu ai ținut IF? Asta voi incerca, la fel ca Glimmer, nu pot manca aceeasi grupa alimentara zile la rand dar as putea posti lejer pana pe la 11 dimineata...daca n ar fi cafeaua de care sunt total dependenta.

Și eu beau dimineața după trezire o ditai cana cu ceai cu lămâie și miere, vreo juma' de litru, dar am ales să consider că nu întrerup postul cu asta :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, felicitări integralistei! Mai sunt burse? Eu am trăit din bursă ani de zile. Nu știu cum m-aș fi descurcat fără ea.

Greu cu nemulțumirile. Sunt oare așteptările ei prea sus? Păcat că nu se bucură de ce a obținut. Nu știu ci ce o ajutați voi dar pentru mine media și să fiu integralistă era foarte important. Ai mei mă ajutau doar cu mâncare și nu mereu. Ideea e că punctul de referință contează. Aveam colegi care locuiau cu părinții și erau clar diferențe între noi. Cei din provincie mai făceam și foamea, cei din București răsfăț cât cuprinde. Pentru ei era important ce mașină li se cumpără. Evident nu din bani munciți de ei. 

Mulțumesc pentru felicitări! Se mai dau burse, un număr foarte limitat, pentru că fondurile pentru burse sunt mici (mă refer la bursele „de merit”, despre cele sociale nu am cunoștință pe ce criterii se dau).

Nu sunt așteptările prea sus, eu o înțeleg, mai ales că știu cât a muncit. Și nu e vorba nici că nu se bucură, pentru că se bucură, dar îi lipsește ceva, e acolo un gust amar și un sentiment de neputință. Pe care mi-e teamă că îl va mai avea și în viitor, pentru că sistemul e cum e.

Noi o ajutăm doar cu susținere materială, morală. E destul de departe de casă, în mod normal nu locuiește cu noi pe perioada cât se desfășoară cursurile, dar avem grijă să nu îi lipsească nimic și clar nu face foamea, dar știu despre ce vorbești. Media, mai exact creditele acumulate, contează doar pentru clasament în timpul studiilor, după absolvire nu vor mai conta, doar punctajul de la examenul de rezidențiat va fi important.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Glimmer, felicitari integralistei ! Ar trebui sa se bucure pt reusita, medicina e de cursa lunga toata viatza, la care se adauga mizeriile si nedreptatile din sistem ( si in facultate si dupa ce termini ) 

 

Exact, din păcate așa e cu sistemul. Eh, măcar nu poate spune că nu am avertizat-o încă de când s-a hotărât pentru drumul ăsta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...