Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Servus pinguini

 

Otilia, ft fain...sa va fie de bine vacanta...si eu de-abia astept sa plec la plimbare, mai sunt 2 saptamani  [pk]

 

Ieri au anuntat tarile de risc (cele cu carantina de 10 zile), Romania nu este printre ele  [ping1]  sunt 29 in total : Serbia, Suedia, Rusia, Moldova,USA, Arabia Saudita, Katar, Oman, Irak, Israel, Kosovo, Macedonia, Africa de Sud si cateva din America Latina.

 

La noi 134 de cazuri noi azi (nr de decedati nu s-a marit: 1686, 31900 infectati, 29200 vindecati) ..cei noi infectati in ultimile saptamani sunt tineri, majoritatea veniti din alte tari...Serbia a avut preponderenta de 15-20% in cazurile noi...ieri la TV spunea un sarb ca el pleaca oricum in Serbia si la intoarcere nu va sta in carantina  [batcap] va declara cand intra in tara ca vine din Germania sau Austria...sa nu-ti vina sa-l iei la palme ?  [zirea] se duce sa se distreze, va merge in baruri si cluburi, de acolo au luat virusul cei care au venit infectati.

 

Azi am fost cu fratelo si familia sa-l declare pe nepot la primarie, apoi i-am dus pe cumnata si pe nepot la scoala de integrare, pt o prima discutie; cursul de germana il incepe cand incepe scoala, la mijlocul lui august, peste o saptamana incepe vacanta aici..sunt curioasa ce i-au zis, eu nu am stat la discutie.

Diseara mergem la ei la gratar, baietii pleaca spre tara maine.

 

Nu am facut inca bagajul nostru pt Romania, il fac weekend-ul viitor  [:D] maine avem mobila de montat la fratelo, plus de terminat gradina...duminica mergem probabil la plimbare.

 

Weekend fain sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu m- am tuns ieri. Ce bine e! Imi cadea foarte mult păr, mai ceva ca la câini sau pisici.

Merg la un coafor micuț, mai era o singură persoana și coafeza. Toată lumea cu măști. Dar coafeza m- a rugat să- mi scot masca la tuns că o împiedica la urechi, am fost de acord.

L- am luat și pe băiat că n- am avut încotro, oricum el a fost deja la frizer.

 

Ieri a fost o căldură cumplită cu umezeală, azi e mai respirabil.

 

E bine in vacanță, deși eu mă gândesc cu drag și dor la reîntoarcerea la școală, pe 24 august...

 

Ella, eu nu prea ințeleg cu sârbii ăștia. Sunt rezidenți acolo? Au voie să călătorească în si dinspre Serbia? Sunt obligați la carantină la întoarcere? Atunci care e problema? Că nu declară de unde vin? Din câte știu Serbia nu e in spațiul Schengen. Nu li se pun ștampile pe pașapoarte când ies din Serbia, să se urmărească de unde vin? Nu sunt controlați dacă stau în carantină?

Mi se pare că e mai mult o problemă a statului, nu gerează cum trebuie, e laxist. Și apoi acești oameni sunt arătați cu degetul că au crescut nr de infectări. Au făcut ceva ilegal?

Iresponsabili sunt peste tot, indiferent de nația de origine.

 

Eu urmăresc situația din State și mă ingrozesc. Texasul a depășit nr de cazuri din Italia la vârful pandemiei, cu o populație mai mică.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la coafor ieri și ma simt mult, mult mai bine cind ma uit in oglinda. M-am relaxat cind am ajuns la ea (merg la ea de ani buni...am găsit-o după ce coafeza mea de-o viața și-a închis salonul cind i-a crescut chiria triplu).

 

Am fost singura clienta (sint doua coafeze acolo și acum fac cu rândul pe zile). Totul a dezinfectat in fata mea, halat nou nouț din punga sigilată scos, masca și eu și ea tot timpul (vopsit, spălat, tuns). Nu programează mai mult de doua cliente pe zi sa nu se expună prea mult. 
 

A fost bine!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, in Elvetia traiesc multi sarbi si cetateni din alte tari din fosta Iugoslavie (au venit in timpul razboiului din 90, ca si refugiati...ideea era ca sa plece dupa ce apele se linistesc..dar nu a fost asa)...majoritatea sunt rezidenti sau au si cetatenie elvetiana...deci se pot intoarce oricand aici....numai ca mi se pare nesimtire sa nu declari unde ai fost, ca sa scapi de carantina..iar daca te-ai infectat, sa dai virusul mai departe  [zirea]

 

Daca atunci cand venim din tara, se va impune carantina si pt cetatenii care vin din Romania, normal ca vom sta acasa astea 10 zile...desi am putea spune ca venim din Germania sau Austria, ca doar pe-acolo intram in tara...si am si rezervarea de la hotel din Viena.

 

Daca vii acu avionul sau autocarul, este altceva, pt ca vad de unde ai venit. Dar cu masina proprie, poti fenta ft usor autoritatile. 

 

Lista asta a tarilor de risc se actualizeaza mereu, deci anumite tari pot fi scoase, altele pot fi introduse pe lista. 

 

Cum in ultimul timp nr.de cazuri noi a inclus 15-20% cetateni care au venit din Serbia (vacanta, vizite la familie), au pus Serbia pe lista tarilor de risc.

 

Avem vecini sarbi, super de treaba..ea chiar vorbeste putin romaneste, a fost tare simpatica acum multi ani, cand mi-a spus : eu mi-s din Serbia si vorbesc putin romaneste...au 3 baieti, s-au invatat sa le dam dulciuri si mereu ma intreaba daca avem  [:D]

 

Scuze daca nu am explicat cum trebuie la inceput.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m- am tuns ieri. Ce bine e! Imi cadea foarte mult păr, mai ceva ca la câini sau pisici.

Merg la un coafor micuț, mai era o singură persoana și coafeza. Toată lumea cu măști. Dar coafeza m- a rugat să- mi scot masca la tuns că o împiedica la urechi, am fost de acord.

 

eu n-am scos de tot masca la tuns si la vopsit; scoteam doar elasticul din partea respectiva, tinand masca pe gura cu mana, si il puneam la loc cand termina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca nu e bine sa pui mana pe masca  [:)] o iei doar de elastice...asa au zis aici..mai sunt unele persoane care o scot de la gura si si-o baga in buzunar la pantaloni...si dupa iar o poarta  [zirea]

mana mea spalata cum trebuie la intrare, dupa care n-am atins nimic (pana la pauza de asteptare sa-si faca efectul vopseaua, cand normal ca mi-am butonat telefonul, iar la sfarsitul pauzei m-am spalat din nou). si oricum am atins doar 2 mm la exteriorul mastii, cat sa nu se miste, n-am apasat toata masca cu mana.

 

cand ies in general, da, n-o ating decat strict de elastice, si sta in punga ei speciala, pe care n-am atins-o deloc in interior.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in Romania, de maine se infiinteaza un telverde: 0800800165 la care se pot sesiza cazurile de încălcare a normelor de protecție sanitară - adica cei care nu respecta masurile de protectie obligatorii.

 

nu stiu cat de eficient va fi, dar e mai bine decat nimic (sau decat sa fac poze pe care sa le postez pe FB).

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...