Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

in Romania, de maine se infiinteaza un telverde: 0800800165 la care se pot sesiza cazurile de încălcare a normelor de protecție sanitară - adica cei care nu respecta masurile de protectie obligatorii.

 

nu stiu cat de eficient va fi, dar e mai bine decat nimic (sau decat sa fac poze pe care sa le postez pe FB).

Foarte bine. Asta ii va face pe cei care au chef sa incalce regulile sa se gandeasca de 2 ori.

 

Si numarul asta ar trebui sa ramana si dupa trecerea pandemiei. M-am cam  saturat de toate vanzatoarele alea care isi ling degetele sa desfaca pungile si pun mana pe produse dupa aceea. Ca sa nu mai zic ca ele pot lua diverrse boli.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Foarte bine. Asta ii va face pe cei care au chef sa incalce regulile sa se gandeasca de 2 ori.

 

 

sa se gandeasca la ce? ca avem un ccr care va declara amenzile neconstitutionale?

 

in fine; am senzatia ca e aplicabil mai mult pentru terasele la care personalul nu poarta masca; nu-mi dau seama cum s-ar putea aplica intr-un magazin, dar daca e cazul voi incerca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa se gandeasca la ce? ca avem un ccr care va declara amenzile neconstitutionale?

 

in fine; am senzatia ca e aplicabil mai mult pentru terasele la care personalul nu poarta masca; nu-mi dau seama cum s-ar putea aplica intr-un magazin, dar daca e cazul voi incerca.

Mei nu lucrez la CCR, ca daca lucram nu mai era nici un mos basinos pe acolo si nici mandat de 9 ani nu ar mai avea.

 

Sa  se gandeasca ca daca nu respecta  regulile sufera Horeca.

 

De luni si luni de zile nu aud decat Horeca, Horeca-n sus, Horeca-n jos, Horeca-n diagonala.

 

Cred ca in curand va deveni prenume pentru baieteii si fetitele pandemiei.

Peste 6 ani. Un baiatel intreaba o fetita

- Vrei sa ne  tinem de manute? Cum te cheama?

- Horeca

- Dar pe tine?

- Tot Horeca.

 

- Horeca, vino acasa! Toti copiii din fata blocului se reped pe scari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana si asta e o problema. Eu de ex. lucrez in Horeca (in hotel) si stau in somaj tehnic si ala la jumate ca inainte de somaj, cand a inceput starea de urgenta mi-a redus la 4 ore.

Si cand ii aud pe unii ca "lucreaza" de acasa - max 2 ore pe zi si-si iau salarii intregi...ce sa zic?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, normal ca stiu ca e o problema dar eu am pretentii.

 

Am nevoie sa am incredere, sa stiu sigur ca daca ma cazez in orice hotel voi fi in siguranta si ca tot personalul va respecta masurile de igiena si nu va trebui sa ma rog  de nimeni sa igienzeze cum trebuie.

Sa stiu ca in orice restaurant intru nu stranuta nimeni  in farfuria mea pe drum de la bucatarie, sau ca baga degetul sa guste cat e de sarata.

 

Ca degeaba se redeschide  Horeca daca nu are clienti. Si ca saaiaba clienti trebuie sa construiasca o retea de incredere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ca acum in România nu mai e obligatorie izolarea, ci e doar recomandata, Pt ca ordinul ministerului Sănătății e neconstituțional. Asadar indiferent din ce țara vii, nu mai e musai sa stai la izolare? 

Da nu mai e musai. Dar daca nu stai in izolare  si esti bolnav cumva sau te imbolnavesti in perioada in care trebuia sa stai iti face dosar penal pentru zadarnicirea impiedicarii bolilor.

 

Dar asta va fi pe o  perioada foarte scurta pana vor face o lege in  sensul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hotelurile si restaurantele serioase chiar respecta. Nasool e ca guvernantii nu fac nimic concret ca ele sa nu falimenteze. Eu, slava Domnului nu mor  din asta. M-am calit la viata mea cu situatii si mai grele. Dar sunt oameni care nu-si pot hrani copiii, nu pot plati facturi si rate. La consecintele covidului, astia ar trebui sa contorizeze si depresiile, sinuciderile...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

 

cata dreptate ai, roli  [:(] 

 

voiam sa va spun ca mi-am gasit casuta pt mine si pisi meu iubit. si 2 testoase primite cadou acum 7 ani de ziua mea de la clasa unde eram diriginta atunci [il]  a fost tot un semn de sus si cu apartamentul...inca un semn. o sa merg sa fac contractul peste 2 saptamani. apoi incet incet ma mut. am simtit ca acolo e locul meu...sper ca voi fi bine.

 

va pup si va multumesc pt urarile de bine  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...