Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sentimentul acela din copilărie, exact cum îl descri tu, Fleur (și noi mergeam cu trenul, făceam o noapte și o jumate de zi :)) nu l-am regăsit acum câțiva ani când am fost la marea noastră. L-am mai simțit de-a lungul anilor o singura data, in luna de miere, când am ajuns in Italia și am văzut marea de pe drum. L-am rugat pe al meu sa oprească intr-o parcare sa ma dau jos din mașina și sa savurez momentul. 
 

Aici la marea Baltica am un sentiment de acasa. Asa l-am simți, din prima. Dar și de concediu, când sunt pe o plaja cu nisip, ca in copilărie.
Aici nu toate plajele sunt cu nisip, o parte sunt cu pietre. Alea îmi dau sentimentul de acasa. As putea sta ore întregi (am și făcut-o de-altfel) pe pietre, eu cu marea. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, am de gând sa cumpăr un aparat de cafea care sa și macine boabele. Momentan am un filtru electric, in care pun eu cafeaua măcinată. Am descoperit de o vreme ca e mult mai gustoasa dacă iau boabe și macin eu chiar înainte sa o prepar. Însă nu am un aparat de măcinat cafea ci o macin cu aparatul de făcut Smoothie care e și Pt măcinat diverse. 
 

Daca are cineva acasa și e mulțumit, as vrea sa îmi spuneti. 
 

Eu m-am uitat la ce este la noi pe piața și nu sunt dispusă sa cumpăr din alea scumpe ce fac tot felul de cafele, as vrea unul simplu, care macină cafea și face cafea la filtru. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg sentimentele voastre legate de mare pentru ca nu mi-a placut niciodata la mare. mie frica de apa, nu intru decat pana la limita unde simt eu ca am stabilitate foarte buna si asta ca un mare compromis ca sa ma joc cu fetele. ele innoata si la fel si sotul meu si sunt toti 3 mari iubitori de apa: mare, piscina ce o fi numai sa fie apa...

cand eram copil mergeam in excursii la mare dar nu tin minte sa fi intrat in apa vreodata, doar ma jucam in nisip. 

in plus, faptul ca nu pot sta in soare deloc imi amplifica neplacerea atunci cand vine vorba de mare...la mine mersul la mare este un sacrificiu pe care il fac pentru familie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, eu am De'Longhi acum...am masina de cafea (cu boabe..dar poti folosi si cafea macinata daca vrei..eu folosesc doar boabe) de cand m-am mutat aici, adica 2005..asta e a 3a...inainte am avut tot italienesti, dar alta marca...prima a ajuns la ai mei si tot merge, desi are 15 ani...a 2a e la vara-mea, i-am dus-o anul trecut....cea noua face si latte machiatto (cu recipient pt lapte separat), de-asta am luat-o...cea veche era inca buna.  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pana sa ma mut aici, nu am ratat marea in nici un an...asta de cand m-am nascut...am rude la Constanta, asa ca in vacanta de vara petreceam mult timp acolo; la plaja mergeam in Mamaia, chiar la capat (inainte de Navodari)...cumnata bunicului meu lucra acolo la un restaurant, era chelnerita; de-aia am ales locul...dar nu numai.

Cand am crescut, am mers in aproape toate statiunile.

 

Mie-mi place apa, cand eram copil ma scufundam, imi placea sa stau pe saltea si sa vina valurile si sa ma rastoarne..eram precum rata  [:D] am avut insa episodul cand era sa ma inec la Baile Felix, asa ca de-atunci trebuie sa simt nisipul sub picioare, altfel intru in panica...stiu sa inot, dar tot mi-e frica...in vacante merg cu Marco unde e apa adanca, ma tin de el  [:D]

 

Cand am fost acum cativa ani cu prietenii de-aici la Mamaia, nu mi-a mai placut asa mult marea.

 

Marea Caraibelor e altfel, m-am invatat cu apa turcoaz, nisip fin si alb si palmieri pe plaja  [ph34r] eu acolo ma simt acasa, cand e vorba de mare. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place marea. In egala masura si muntele. Dar ca subiectul e marea, de cand m-am nascut , adica de la 1 an am fost in fiecare an la mare, in afara de anul cu Cernobil.

Imi place si in apa si pe nisip. Nu-mi place pe sezlong, dar daca e plaja cu pietre/bolovani, n-am incotro. Ai mei, si barbat si copii stau doar in apa. Pana acum cativa ani stateam mult la soare, dar acum nu mai merge. Sub umbrela cu mine!

Imi aduc si eu aminte senzatia aia cand se apropia trenul si mirosea a mare. La fel ziceam si eu "la revedere, ne vedem la anul".

Dar acum, nu m-as mai duce la marea noastra. Acum 13 ani, am fost ultima oara in concediu si am decis ca nu mai vreau experientele nasoale de pe litoralul nostru. Am mai fost un week-end dupa aceea, in 2012 si gata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, delonghi e cam scumpa Pt ce vreau eu Pt ca are și alte funcțiuni care Pt mine nu sunt utile/necesare. Dar hai sa zic ca poate as lua...ești mulțumită de ea? Face cafea Ok? Din recenzii la alte firme am citit de gălăgie la măcinat, de blocaj la boabe după o vreme, astfel încât nu mai intra la măcinat cantitatea necesară și iese cafeaua slaba, plus alte diverse comentarii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie imi place sa stau la plaja; in apa intru numai in anumite conditii: sa nu fie rece (a fost minunat in anul in care apa avea vreo 27 de grade [:)]  ), sa fie curata - adica nu prea multe alge si meduze (greu cand e apa calda), si sa nu fie valuri prea mari, ca ma obosesc repede. n-am rezistenta la inot, asa ca nu ma duc in apa prea adanca.

 

cu toate astea, cand mergeam prin Grecia/Turcia, nu concepeam sa stam la piscina. stateam doar pe plaja (poate cu vreo exceptie, daca era o zi cu vant puternic in care te ustura pielea de la nisip), si eventual mergeam la piscina ca sa fac baie, daca marea nu indeplinea conditiile mele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...