Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Seara buna! 
 

Ploua de câteva ore bune și va ploua pana mâine, dar nu foarte mult. Oricum s-au înviorat florile și e mai Răcoare. 
 

Maine e ziua naționala a Suediei, sunt oprite toate manifestările. 
Azi au terminat liceele și au avut o ceremonie de pandemie. Au făcut cam ce făceau in alți ani dar in grupuri mici. Excepție a fost ca nu au avut voie sa petreacă in camioane, in remorci ca in alți ani, nu au avut balul de absolvire. Au inchiriat însă câteva clase (nu încap toți) trenulețul de turiști și s-au plimbat cu el prin oraș ca sa poată sa fie văzuți de lume. 

Silvi, blatul de tort e pandișpan și e sec. Cred ca am scris la rețeta ca e musai sa îl insiropezi. Eu fac asta cu zmeura proaspăta (sau congelată) pe care o zdrobesc și o întind apoi pe blat, înainte sa pun crema. Crema însă e secretul tortului :). 

 

Marion, super buni papanași ai făcut! :)

 

Strumphi am admirat o Sophia frumoasa și mare  [il] . 
 

Sunt foarte obosita, m-a terminat săptămâna asta de 100% plus trezitul devreme in fiecare zi (cu excepția zilei de luni, când am lucrat dupamasa). Mai am săptămâna viitoare și iau o pauza. 
 

Casa noastră e proaspăt zugrăvită, a ieșit tare frumos. Am fost azi cu al meu și am cumpărat lămpi noi la intrări. Le va monta el. 
La baie vor veni sa renoveze doar in toamna. 
 

Pe motan l-am programat la tuns, are iar incalcituri mari in blana. Îl vor adormi, nu sta altfel. Anul trecut l-au făcut tare frumos și a fost Ok toată vara și toamna. 

 

Silvia a terminat școala. Oficial termina in 10 Iulie. Dar azi a terminat cu tot ce avea de predat, completări, etc. 
 

Ma retrag la odihna. Sunt liberă weekendul asta, măcar atât. 
 

Seara frumoasa! 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello,

 

mie mi-e cam rau, de vreo doua ore ma tot zvarcolesc pe canapea. Plus oboseala acumulata, un mix nu tocmai perfect. Sper macar sa pot dormi noaptea asta.

 

Fleur, multumesc de reteta! [flo] Suna tare bine, dar cam mult de munca pentru standardele mele, eu mi-s antitalent la prajiturit. La mine ceva simplu e ceva genul amestec toate ingredientele odata, bag la cuptor si gata. Nu zic nu, poate il incerc daca o sa ma simt in stare. 

 

Glimmer, la multi ani cu sanatate si multe bucurii si impliniri! [s] Mult succes domnisoarei in sesiune! 

 

Viviana, multa sanatate nepotului! Super ca ai iesit iar cu bicicleta. Nu stiam de eclipsa... 

 

Mihaela, inca o saptamana de munca si apoi o luna concediu. [pk]  Sper sa puteti merge in drumetie undeva in Suedia. Ce fain ca ati terminat cu renovatul! 

 

Velvet, nu prea esti vorbareata in ultima vreme. Tii secret totul [:p]

 

Roli, daca ai tai intreaba ce carne e aia, a mea de cum se trezeste intreaba ce mananca la cina?  [batcap]

 

La noi a iesit soarele dupa amiaza, dar vantul a fost rece rece. La meteo au spus ca vom avea o noapte foarte rece pentru aceasta perioada. Sophia l-a scos pe Mr. in gradina la jucat badminton. Nu il iarta deloc, saracul e fugarit non stop. Cum il prinde, cum il scoate la badminton. Cand arunca flururasul in gradina vecinei trebuie sa ma aplec eu peste gard sa ii salvez cu polonicul ala special pentru paste care are dinti. stiti voi despre ce vorbesc?! [:D]  [:-)))]  Le-am spus daca il mai arunca, ii pun sa sara gardul sa si-l culeaga, ca vecina nu e acasa. Desi am cheie de la casa nu intru, e doar pentru urgente si jucaria lor nu e urgenta. 

 

Mr. maine munceste dar e liber duminica si luni. Daca e vreme buna si el nu foarte obosit poate il scot la plimbare pe undeva in jurul Londrei. Mi-e asa de dor... 

 

Imi beau ceaiul si apoi la nani. Sper sa pot dormi, am mare nevoie sa ma odihnesc.

 

Noapte buna!   [nani]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Glimmer, la multi ani cu multa sanatate si iubire  [flo]

 

Strumphi, imi pare rau de dureri.

 

Noi avem la job profilul pe un server...daca schimb laptopul, se instaleaza automat tot ce am acolo...e ft simplu, nu-ti da bataie de cap...avem smart card cu parola; ca sa ma loghez acasa, avem un program instalat ...si cu smart cardul ma pot loga la orice alt device de ka noi, profilul fiinf virtual...am tot Windows10, dar mie edge nu-mi place deloc..mai avem pe langa si Explorer si Chrome (sunt standard la noi), eu folosesc Chrome in general.

 

Ma distrez si eu cand povestesc despre aventura magazinul  [:D] dar atunci ma trecusera toate transpiratiile.

 

La noi cazurile noi sunt putine, 10-20 pe zi..de maine isi reia turismul activitatea.

Sper sa putem merge in tara in iulie, mi-e dor de ai mei (desi ne vedem des pe whatsapp)...si sper sa pot pleca cu Marcia la sf.lui noiembrie in Seoul (am luat in ianuarie biletele de avion)...de Craciun vreau sa vin cu Marcia in tara. In rest, ne plimbam prin tara: degustare de vin in septembrie, plus drumetii la munte sau lac.

 

Acum sunt ocupata cu mutatul lui fratelo, avem multe de facut. Marco a instalat lampile, capacele la wc-uri, eu am de vopsit o poarta maine, mai am de tuns ceva plante, de pus gazon in gradina...parca ma mut eu  [:D] le-am comandat si mobila pt gradina (cadou de casa noua)..cumnata a zis ca le-am facut cadouri pt urmatorii 10 ani  [:D]

 

Maine merg si cu cumnata sa luam plante pt gradina, trebuie sa fac si curat...duminica vine unul din gemeni cu prietena la gratar...dar stam in casa, de ieri tot ploua si e frig, avem 10-15°.

 

Marcia incepe scoala fizic de luni...pana pe 7 iulie..sunt impartiti in 2 grupe, ea are scoala marti...acum mai au doar 3 materii : germana, franceza si economia si societatea...notele finale la engleza si informatica, administratie si comunicare sunt date (ea avea 6 la engleza la examenul final oricum, din cauza certificatului Cambridge, la cealalta se ia media pt cele 4 semestre ca nota la examen)...luni are liber, miercuri-vineri merge la job...pe 20 are testul scris la DELF, pe 22 cel oral...a zis ca stie pt nota minima, nu mai invata  [zirea]

 

Weekend fain sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Hello, mie mi-e cam rau, de vreo doua ore ma tot zvarcolesc pe canapea. Plus oboseala acumulata, un mix nu tocmai perfect. Sper macar sa pot dormi noaptea asta. Fleur, multumesc de reteta! [flo] Suna tare bine, dar cam mult de munca pentru standardele mele, eu mi-s antitalent la prajiturit. La mine ceva simplu e ceva genul amestec toate ingredientele odata, bag la cuptor si gata. Nu zic nu, poate il incerc daca o sa ma simt in stare. [nani]

 

Daca nu faci crema la tort, ca se poate si fara, e simplu si destul de rapid.

 

Hai ca faci si tu prajituri bune, am si acum reteta ta de banana bread si povesteai ceva de lavender cake- n- am vazut si n- am facut niciodata.

 

In toata perioada asta de confinement, cand toata lumea cocea paine si prajiturea, am facut doar de 3 ori prajituri: odata o negresa si de doua ori muffins cu iaurt si afine.

 

La noi e iar cald, suntem in parc la umbra de vreo doua ore.

 

Mai am doua saptamani de scoala la distanta cu elevii, tare greu mai trec. Apoi mai lucrez pana pe 29 sau 30 iunie si GATA. Urmeaza o vacanta fara planuri de vacanta...

 

Tuturor celor cu copii ce de abia de acum reincep scoala si/ sau au de dat examene ( nu mi amintesc acum decat de gemenii Laurei), bafta multa juniorilor! 

 

Aici cum spuneam numaram zilele pana cand terminam scoala asta la distanta fara cap si fara coada.

Ba s au mai infiintat niste " tabere de zi pedagogice" in care unii elevi cu dificultati sunt adusi la scoala urmatoarele doua saptamani, cate jumatate de zi. Toate astea sunt cam lipsite de logica, dar in fine. Va fi vacanta acusi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! Am dormit bine, sunt odihnita. 
 

La noi e nivel 1 de avertizare de vânt și ploaie. Se vede cât de bine i-a prins naturii, totul e verde! Pana și iarba din curtea noastră a înviat, deja era Galbena. 
 

Azi stam acasa. Am in plan sa croșetez o lasagna și cam atât. 
 

Strumphi, uite ce “scula” avem noi Pt aruncat mingea când ne jucam cu W. Seamănă cu paleta aceea de spaghetti :). 
https://www.zooplus.se/shop/hund/hundleksaker_hundsport/apport/ovriga_kastleksaker/346301?variantid=346301.0&gclid=CjwKCAjw2uf2BRBpEiwA31VZj0LAU3-jH3YeBGrNPo-izBaTbz-2BQPTKkBujS0PiA0OqIzezwDpKRoC-w4QAvD_BwE

 

Glimmer, sa trăiești mulți ani frumoși! Acuși schimb și eu prefixul, ca suntem de aceiași “leat” aproape. 
 

O zi frumoasa! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

e un frig la Londra! Brrrrrrrrr.... am dat drumul la caldura!!!  [fri]  

 

 

Am reusit sa ma ridic din pat la 7 azi, nu la 3-4-5.... victorie!  [pk]  Azi Mr. lucreaza dar nu ii mai incep de la 7 ca in timpul saptamanii, incep la 9.30. Trai pe vatrai!  [:-)))]  Termina la 5 oficial, dar sper sa nu se transforme in 7-8 pm.

 

Nu pot sa zic ca-s mai odihnita, dar nu ma mai simt rau ca aseara, deci sunt mai ok. Sper sa nu ma lase bateriile mai tarziu peste zi. 

 

Fleur, mai ai reteta de banana bread de la soacra mea?  [:)]  Eu nu stiu pe unde e, nu am mai facut banana bread de tare de mult!! Prajitura cu lamaie si levantica iarasi nu am facut de mult, desi mi-e o pofta de numa`.... astept recolta fresh de anul asta din gradina, desi inca am uscata de anul trecut.  Sa stii ca si pe aici e totul o harababura cu scoala, nu numai in Canada. Sper sa puteti merge in Ro la tata dupa ce termini cu scoala.  [flo2]

 

Marion, ce e Delf? cand ai spus Delf mi-a sarit gandul la Delft, un orasel pe care il iubesc eu mult mult de tot  [il]

 

Ella, poti tu sa ne spui asa clar cand stai si faci exact nimic?  [:-)))]  ca eu nu mi te aduc aminte vreodata sa fi spus ca ai stat degeaba  [soricel]

 

Mihaela, eu nu am caine, deci nu am "scula"  [cutu] Mi-ai facut pofta de lasagna! 

 

Anja, tu cum petreci ziua Suediei?  [8D]

 

Am terminat cafeaua si am chef de reinceput la cusut de zane la asa vreme. Mi-e dor de lucrat, am tras chiulul rau de tot de cand cu lockdown ul si Sophia acasa mereu. Ar fi timpul sa incep sa fac stoc pentru Craciun sa nu intru in panica in Octombrie. [mariaj]  

 

Weekend frumos tuturor! 

 

[flu]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, reteta ta ( pardon, a soacrei) de banana bread am scris o la Retetele ghetarului intr una din primele pagini, o gasesti acolo. Am imortalizat- o, cum s ar zice. Merita, ca e foarte buna.

 

Eu am pastrat caiete de retete scrise de mama si de mine de cand eram copil, de peste 30 de ani! Trebuie neaparat sa le scanez.

 

DELF e un examen de limba franceza, recunoscut international.

( Eu am dat DALF, ceva mai avansat, inainte de a emigra. La vremea respectiva nu mi a folosit la nimic, si mai si expira valabilitatea lui in 1-3 ani, nu mai stiu.)

Acum am inteles ca DELF e recunoscut ca dovada de cunoastere a limbii franceze pt. cei ce emigreaza in Quebec.

Sigur are si alte utilizari si recunoasteri de care eu nu stiu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumph, Delf e examenul de limba franceza. Copilul trebuia sa dea pentru A2, dar e abia in al doilea an de studiu. A fost optional, s-a inscris cine a vrut iar profesoara a lucrat cateva sedinte cu ei suplimentar.

Anul scolar viitor are examen de germana optional si engleza obligatoriu.

 

Delft e unul din orasele mele preferate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...