Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Voi vorbiți serios, s-a anunțat că din toamnă reîncepe școala online? Groaznic.

 

Din cauza unor tâmpiți care nu respectă regulile, vor suferi copiii. Și părinții pe lângă ei. Păcat!

 

Mihaela, și eu aș merge pe varianta râșniță bună de cafea și filtrul normal care- ți face cafeaua cum îți place.

 

Eu am cumpărat Nespresso acum vreo 2 luni și ador. Singura problemă e costul capsulelor, destul de mare și faptul că se găsesc doar la magazine specializate ( unul singur în zona mea) sau online. Chiar mă gândesc să iau și alt espressor ieftin, altă marcă, dar compatibil cu toate felurile de capsule care se găsesc peste tot la supermarketuri.

 

Am avut și eu filtru programabil și nu mi plăcea cafeaua făcută așa, lăsata cu o seara înainte în aparar își pierdea aroma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

nu stiu ce va fi cu scolile, pe 22 iulie ne anunta care din cele 3 variante vor fi adoptate:

1.scola normala,

2. 1 zi scoala, 1 zi online

3. online

 

 

cine vrea (cei bolnavi, cu riscuri) sa faca numai online , s-au facut inscrierile, dar clasele sunt limitate.

 

eu/william preferam varianta 2.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 la noi e jale cu spitalele. nu poti sa faci nici o programare online, si nu poti sa vezi doctorul pentru vizita anuala, ori vizita obisnuita ,  decat daca esti pe moarte 

 

stau sa ma intreb de ce mai platim asigurarea in intregime, atitia mii de dolari pe an, daca nu putem sa facem testele preventive?

ar trebui in perioada asta cand beneficiile ni sunt taiate sa platim mai putin si la asigurare.

 

dupa insistente am reusit sa imi fac programare la ob gyn, dar consultatie video prin telefon... [fal] .

de atititea luni de zile, spitalele din zona nu au fost si nu sunt absolut de loc aglomerate sa justifice asta. 

la noi in oras si in cele invecinate nu a murit nimeni de virus, au fost doar cateva cazuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te pot ajuta cu masina de cafea, Miha...noi bem strict espresso. Am o masina care macina si face espresso classic, italieneste. 

 

Cu scoala zau ca ma bucur ca nu am copii in clase mai mici sau liceu. Pentru moment la facultate au anuntat ca ii imparte in cohorte de 20 (ca o familie) si vor avea 2 zile in campus, restul cu live classes. Au voie doar in zilele desemnate. La biblioteca doar cu programare. Ne-a avertizat ca oricand se pot schimba regulile - depinde de situatie (daca stagnam in continuare sau cresc cazurile). 

 

La ei nu prea sint studenti multi in campus (doar vreo 100)...i-a lovit rau de tot pe studentii internationali in alte parti. Facultatile care vor avea clase doar online (cum a anuntat Harvard) trimit acasa toti studentii internationali (ordin executiv de la Trump)...ceea ce e cumplit pentru ei. Sint deja pe o cale si nu vor mai avea aceeasi calitate in educatie. Groaznic. Sint mii si mii de studenti care s-au trezit dati afara.

 

Eu nu am avut probleme sa imi fac programari chiar deloc...m-a sunat de la ginecolog sa imi reprogrameze vizita care o avusesem in plan la sfarsit de martie. Merg la mamograma in 3 saptamani. Am vizita anuala la dermatolog programata. Zic mersi ca traiesc intr-un stat in care numerele sint inca stabile. S-a dat drumul mai de mult la operatii elective pentru ca spitalele nu sint pline. Nu e cazul in restul 20 de state. 

 

Chiar ne-a venit email de la servici azi ca ne "sugereaza" puternic sa nu mergem sa vizitam cele 20 de state si daca mergem, obligatoriu carantina acasa 14 zile minim. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

n-am dormit toata noaptea...de fapt de vreo saptamana nu dormim bine din cauza lui Pepper.

nu stim ce are de nu doarme noaptea, maraie, latra... nici macar cu william in pat nu vrea sa doarma.

 

azi noapte nu s-a potolit pana pe la 2-3 am cand nu a mai putut sotul si pe ton mai rastit i-a spus sa se culce.

e sanatos, maninca, bea apa...se joaca, e plimbat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu marea am si eu povestea mea de dragoste. Cind eram mica, mergeam toata vara cu bunica mea la Constanta. Unchiul meu era comandant in marina comerciala (aste pre-revolutie, clar) si avea un apartament in Tomis. Satul de vacanta, dimineti lenese, apa multa, soare, oprit la cofetarie in drum spre casa...si timp cu bunica mea. Paradis!!!

 

Cind m-am mutat in NYC, mergeam vara la o ora distanta la ocean...mi-am dorit mereu sa traiesc langa mare/ocean si am reusit acum 10 ani. Sint la 10 min de mers pe jos de plaja, 2 min cu masina. Plimbatul pe plaja vara/iarna pentru mine este o modalitate exceptionala de relaxare...sa simt briza, mirosul de apa sarata, clinchetul scopcilor cind bate valul...oceanul e mereu diferit si totusi constant. Ma reincarc la plaja. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...