Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu am avut probleme cu masina de cafea. Cand am cumparat-o, am fost intai la magazin si am cerut recomandari (vroiam neaparat sa faca latte machiatto si sa nu fie ft ft scumpa). Asa ca mi-au recomandat-o pe cea pe care o am acum. Pe net era cu 100 fr mai iefina, asa ca am comandat-o acolo. Pot sa aleg cat de tare sa fie cafeaua, gradul de macinare. Dar importanta este si cafeaua, nu numai masina. Mie-mi place mult cea de la Mövenpick. Cafeaua boabe care se gaseste aici e in general ft buna; mama numai de aici vrea cafea boabe, cea care face crema. Elvetienii au fost candva campioni la export de cafea (o cumpara, apoi o prajesc etc si o exporta).

 

Primele mele masini de cafea au fost in jur 1500 fr, dar le-am luat la reducere, in jur de 700 fr. Acum parca au mai scazut preturile, nu mai sunt asa scumpe ca acum 15 ani.

 

Si noi bem doar o cafea pe zi, eu de cand muncesc acasa poate inca una, la fel si in weekend. Pt mine nu se compara cu ce faci la filtru sau cu capsulele. Dar gusturile nu se compara.

 

Fratelo a primit cadou de ziua lui, de la cumnata, o masina tot DeLonghi barista.

 

Am vrut initial sa-mi iau de la Jura, dar sunt ft scumpe, ce vroiam eu e cam 2000 fr.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost pana la birou; in tramvai toata lumea purta masti, nu am vazut nici o persoana fara masca. La fel si in tren, mi-a spus cumnata, ea merge cu trenul. 

 

Viata revine la normal, a reinceput traficul nebun in Zurich  [zirea] noroc ca de saptamana viitoare incepe vacanta de vara..asa ca 5 saptamani va fi liniste.

 

Eu pastrez distanta cat pot, ma feresc de cei din jur, am instalat si app-ul pt contact tracing...dezinfectant, spalat pe maini. 

 

Nemtii spuneau la stiri mai devreme ca anticorpii dispar ft repede; cei care au avut forme usoare sau au fost fara simptome nu aveau anticorpi; cei cu cazuri mai grave ft putini, care in timp au disparut. Se lucreaza intens la vaccin; in Germania sunt deja la faza a3a la teste clinice. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, cei cu forme ușoare, sau asimptomaticii nu au dezvoltat anticorpi dar au dezvoltat un alt fel de imunitate care e greu de detectat, dar s-a făcut un studiu Pt asta. E vorba de limfocitele T care sunt și ele parte din sistemul imunitar și care sunt capabile sa recunoască virușii la fel ca și anticorpii formați in plasma. Am pus un link la subiectul de jurnal de pandemie. Se pare ca imunitatea e mai mare (mai întinsa adica, la un număr mai mare de persoane) decât o putem noi constata prin analize de sânge. 
 

Despre vaccin, se spune ca va da o imunitate scurta, la fel ca si imunitatea naturală. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte complicate discutiile voastre despre masinarii care fac cafea...metoda mea e simpla si rudimentara, dar  imi place. Rasnesc cafea la rasnita obisnuita si fac cafea la ibric. Imi place cum miroase casa dimineata cand fierbe cafeaua la foc mic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

 

Ella multumesc  [pup]  sper sa fiu bine si sa ma descurc, pt ca tare ingrijorata sunt cu  ce se intampla...eu o sa fac un drum cu cateva zile inainte. apoi fug sa-mi rezolv treburile si pe-aici. nu stiu daca sunt pe 25 in buc. te pup  [floare3]

 

va pup.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la cum merg lucrurile in RO, vedem noi daca intr-adevar reusim sa ne vedem pe 25...

 

ieri iar am facut un mic scandal in Mega, unde pe cei de la firma de paza ii durea in cot de obligativitatea purtarii mastii. unul se considera scutit pentru ca vorbea la telefon cu masca pe barbie (era fix cel de la intrare, adica toti aerosolii zburdau veseli pe langa fiecare om care intra in magazin), al doilea mieuna ca i se aburesc ochelarii. n-am reusit sa inteleg cata rabdare poate avea o pereche de ochelari - ai mei sigur ca nu se abureau, ca stau doar un sfert de ora, da' ai lui in 12 ore da [zirea]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am mai băut cafea la ibric din copilărie :))). Adică mai deloc, făceau ai mei pe vremuri, eu încă nu beam cafea. Deci cafea la ibric nu pit spune ca am băut.
Apoi a venit tata de la servici cu o metoda noua, cafea oparita. Cafea măcinată, pusă in cana și adăugat apa fierbinte peste ea. Metoda asta am regăsit-o aici, diferența e ca e o cana specială cu o sita care presează zațul pe fundul cănii și scapi de zaț. prietena mea are și e Ok cafeaua, am băut de mai multe ori la ea. Așa arata: 

https://www.ahlens.se/Inredning/kok/koksapparater/kaffepressar-mokabryggare-710894/ahlens-kaffepress-3-koppar-svart-26762039/?gclid=Cj0KCQjw3ZX4BRDmARIsAFYh7ZKGsy2PIa7_Ij99ycNL0b_atsXywyRiGI32fwMQRlLgeWsD0EMiJXkaArbwEALw_wcB

Eu in Ro am avut aparat de aragaz care făcea espresso, mama a avut dintotdeauna filtru electric (după ce s-a plictisit de metoda oparita și a vrut sa se modernizeze :)). Dar am cumpărat mereu cafea măcinată, îmi place ca găsesc măcinată exact la finetea dorita. Când am ajuns aici pe insula, am renunțat la cafea făcută pe “foc” (nu avem gaz pe insula) și am trecut la filtru electric, așa bem cafeaua de 13 ani :). 

 

Însă cum va ziceam, de o vreme am descoperit aroma mult mai buna a cafelei făcută din boabe proaspăt măcinate. Și restul poveștii îl știți :)). 
 

Adaos: in călătorii sau când mâncam la restaurante și nu e târziu, ne place sa testam cafele locale sau dacă exista (multe restaurante la noi au cafeaua inclusă in prețul mâncării și e cafea la filtru electric, ca acasa :)) bem câte un capuccino sau machiato. 
Nu ne plac aparatele cu capsule, am încercat. Sora mea are acasa și ca d am fost la ea am testat diverse arome, nu ne-a plăcut. (sorry e chestie de gust, Pt cei cărora le place) 

La job (știți cultul fika la suedezi, nu?) bem cafea tot la filtru electric, avem doua aparate mari care produc litri de cafea direct in termos :). Dar cumpărăm cafea măcinată. Acolo plătește spitalul deci nu facem mofturi :). 
 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi pare ca majoritatea infectarilor se produce in mijloace de transport aglomerate si pe la biserici. Ca grupul asta de inteligenti d'alde Tataru & co nu- si pune problema cum e cu pupatu' icoanelor si lingurita de impartasit. In magazine n-am vazut nici aglomeratie nici mari nereguli, cel putin la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...