Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Nici mie nu- mi plăcea cafeaua la aparatele cu capsule, dar Nespresso m- a cucerit în vacanța în Mexic, aveam în cameră. Față de porcăria de cafea din unele restaurante, asta era divină, îmi făceam un espresso dublu la primă oră și- l savuram în balcon admirând oceanul și munții.

Mai face și spuma aia groasă ca o cremă deasupra.

 

Am luat Vertuo pentru că acceptă diferite formate de capsule, implicit de cafea, de la espresso original mic până la stacana de 250ml. Capsulele sunt scumpe, clar, costă una cât cea mai ieftină cafea în oraș, dar gustul merită.

Capsulele sunt etanșe și păstrează bine aroma dar o mai fi vreun secret pentru că, așa cum am spus, la alte mașini cu capsule nu îmi place rezultatul.

 

Mai beau câte o cafea la prietena mea care are espressor mai profesionist, care și râșnește cafeaua, și nu îmi place.

 

A, și fac cafeaua numai cu apă " de source" (din bidon de la dozator) și nu din cea clorinată de la robinet.

 

Eu ador cafeaua aș bea 3-4 pe zi dar de la o vârstă nu mai am somn + tensiune așa că trebuue să ma mulțumesc cu una, excepțional două, și a doua ideal până la prânz.

 

Chiar, Strumphi nu a mai scris demult, sper că e bine și colindă pe la castele...sau pe la socri, oricum undeva în vacanță.

 

Noi am tras o tură prin parc și acum ne odihnim, după amiază trebuie să ieșim iar.

Căldură mare în continuare...spre dimineață a plouat dar doar o răpăială scurtă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle dar de ce nu ați mai plantat iarba? Arăta așa frumos...

fff scump de pus...si f greu de mentinut pt ca e in panta si denivelat.

 

plus ca, cativa ani au fost critici cu seceta si nu s a dat voie.

 

o sa punem mulch.

 

mai e problema cu serpii veninosi din zona. incerc sa tin cat mai mult spatiu intre plante, sa fie curat, pamintul cat mai liber...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astia sunt o parte din  bolovanii care i-am scos sa putem turna ciment, unde e cosul de basketball.

asa a fost toata curtea

 

 just crazy, munca titanica!!!

before

post-12506-0-42084800-1594235479_thumb.jpg

after post-12506-0-45051100-1594236973_thumb.jpg

 

nu ne intelegem cu vecinii sa schimbam bucatica asta de gard ramasa , treb sa taie niste stejari dintre noi si nu vrea...

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara și de la mine,

 

Am avut un proiect care m-a secat de toată energia. Pe serverul nostru mergea șnur, în producție nu făcea nimic  [alcool] . Și totul de la o prostie, nici nu mă gândeam că e de acolo. M-a terminat.

 

Referitor la cafea, nouă ne place espresso (depinde și de boabe, nu toată cafeaua boabe e bună pentru espresso). Mai fac și la ibric, dar varianta dat apa în clocot, tras de pe foc și lăsat puțin să se linștească și pusă cafeaua în ibric. Nu mai fierb din nou (e cumva tot opărită). Am și French Press, n-am mai folosit de ceva vreme. Ia să o caut să văd pe unde e.

 

Michelle, în poza cu coșul de baschet terenul de sub coș pare înclinat. Așa e? Că mi se pare straniu de jucat în cazul ăsta, nu imposibil dar mai challenging :). Și eu zic ca Mihaela, iarba era tare faină.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...