Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viviana, sănătate și restabilire rapidă surorii tale!

 

Despre școală, am mai zis cum e aici. Scenariul A se va începe 100% prezență fizică, obligatorie. Se fac adaptări. O clasă se împarte în subgrupuri de max. 6, între care nu e distanțare. Între subgrupuri distanțare de 1m și între orice elev și profesor de 2m. Profesorul poate purta mască și/ sau vizieră și orice altă protecție dorește, școala furnizează, mai puțin acele ecrane de plexiglas.

E frumos teoretic, vom vedea cum funcționează, eu încă sper să se renunțe la adaptări.

Dacă va crește f mult nr de infectări până în septembrie se anvizajează scenarii parțial sau total online.

La școlile secundare e mai complicat pentru că elevii se deplasează în clase specializate, cabinete, laboratoare, se lucrează la asta.

Unele universități au anunțat că vor da doar cursuri online, ce trist pentru studenți.

 

Totul se bazează pe studii și opinii exprimate de specialiști pediatrici: medici, psihologi, psihiatri, toți au subliniat că, copiii NU sunt un vector important de transmitere și fac forme ușoare și că școala în prezență fizică și jocul organizat sunt esențiale pentru dezvoltarea normală a copiilor dpdv afectiv, social, al sănătății mintale.

 

Școlile in Quebec au fost deschise din 25 mai prntru mii de elevi și la finalul anului mai puțin de 20 de copii s- au infectat, cu simptome ușoare. Și câteva cadre didactice

 

Am primit ieri pe mail calendarul școlar 20-21 și lista de rechizite pentru fiu-miu, clasa a 3 a.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci au inceput la 100%, normal, in Germania?

Inteleg ca nu au fost multumiti de 50%-50%?

Nasii mei care locuiesc in Berlin mi-au spus ca s-a decis ca scoala sa inceapa normal, 100% la scoala, ca si-au dat seama ca a fost o greseala ce -au facut. In clasa sunt 30 de copii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Deci au inceput la 100%, normal, in Germania? Inteleg ca nu au fost multumiti de 50%-50%?

Cand au inceput in mai, era 50%-50%. Pentru noul an scolar, care la ei incepe in august, au hotarat 100%. Asta in Berlin, in alte landuri nu stiu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...