Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

 

Dupa cum știți, in Suedia nu s-au închis școlile deloc pana la liceu. Nu s-au semnalat focare de infecție. Specialiștii la noi așa au recomandat. 

 

 

n-o lua personal, dar deocamdata Suedia are aproape de 6 ori mai multi decedati, la numarul de locuitori, fata de Romania. nu zic ca are vreo legatura cu scoala, dar eu una n-as lua Suedia ca model.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc mult pentru incurajari.

 

A vorbit cu doctorita ei de la fundeni care a sfatuit-o sa sune la 112 si sa mearga la elias unde are colegi foarte buni pe specialitatea ei in caz ca se ivesc alte probleme.

 

Bun.

a sunat mai intai la telverde cu Covid sa-si expuna problemma  si sa ceara sfat. Sfatul: sunati la 112 e mai safe decat alte  particulare.

 

La 112, e rugata sa sunne peste 5 minute. A sunat peste 5 minute de vreo 4 ori.

Astept.

Partea proasta este ca ea nu are voie sa ia medicamente. Este exclus antiinflmator de orice natura.

 

 A  prins la 112 si a vorbit cu o doctorita.

- daca nu are echimoze

- daca nu a cazut din cauza ametelii

- daca sta in fund

- daca se ridica in picioare (se ridica  dar nu poate merge)

Nu e fractura. Coccisul  e dur suporta multe.

- sub nicio forma nu  e bine sa vina a spital

- poate lua un 1-2 supozitoare cu diclofenac ca nu se intampla nimic.

- sta in pat, cu pampers, plosca

 

Uf!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

n-o lua personal, dar deocamdata Suedia are aproape de 6 ori mai multi decedati, la numarul de locuitori, fata de Romania. nu zic ca are vreo legatura cu scoala, dar eu una n-as lua Suedia ca model.

Nici Romania nu mi se pare un model, desi autoritatile par foarte mandre de ele. In viziunea lor sunt mai destepti decat tot mapamondul.

Scoala este un element esential in societate si nu vad ca se dau peste cap sa faca ceva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, nu inteleg. Si Elias-ul a ajuns spital Covid? Sau de ce e periculos sa se duca?

 

Mai exista in Bucuresti spitale ne-Covid?

 

Eu inteleg ca avem de a face cu o pandemie grava, insa din nefericire nici celelalte boli, afectiuni nu au disparut. S-au concentrat doar pe covid si restul nici nu mai conteaza. Spuneam mai sus de sanatate... pai sanatatea in toate formele ei, si Covid, si boli cronice, si operatii urgente, totul trebuie tratat, nu numai Covid-ul. Nu poti lasa un om sa i se deterioreze sanatatea. E strigator la cer. Iar telemedicina e frectie, nu asa se face o consultatie medicala. Unde e anamneza, unde poate vedea medicul anumite lucruri?

Doamne fereste sa ai vreo problema non covid, ca nu te baga nimeni in seama, mori cu zile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, nu inteleg. Si Elias-ul a ajuns spital Covid? Sau de ce e periculos sa se duca?

 

Mai exista in Bucuresti spitale ne-Covid?

 

Eu inteleg ca avem de a face cu o pandemie grava, insa din nefericire nici celelalte boli, afectiuni nu au disparut. S-au concentrat doar pe covid si restul nici nu mai conteaza. Spuneam mai sus de sanatate... pai sanatatea in toate formele ei, si Covid, si boli cronice, si operatii urgente, totul trebuie tratat, nu numai Covid-ul. Nu poti lasa un om sa i se deterioreze sanatatea. E strigator la cer. Iar telemedicina e frectie, nu asa se face o consultatie medicala. Unde e anamneza, unde poate vedea medicul anumite lucruri?

Doamne fereste sa ai vreo problema non covid, ca nu te baga nimeni in seama, mori cu zile.

E periculos sa se duca pentru ca are comorbiditati grave si nu are sens sa se expuna.

 

Ei, uite, ca pe ea au bagat-o  in seama si i-a dat sfaturi si i-a facut si anamneza, si sper sa nu moara pana maine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vivi, nu de sora ta ziceam, ci la modul general. Am cunostinte care aveau nevoie de controale medicale pt tratamente si nu sunt primiti, sunt amanati, ca-i spital Covid (Colentina). Dar nici nu e indrumat in alta parte, ci sa astepte. Sau spitalul sa fie cu circuite separate Covid si non-covid.

Mai sunt pacienti tot din Colentina, care depindeau de nu stiu ce tratament pt distrofie musculara (nu mai stiu numele bolii) si de 4 luni la fel, nu li se asigura control si tratament. Oamenii aia sunt disperati. Nu se poate face totul online si telefonic. E criminal ce au facut cu bolile cronice sau ale afectiuni non-Covid. Nu totul suporta amanare pana scapam de pandemie...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

n-o lua personal, dar deocamdata Suedia are aproape de 6 ori mai multi decedati, la numarul de locuitori, fata de Romania. nu zic ca are vreo legatura cu scoala, dar eu una n-as lua Suedia ca model.

 

N-o iau personal dar personal :) cred ca acest lucru a fost unul bun. Au fost alte lucruri unde s-a greșit, Suedia nu a fost pregătită cu materiale de protecție, au restrâns bugetul Pt “depozitul” de criza (scuze, îmi scapă cuvântul in românește, sper sa se înțeleagă ce vreau sa spun) și de acolo s-a tras totul. Morții cei mulți (jumătate din ei) sunt din casele de bătrâni, au fost și alte greșeli in abordare. 
 

Dar sunt tari care după lockdown au spus ca au greșit închizând grădinițele și școlile. Vezi Norvegia, Danemarca și scrie și Fleur de Canada ca au ajuns la aceeași concluzie. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...