Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

 

 

Mihaela, mulțam, nu știam că puteți face auto-prelevare pentru PCR. Sper să nu fie mizeria asta de virus!

 

E cam de o luna, de când au crescut așa mult testările și implicit numărul de pozitivi, de a sărit OMS-ul ca e grav la noi. Dar defapt ca procent de infectați eram in scădere, suntem in continuare. Încă e procentul ridicat, săptămâna trecută a ajuns însă la 6,18% de la 10,3%. In condițiile in care testările au crescut de la 75000 (când era 10.3%) la 80000 (săptămâna trecută). Și tot cresc, capacitatea e de peste 100000 pe săptămâna. Dar desigur, dacă infecția începe sa scadă, vor scădea și numărul de testări, căci totul se face la cerere. 
 

La noi raportarea se face săptămânal, ca și cantitate de testări, nu știm zilnic decât numărul de infectați. Zilnic, adică in 24 de ore, de la ora 11 la ora 11. Impropriu spus zilnic. 
 

Ai noștri spun ca importanta este media pe 14 zile. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mulțumesc, sper și eu sa nu fie covid. Am avut grija peste tot pe unde am fost, dar Nah, nu se știe. 
Am miros, gust, nu am febra, nu tușesc, nu strănut. E roșu puțin in gât (nu am amigdale), s-a uitat al meu. Nasul nu îmi curge decât tare puțin, nu seamănă (încă) cu o răceala. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Miha, sper sa fie alarma falsa. Sanatate! [flo2]

 

Laura, si noi in birou tot asteptam sa afiseze ca avem o colega care are copilul in asteptare. va tin pumnii! [flo2]

 

noi o sa ne riscam sa mergem la mare, cu toate ca am vazut la tv ca e plin de alge. sper sa gasim si lume putina si vreme buna...cam multe pretentii avem [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma mi-am facut si eu rezervare in Vama incepand din 8 august; dac-o fi sa nu ma duc, platesc doar prima noapte de cazare.

 

habar n-am ce se va intampla intr-o luna; deocamdata s-a impus difuzarea muzicii la nivel ambiental (adica gata cu petrecerile pe plaja si in cluburi), iar clubul in care se canta folk a anulat concertele din week-end-ul asta, de teama aglomeratiei din week-end.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, sper mult in alarma falsa.

 

Soru-mea sta intinsa in pat. Are pampers. A fost sfatuita sa nu mai ia diclofenac, sa rammana doar pe algocalmin.

E suparata, se plictiseste m-a  intrebat daca poate face escare i-am spus ca nu ca totusi poate sta intr-o parte, si sa reziste ca poate, ca si eu am rezistat 7 luni intinsa inn  pat pe cand eram gravida.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, sper mult in alarma falsa.

 

Soru-mea sta intinsa in pat. Are pampers. A fost sfatuita sa nu mai ia diclofenac, sa rammana doar pe algocalmin.

E suparata, se plictiseste m-a  intrebat daca poate face escare i-am spus ca nu ca totusi poate sta intr-o parte, si sa reziste ca poate, ca si eu am rezistat 7 luni intinsa inn  pat pe cand eram gravida.

 

pot estima medicii cat trebuie sa stea imobilizata?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb:

1. de ce nu au luat-o cu parlamentul, daca stiau ca asa se procedeaza

2. de ce Curtea s-a sesizat asa tarziu? Puteau sa spuna de la inceput, de la primul HG sau ordin: NU asa! Ca doar de aia sunt pusi acolo cu salarii si pensii speciale in cuantum de zeci de mii de lei: sa traga de maneca factorii de decizie cand ceva nu e ok si sa recomande solutii.

Eu am auzit la un moment dat un psde din asta din parlament care dadea sus si tare ca se incalca drepturi, ca nu se poate sa fii obligat sa stai izolat pt o boala, ca nu are nimeni dreptul sa-ti impuna sa te internezi etc etc. La cat de vehement era, credeam ca am ajuns pe lista neagra ONU ca incalcam tot  [alcool]

Este drept ca la alte boli poti refuza internarea, nu te izoleaza nimeni cu forta, recomanda medicul "nu iesiti din casa" dar daca iesi, nu patesti nimic dpdv legal (ori ti se agraveaza tie problema de sanatate ori dai altora o raceala, o gripa, o boala contagioasa). Dar aici e un caz aparte, un virus cu o actiune atipica si necunoscuta...

 

 

monica, eu din explicatiile Curtii am inteles ca ei au ridicat problema ca modul in care a fost legiferat (prin hotarari de guvern, de ministru, nu legi trecute prin parlament)  nu e ok, nu neaparat procesul de izolare /carantinare in sine.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...