Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ziua buna! 

 

Stiti ca azi se anunța cine l-a omorât pe Olof Palme? 

 

Mai târziu o sa va povestesc cum a fost rezolvată o crima după 16 ani! Premiera europeană, americanii au găsit mulți criminali prin metoda asta. 

 

Sunt la job și e gata pauza de ceai (am început sa beau ceai la job, beau o singura cafea pe zi, dimineața, acasa). 

 

Zi frumoasa! 

 

Si la noi se discuta subiectul acesta. Se pare ca a decedat cel care e vinovat. Am citit pe fuga articolul de aici.

 

Edit: Posibil sa nu fie public primul articol. Acesta sper ca este. Sunt curioasa ce scriu la voi Mihaela dar si intreaga poveste.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Laura, copiii merg la liceu bilingv, 3 ani majoritatea materiilor sunt in engleza, ultimii 3 ani (dupa ce isi aleg profilul) numai olandeza. Fac franceza si germana, baiatul are si latina si greaca veche, domnisoara nu a vrut.

Acasa vorbim exclusiv romana, corespondam pe whatsapp doar in romana dar vocabularul lor e departe de a fi unul foarte bogat iar gramatica lasa mult de dorit. Vara trecuta au fost singuri toata vacanta in Ro, au venit cu cuvinte si expresii noi ca de ex “esti closca”. 
Baiatul se joaca la xbox cu prieteni sau cu prietenii prietenilor din Ro si mai invata cuvinte noi.

Daca ar citi in romana ar progresa mult dar abia ii fac sa citeasca in olandeza si engleza. Poate cand vor fi mai mari vor dori sa invete mai bine limba romana...sper.

 

 

Mai demult ma apucasem sa vad pe Netflix documentarul facut despre Madelein McCann, dupa 3 episoade m-am oprit. L-am reluat acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marion, uau! Jos palaria! Adevarati poligloti pruncii tai! Sa zic ca ai mei se plang de cele 2 ore de franceza /saptamana ? Engleza au invatat-o f usor pentru ca totul in jur e in engleza (filme, muzica, ce urmaresc ei pe net) , dar alta limba straina nu s-a lipit deloc de ei. Marturisesc ca am mai auzit la germani si la fel de tare m-am mirat si nu am gasit rostul si utilitatea sa inveti latina si greaca veche. Pt ce? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, baiatul e pasionat de limbi straine,geografie si istorie. El a ales sa invete latina si greaca. Sunt utile daca vrei sa studiezi medicina, arheologie etc. multe denumiri provin din latina sau greaca.
Putea sa renunte dupa primul an, poate sa renunte si dupa anul 3, dar inca i se pare interesant desi e din ce in ce mai greu.
Au trecut de stadiul de a invata alfabetul sau cuvinte si au inceput sa citeasca texte de scurta lungime. Studiaza mitologie de ex, diferenta dintre zeii romani si greci, la greaca a avut de facut un film despre Orpheus.

Le imbunatateste cultura generala, e ceva in plus nu in minus.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

roxana, gata, au plecat flacaul si domnita la plaja si la balaceala? [:)] Am vazut ca s-a deschis sezonul si a fost plin pe litoral. Ce zice Patrick dupa primul an de licean? I-a placut? A fost mai interesant decat la generala? Ce mai picteaza domnisoara? Bianca a trecut pe desene in creion. Va primi cadou de ziua ei o masa pentru desen, e foarte incantanta, abia asteapta. 

 

 

nooo.. aici de azi e cald si apa marii e congelata. mai au ore azi si maine. maine.. nu stiu cate. dar s-a cam incheiat si la ei.

domnul Patrick a fost foarte incantat - cred eu - ca a fost lasat cam 80%din timp in pace de parintii lui si mai ales de mama lui cea cicalitoare. 

maimuta e la capitolul manga. si-a trimis lucrari si la picasso.... a fost ocupata cu ilustratiile pentru cartea proprie. numa' pisici chioare si hibrizi chiori deseneaza in ultima vreme :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura25, dupa ce treceti de hopul cu examenele, daca mai vrei sa ii pui sa repete la franceza sau engleza, recomand Duolingo (o bufnita verde e simbolul). Este aplicatie gratuita, este draguta si simplu de folosit. Da tot felul de premii (de folosire zilnica, de ajuns la un anumit prag de puncte, de facut lectia fara greseala), puncte, 'pietre pretioase' ca sa te incurajeze sa o folosesti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...