Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumphi, La multi ani cu multa iubire, sanatate si spor in tot ce faci sau iti propui.

V am vazut pe fb si am presupus gresit ca i aniversarea voastra de cuplu asa ca v am urat la amandoi!

Iertare, acum iti urez doar tie!

Sa va fie de bine tortul hipster ( ai incercat blatul cu nuci?) si sampanie.  Cred ca merge si cu calmante daca nu te urci la volan sau pleci la plimbare dupa. Dar sper sa nu mai ai nevoie de calmante. Frumoasa rochia si calmantele.

 

Eu am avut toata ziua sedinte Zoom, emailuri si apeluri. Toata munca asta virtuala ma oboseste mental. Nu as rezista pe termen lung in teleconferinte.

Printre altele am avut si o consultatie telefonica cu o consiliera/ lucratoare sociala care ma ajuta cu problemele personale cu copilul etc. M a pus tare mult pe ganduri.

 

Silvi, mersi pentru info despre Maddie. Mi am amintit acum ca a existat un subiect si aici pe forum. Eu nu am crezut niciodata ca parintii i ar fi facut ceva rau copilei, dar ii consider responsabili pentru contextul crimei. Ii invinovatesc ca au lasat o singura in apartament. Puteau gasi acele familii o alta solutie cu copiii care dormeau in timp ce ei cinau la restaurant. Ii puteau grupa cumva intr un singur apartament si unul din adulti sa ramana pe rand cu ei. Sau alt aranjament, in fine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, nici eu nu am motivatie sa slabesc. Singura mea dorinta e sa fiu sanatoasa. Imi propun sa merg la analize cat de curand va fi posibil si poate ma motivez sa actionez.

Am vazut o pe Silvi a ta supla. Poate te motiveaza ea?

Si bicicleta sigur te va ajuta, pe termen lung.

Silvi a mea ma motiveaza verbal, dar ma  enerveaza cand o face.

sunt tare mandra  de ea ca  a slabit atat  de mult. Ii sta bine piele si  os si  se poate imbraca cu orice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olof Palme, prim ministrul suedez asasinat in 1986?

Era cu autor necunoscut... au descoperit asasinul? Cum, dupa atata vreme? Prin ce metoda?

Da-ne detalii [:D]

 

Edit: am vazut ca ai scris, nu citisem totul.

Eu ma uit la niste emisiuni pe canelele Crime& investigation si ID si acolo gasesc multi faptasi pe baza ADN-ului. Iau probe de saliva, unghii, fire de par, tot ce gasesc si apoi compara, introduc in baza lor de date. Unii criminali sunt deja in baza de date, facand alte infractiuni, altii nu, dar ii descopera testand pe toti din cercul de suspecti si facand apoi potrivirea.

Au fost cazuri (clasate de ani buni) cu crime din anii '80-'90, cand tehnica ADN-ului nu exista sau nu era f avansata astfel nu se puteau extrage informatii, au conservat probele si le-au analizat dupa 10-15-20 de ani si au rezolvat cazurile.

 

A fost un episod cu un caz investigat prin 1979-1980 cu un om care a stat 16 ani pt o crima pe care nu o comisese. Cand au cercetat atunci niste urme de sperma, nu se putea stabili decat grupa de sange, si omului i se potrivise grupa de sange respectiva si coroborat cu momentul in care a fost vazut nu stiu unde, in apropierea casei + alte detalii, l-au gasit vinovat si condamnat pt crima. Apoi dupa ani, cand au analizat ADN-ul din sperma aia, s-a constatat ca nu era a omului.... pana la urma au gasit vinovatul, care intre timp statuse in libertate, comitand si alte crime...

 

Ziua buna! 
 

Stiti ca azi se anunța cine l-a omorât pe Olof Palme? 
 

Mai târziu o sa va povestesc cum a fost rezolvată o crima după 16 ani! Premiera europeană, americanii au găsit mulți criminali prin metoda asta. 
 

Sunt la job și e gata pauza de ceai (am început sa beau ceai la job, beau o singura cafea pe zi, dimineața, acasa). 
 

Zi frumoasa! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Au gasit asasinul? Citisem ca era cercetata o persoana din Germania, care era cercetata pentru alta fapta si care fusese in Portugalia in 2007, in resortul unde era si familie Mc Cann, dar nu am mai stiut finalitatea (ca el ar fi faptasul).

Pai si ce s-a stabilit,  a recunoscut omul? Ce a facut cu fata? A omorat-o? [:(]

 

Ma sperie f tare cazurile astea de copii disparuti si negasiti cu anii... sunt si la noi o gramada de cazuri...

 

Laura, multumesc! 5 ani au fost cu invatatoarea, ca au facut si pregatitoarea la scoala.

 

Miha, nu stiu de cazul de care zici tu, o sa caut. dar tot in perioada asta au rezolvat si un caz de disparitie din 2007 - madeleine mccann- o fetita din anglia rapita dintr-o statiune din portugalia. dupa ce 13 ani au umblat pe mii de piste, au fost si parintii suspecti la un moment dat, au gasit rapitorul care e deja in inchisoare in germania pentru un alt delict.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Marc are deja mediile (un singur 9, restul 10). Andrei nu le are, ni le comunica la sedinta [fri] ...mult sub frate-sau, oricum, ca e putoare! Magazinul nu merge deloc, dar deloc. Tot complexul e gol, nu numai magazinul meu. Nu sunt oameni in magazine, nu sunt oameni prea multi nici pe strada...ceea ce inseamna ca lumea a cam ramas sau urmeaza sa ramana fara joburi si fara bani. Abia acum incepe adevarata criza. Din pacate, il voi inchide. Imi pare rau, ca a muncit la el si-mi era drag, dar nu pot sa mai platesc chirie degeaba.!

Felicitări , bine ca au terminat. Nu le a fost ușor.
ce rău imi pare ca închizi magazinul, f greu după atita munca.

Nu se da ajutoare celor care au afaceri mici ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...