Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Pasaportul l ati facut in rom, banuiesc.

Eu asa stiam ca,e regula, acum astept cu nerabdare sa mai creasca astia mici, sa aiba valabilitate macar cinci ani pasapoartele.

 

Da, al ei este facut in Ro. Oricum mi-ai dat o idee buna. Putem sa ii facem CRDS si scapam de facutul buletinului. Mai ramane de vazut cum dovedim adresa de aici.

 

Saptamana viitoare mergem sa facem la Oslo pentru mijlocie. Din pacate va fi de 3 ani ca de abia din decembrie am fi putut de 5 ani. Asta este. Nu vreau sa stam descoperiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata!

 

A mea nu mai are examene. S-au anulat. Nu stiu de ce dar eu nu am nici pic de emotie pentru intrarea ei la liceu. Intra unde intra  [:D] . Vom afla la inceput de iulie.

 

Laura, eu am un pitic cu scris numele baiatului inainte de al fetei [:I] . Nu pe torturi ci pe invitatiile la nunta. Cand am facut noi nunta numai asa ne dadeau exemple de invitatii. Mi le-am facut singura acasa cum am vrut eu. Nu stiu, mie mi-a dat cu virgula sa fie mai intai numele sotului pe invitatie. Si el la fel a zis. Nu stiu daca e vreo regula de bune maniere dar mie mi s-a parut de bun simt sa fie mai intai numele fetei. La fel cand ma semnez imi place sa fie intai prenumele si dupa aceea numele de familie. 

 

Mihaela, astept planurile dar sunt sigura ca sunt interesante. Nu stiu nici eu de ce au dat voie sa se calatoreasca la voi cand oamenii nu se pot teleporta. Circula avioane pe insula. Sau feribot catre alte tari?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, al ei este facut in Ro. Oricum mi-ai dat o idee buna. Putem sa ii facem CRDS si scapam de facutul buletinului. Mai ramane de vazut cum dovedim adresa de aici.

 

Saptamana viitoare mergem sa facem la Oslo pentru mijlocie. Din pacate va fi de 3 ani ca de abia din decembrie am fi putut de 5 ani. Asta este. Nu vreau sa stam descoperiti.

 

Adica vrei sa il faci in rom ?

N am prea inteles ideea cu doveditul,adresei, sorry.

 

Intreaba la Oslo cand te duci pt mijlocie. Ce nu stiu eu este daca copii au CRDS, banuiesc ca si parinti trebuie sa faca la fel cand le expira pasaportul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica vrei sa il faci in rom ?

N am prea inteles ideea cu doveditul,adresei, sorry.

 

Intreaba la Oslo cand te duci pt mijlocie. Ce nu stiu eu este daca copii au CRDS, banuiesc ca si parinti trebuie sa faca la fel cand le expira pasaportul. 

 

Nu am un plan clar unde il vom face. Al celei mari mai are 2 ani.

Eu n-am chef de traduceri legalizate pentru domicicliul de aici si ce mai cer ei pentru CRDS. Am discutat cu ei anul trecut cand am facut eu si m-au sfatuit sa il las asa cum este. Daca nu se poate doar pentru ea o las balta. Noi avem doua domicilii si nu e nimic ilegal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 nu poti sa ai si CRDS si buletin in acelasi timp. Adica doua domicilii in acelasi timp, poti sa ai proprietati in rom, 

 

situatia in Germania, dar cred ca e valabil peste tot

 

 /berlin.mae.ro/node/270

scrie ca trebuie predat buletinul, iar actele nu trebuie traduse, sunt acte romanesti

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N

 

Nu e ilegal, dar nu poti sa ai si CRDS si buletin in acelasi timp, eu asa stiam. Poate stie cinava mai multe.

 

Nu, nu poti. Ai dreptate. De aceea noi avem pasaport normal.

Iar cum noi avem si casa in ro am preferat sa nu facem CRDS si sa pastram buletinele. Dar ea inca nu are buletin desi are 15 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, feribot nu a circulat niciodată către alte tari. Veneau vase de croaziera, dar nu urcau turiști aici. Acum au oprit toate croazierele. 
 

Avioane au fost in perioade de turism spre diverse locații calde: Rodos, Mallorca. Charter. Niciodată Norvegia, din câte știu eu. Oricum acum sunt doua zboruri pe zi care asigura legătura spre continent, la Stockholm. Deci numai dacă te teleportezi sau ai barca și mergi roata pe apa. 
 

Noi am ras cu toții și la job. In plus, nu vrem turiști mai mulți, ne ajung ăștia ai noștri. Mulți nu am fi vrut deloc. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 
 

La noi ploua, dar e Ok, e nevoie. Va ploua trei zile, apoi revine vremea frumoasa. 
 

Planurile noaste sunt sa facem o săptămâna turul insulei, vom locui in locuri frumoase (și scumpe), deschise in special vara. Încă nu sunt turiști, poate săptămâna viitoare sa fie mai mulți, vom vedea. 
Am rezervat prima noapte, la 30 km de noi :). Au oferta specială pana duminica ce vine, așa ca am hotarat sa ne începem atunci turul. Cina cu trei feluri, cazare, Spa, piscina, mic dejun. La un preț foarte Ok. 
De acolo am făcut un traseu cu ce am avea de făcut/văzut, unde am putea dormi. N-am rezervat decât prima noapte, ma pun acum pe rezervat și restul :). 
 

Aseară am fost intr-un loc pe sudul insulei, special sa fotografiez flori care umplu zona, am fost acum câțiva ani și e tare frumos. Curios ca anul asta nu era nici măcar o floare. Nu știu de ce. 
Dar am găsit o plaja cu nisip foarte faina și pustie. Încă nu e de baie, apa e can rece, dar vine ea vremea aceea...

 

Va las o poza de ieri (sunt mai multe pe FB) și una cu florile de acum câțiva ani. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...